Kompleksowa ochrona

Program antywirusowy to za mało, żeby skutecznie zabezpieczyć komputer. Potrzebujesz wielu narzędzi chroniących przed różnymi zagrożeniami: najlepiej od jednego producenta, zintegrowanych w pakiecie ochronnym.

Program antywirusowy to za mało, żeby skutecznie zabezpieczyć komputer. Potrzebujesz wielu narzędzi chroniących przed różnymi zagrożeniami: najlepiej od jednego producenta, zintegrowanych w pakiecie ochronnym.

Dawno już minęły szczęśliwe czasy, gdy zainstalowanie programu antywirusowego oznaczało praktycznie całkowite zabezpieczenie. Dzisiaj powinieneś używać antywirusa, zapory sieciowej, programu antyszpiegowskiego, antyspamera, programu blokującego reklamy pop-up, narzędzia do usuwania pozostałości internetowych. Co prawda, część z tych narzędzi może być bezpłatna, a uparty użytkownik zabezpieczy swój komputer zupełnie za darmo, ale jednoczesne korzystanie z wielu programów różnych producentów może się okazać niewygodne i znacznie obciążać zasoby komputera. Wiele osób, mniej biegłych w wyszukiwaniu i konfigurowaniu aplikacji narzędziowych, wolałoby po prostu nabyć jeden pakiet zapewniający ochronę przed wszystkimi zagrożeniami i producenci coraz częściej je oferują. Sprawdziliśmy trzy takie produkty dostępne na polskim rynku.

Zobacz również:

Przetestowanie rzeczywistych możliwości pakietów typu "Internet Security" jest dość trudne, także ze względu na różne funkcje i narzędzia zastosowane w konkurencyjnych produktach. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na możliwości programu antywirusowego. I słusznie, ale częściej ucierpisz z powodu modułów szpiegowskich czy spamu niż ataku wirusa. Skuteczność antywirusów sprawdziliśmy dokładnie w wydaniu 3/2004, tym razem skupimy się na porównaniu wyposażenia, narzędzi i dodatkowych funkcji pakietów ochronnych. Trzeba pamiętać, że nie tylko mnogość narzędzi i rozbudowane opcje stanowią o wartości oprogramowania. Równie ważna jest prosta konfiguracja. Rola użytkownika, na dobrą sprawę, powinna się sprowadzać do zakupu i instalacji programu. Od tej pory pakiet ochronny powinien radzić sobie sam, zabezpieczając system przed wszelkiego typu zagrożeniami. W praktyce nawet najnowsze nie działają jeszcze na zasadzie "zainstaluj i zapomnij". Musisz się liczyć z koniecznością skonfigurowania zapory sieciowej, ustawienia kontroli rodzicielskiej i sporadycznym dostrajaniem filtru antyspamowego.

Instalując rozbudowany pakiet ochronny, musisz też pogodzić się z zauważalnym, choć niewielkim, obciążeniem zasobów komputera.

Niektóre operacje, takie jak pobieranie poczty czy otwieranie stron WWW, mogą trwać dłużej.

Norton Internet Security 2004

Kliknij, aby powiększyćZintegrowany pakiet narzędzi ochronnych firmy Symantec jest drogim, ale dobrym rozwiązaniem.

Przegląd rozpoczynamy od jednego z bardziej popularnych pakietów, Norton Internet Security 2004 firmy Symantec. Znajdziesz w nim, oczywiście, program antywirusowy i zaporę sieciową (w której wydzielono moduł odpowiedzialny za wykrywanie i blokowanie wtargnięć do komputera). Dodatkowe narzędzia to ochrona prywatności, blokowanie reklam, filtr antyspamowy i kontrola rodzicielska. Dla mniej zaawansowanych użytkowników jest tzw. Asystent alertów, rodzaj agenta wyjaśniającego komunikaty alarmowe i podpowiadającego sposoby rozwiązania problemów. Program antywirusowy to oczywiście Norton AntiVirus, w polskiej wersji 2004, tradycyjnie dla produktów Symanteca zunifikowany z pozostałymi składnikami pakietu. Zaporę sieciową w Internet Security 2004 skonstruowano tak, aby korzystanie z niej było możliwie proste. Unikasz właściwie uciążliwego konfigurowania uprawnień kolejnych aplikacji, typowego dla wielu innych zapór.

Ciekawym narzędziem jest filtr antyspamowy, wykorzystujący m.in. metody sztucznej inteligencji. Już podczas pierwszego uruchomienia programu importuje kontakty z książki adresowej programu pocztowego, dodając je do listy osób, od których e-maile nigdy nie będą traktowane jako spam.

Dane pod nadzorem

Pomysłowym i skutecznym narzędziem jest moduł ochrony informacji prywatnych. Możesz określić, które dane, powinny być szczególnie chronione (np. numer karty kredytowej). Gdy spróbujesz je wysłać przez Internet, np. za pomocą e-mailu, formularza na stronie WWW czy komunikatora internetowego, zostaniesz powiadomiony o potencjalnym niebezpieczeństwie. Dla wielu osób istotny będzie moduł kontroli rodzicielskiej. Możesz utworzyć różne profile dla poszczególnych użytkowników, blokując nie tylko dostęp do określonych stron WWW, ale także do niektórych programów, a nawet internetowych grup dyskusyjnych. Pakiet Norton Internet Security 2004 dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Informacje http://www.symantec.com.pl

Cena 389 zł

Panda Platinum 8.0 Internet Security

Kliknij, aby powiększyćZestaw ochronny ze znakiem pandy zwraca uwagę modułem antyszpiegowskimi antydialerowym.

Pakiet ochronny firmowany przez Panda Software to rozszerzona wersja Panda Antivirus Platinum 8.0. Wersja Platinum tego antywirusa standardowo wyposażona jest w zaporę sieciową i moduł ochrony przed dialerami, a Internet Security zawiera kilka dodatkowych modułów, przede wszystkim antyspamowy i antyszpiegowski. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni element. Często ochrona przed modułami szpiegowskimi zintegrowana jest z klasycznym programem antywirusowym. Dla części użytkowników nie jest to najlepsze rozwiązanie. Niektóre moduły szpiegowskie instalowane w oprogramowaniu klasy freeware mogą być akceptowane jako zło konieczne po to tylko, aby korzystać z bezpłatnych aplikacji, np. klientów P2P. Co więcej, niektóre rodzaje szpiegów w ogóle nie są rozpoznawane przez programy antywirusowe (np. cookies służące do zbierania danych marketingowych).

Obciążenie kontrolowane

W teście programów antywirusowych w wydaniu 3/2004 poświęciliśmy sporo uwagi kwestii obciążenia systemu operacyjnego przez działający w tle program antywirusowy. Antywirus wbudowany w Panda Platinum 8.0 Internet Security ma ciekawą funkcję: nadzorowanie obciążenia zasobów systemu podczas skanowania. Dzięki temu nawet podczas skanowania całego dysku będziesz mógł korzystać na przykład z edytora tekstu.

Panda Platinum 8.0 Internet Security ma także moduł ochrony rodzicielskiej, sprowadzający się do blokowania dostępu do stron internetowych o określonej tematyce. Możesz także określić witryny, które zawsze będą blokowane (tzw. czarna lista), i te, które zawsze będą traktowane jako dopuszczalne (tzw. biała lista).

Pandę Platinum 8.0 Internet Security testowaliśmy w wersji angielskiej, ale polska wersja produktu powinna trafić do sklepów już w czerwcu.

Informacje http://www.pspolska.pl

Cena 285 zł

Trend Micro Internet Security 11

Kliknij, aby powiększyćTrend Micro proponuje zestaw ochronny ze specjalnymi narzędziami dla posiadaczy notebooków.

Pakiet ochronny firmy Trend Micro, producenta programu PC-cillin, to przede wszystkim tandem antywirusa i zapory sieciowej. Na pierwszy rzut oka produkt prezentuje się więc skromnie, ale antywirus zawiera opcje ochrony antyszpiegowskiej, a zapora - narzędzia do kontroli rodzicielskiej i filtr antyspamowy. W programie znajdziesz również moduł ochrony danych osobowych: aplikacja ostrzegać będzie przed udostępnianiem osobistych danych (np. nazwiska, numeru telefonu czy karty kredytowej) przez Internet. W istocie odczuwalny jest tylko brak narzędzi do usuwania śladów pracy przeglądarki internetowej. Autorzy programu położyli duży nacisk na przystosowanie go do potrzeb tzw. mobilnych użytkowników. Możesz skonfigurować kilka profili ochrony, np. do pracy w domu, biurze czy podczas podróży.

Przede wszystkim prostota

Moduł antyspamowy w Trend Micro Internet Security 11 nie zawiera wielu opcji, ale to dobrze - większość użytkowników nie lubi ślęczeć nad konfigurowaniem kolejnych warstw ochrony komputera. Zainstalowany program ma działać i koniec! Możesz wybrać jeden z trzech poziomów ochrony przed spamem, przy czym najbardziej restrykcyjne filtrowanie przeznaczone jest wyłącznie dla otrzymujących naprawdę wiele wiadomości-śmieci. Dodatkowo można sporządzić "białą listę", czyli spis adresów e-mail, spod których listy nigdy nie będą zakwalifikowane jako spam. Ochrona poczty w Trend Micro Internet Security 11 to także klasyczne skanowanie antywirusowe. Co ciekawe, program potrafi skanować także załączniki do e-maili, które przeglądamy za pomocą stron internetowych (tzw. webmail), ale ta usługa dotyczy wyłącznie kont MSN, Hotmail i Yahoo! Aplikacja nie oszałamia nadzwyczajnej urody interfejsem czy rozbudowaną listą narzędzi, ale bliższe zapoznanie się z tym produktem odsłania jego naprawdę duże możliwości. Warto wypróbować, mimo że pakiet dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

Informacje http://www.dagma.com.pl

Cena 285 zł