Radiostacja PC

Choć jeszcze niedawno szczytem nowoczesności było mieć własną stronę internetową, teraz możliwości wykorzystania Internetu zdecydowanie się powiększyły i nawet najbardziej ''odstawiona'' witryna WWW nie robi na nikim większego wrażenia. Wszyscy wiedzą, że nietrudno ją przygotować, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że równie łatwo można stać się posiadaczem własnego radia internetowego.

Choć jeszcze niedawno szczytem nowoczesności było mieć własną stronę internetową, teraz możliwości wykorzystania Internetu zdecydowanie się powiększyły i nawet najbardziej 'odstawiona' witryna WWW nie robi na nikim większego wrażenia. Wszyscy wiedzą, że nietrudno ją przygotować, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że równie łatwo można stać się posiadaczem własnego radia internetowego.

Możliwości wykorzystania "prywatnej stacji radiowej" są niemal niewyczerpane. Na pewno jest to bardzo ciekawa propozycja dla zespołów czy solowych muzyków, którzy chcieliby uzyskać szersze grono odbiorców i w ten sposób lepiej promować własne nagrania. Oczywiście nad zastosowaniem takiego rozwiązania powinni się zastanowić także przedsiębiorcy. Firmowa stacja radiowa może w znacznym stopniu poprawić komunikację, zwłaszcza gdy większość pracowników korzysta z komputerów połączonych w lokalną sieć, i można ją wykorzystać na przykład do szkolenia pracowników.

Zobacz również:

Radio internetowe może też stanowić świetne dopełnienie portalu internetowego. Transmisje na żywo rozmów z interesującymi ludźmi są ciekawsze niż popularny czat.

E-stacja jest przeznaczona dla wszystkich osób, które mają coś do przekazania - mogą to być własne utwory albo równie dobrze własne poglądy. Na pewno jest to świetny sposób na sprawdzenie warsztatu dla osób, które w przyszłości zamierzają zostać dziennikarzami komercyjnych stacji radiowych. W dalszej części artykułu powiemy, jak w ciągu 30 minut uruchomić własną rozgłośnię z wykorzystaniem domowego peceta.

Wymagania

Jednym z nich jest łącze internetowe - niestety, wirtualna stacja radiowa wymaga wydajnego połączenia z Siecią. Niezbędną przepustowość pasma obliczamy zgodnie ze wzorem:

Liczba słuchaczy x jakość nadawanej audycji (kb/s) x 1,1

Wartość 1,1 na końcu wzoru dodaje się w celu uwzględnienia 10-procentowego zapasu łącza, które zabezpieczy naszą stację przed wpływem chwilowego nadmiernego obciążenia sieci. Chcąc nadawać na przykład dla 10 słuchaczy w jakości 24 Kb/s, trzeba mieć łącze o przepustowości 10 x 24 Kb/s x 1,1 = 264 Kb/s. Należy zwrócić uwagę, że podawana wartość to upstream, czyli prędkość, z jaką dane są wysyłane z komputera. Różni się ona zazwyczaj od wartości downstream (prędkość przesyłania danych do komputera), czyli tej, którą podaje się zazwyczaj jako szybkość łącza. Za przykład może posłużyć dostęp do Internetu za pośrednictwem Neostrady: upstream wersji reklamowanej jako 512 Kb/s to tylko 128 Kb/s (starczy jedynie dla czterech słuchaczy w jakości 24 Kb/s). Przepustowość łącza można sprawdzić, kontaktując się ze swoim dostawcą usług internetowych.

Drugim, nie mniej istotnym elementem jest wydajność komputera, który zamierzasz wykorzystać jako radiostację. Wymagania nie są duże - już komputer z procesorem klasy Pentium II o częstotliwości 300 MHz może z powodzeniem pełnić funkcję małej stacji radiowej. Jeśli chcesz nadawać jedynie muzykę, bez korzystania z zewnętrznych źródeł dźwięku (np. mikrofon), możesz to robić na komputerze, który nie ma karty dźwiękowej. Natomiast gdy chcesz mówić na antenie, musisz się zaopatrzyć w kartę oferującą funkcję nagrywania sygnału z własnego wyjścia (praktycznie wszystkie nowe modele na to pozwalają).

Ostatni ważny czynnik to oprogramowanie. Niestety, nie jest tanie, na przykład zaawansowany serwer do obsługi mediów strumieniowych kosztuje około 4,5 tys. zł (wersja testowa tej platformy znajduje się na płycie dołączonej do PC Worlda nr 12/03). Są jednak także darmowe odpowiedniki - np. SHOUTcast albo QuickTime Streaming Server - które z powodzeniem możesz wykorzystać do swoich celów.

SHOUTcast

Bardzo ważną zaletą SHOUTcasta jest możliwość łatwego utworzenia sieci serwerów.Kliknij, aby powiększyćBardzo ważną zaletą SHOUTcasta jest możliwość łatwego utworzenia sieci serwerów.Jest to obecnie najpopularniejszy serwer do prowadzenia własnej rozgłośni radiowej w Internecie. Został opracowany przez programistów grupy Nullsoft i zyskał popularność z wszechobecnym dzisiaj odtwarzaczem multimedialnym Winamp.

Bezpłatny serwer strumieniowy SHOUTcast mało wymaga od komputera pełniącego funkcję serwera, a łącze wykorzystywane jest w sposób efektywny.

Aplikacja działać może z większością systemów operacyjnych - takich jak Windows, Linux i MacOS. Słuchacze radiostacji również mogą być "wieloplatformowi" - nie ma znaczenia, z jakiego korzystają systemu, bo zawsze znajdzie się odpowiedni odtwarzacz (w przypadku Windows Winamp, Linuksa - XMMS, zaś MacOS - Audio).

SHOUTcasta nie można, niestety, pochwalić za nowatorstwo. Brakuje mu wielu nowoczesnych funkcji, które z powodzeniem wykorzystują inne serwery - zaawansowanego buforowania, dostosowywania się do łączy słuchaczy i wielu innych ciekawych możliwości. Rekompensuje to jednak prostota oraz łatwość konfiguracji. Atutem jest także popularność standardów obsługiwanych przez Winamp, która sprawia, że sygnał stacji radiowej opartej na oprogramowaniu Nullsoft może odbierać zdecydowana większość internautów.

Jeden komputer pełni wówczas funkcję głównego serwera, do którego podłączają się didżeje i z którego wychodzi sygnał, a wybrana liczba innych pecetów to tylko przekaźniki danych.

Obecnie zarejestrowanych jest kilka tysięcy internetowych stacji radiowych opartych na technologii SHOUTcast - należy jednak przypuszczać, że ich prawdziwa liczba jest kilkakrotnie wyższa.

Przygotowanie własnej e-stacji

W tabeli przedstawiliśmy kilka rodzajów oprogramowania umożliwiającego prowadzenie własnej stacji radiowej, która nadawałaby w Internecie. Serwery strumieniowe dość znacząco różnią się od siebie - choćby dlatego, że każdy ma trochę inne zastosowanie. Jeśli zamierzasz prowadzić małą "domową" rozgłośnię radiową, to najlepszym rozwiązaniem będzie, naszym zdaniem, wykorzystanie serwera SHOUTcast - jest bezpłatny, łatwy do skonfigurowania i zarządzania.

Etap 1. Źródła

Niezbędne oprogramowanie można pobrać ze strony www.shoutcast.com/download. Oto bezpośrednie łącza do niezbędnych plików:

Etap 2. Instalacja

Zainstalowanie serwera w systemie Windows nie powinno nikomu sprawić większych problemów - warto tylko pamiętać, że na etapie wyboru składników będziesz decydować o rodzaju serwera opartego na GUI (graficzny interfejs, wygodny i szybki w obsłudze) i Console (tekstowy interfejs, którego nie polecamy).

Jak sobie poradzić z dynamicznym IP

Problemy mogą mieć korzystający z dostępu do Internetu z tzw. dynamicznym IP (np. wszyscy użytkownicy Chello czy Neostrady). Oznacza to, że adres komputera podłączonego do sieci zmienia się w czasie. Może to skutecznie ograniczyć liczbę słuchaczy, bo nie będą oni wiedzieć, pod jakim adresem stacja nadaje. Najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest umieszczenie stacji w katalogu SHOUTcast, jeśli wolisz, żeby o twoim radiu wiedziały jedynie ściśle określone osoby, to masz dwie możliwości.

Najlepiej byłoby zastosować zewnętrzny serwer, który ma stałe IP, ale jest to zazwyczaj kosztowne. Dlatego początkującym radzimy skorzystanie z usługi oferowanej przez dynamiczne DNS-y. Pozwoli to na przypisanie serwerowi radiowemu stałego adresu, np. radio.no-ip.com. Aby skorzystać z tej usługi, musisz się zarejestrować na stronie wybranego usługodawcy i zainstalować bezpłatny program, za pomocą którego dynamiczny DNS będzie powiadamiany o zmianie twojego numeru IP.