Wyboistą drogą do Neostrady

''Neostrada to błyskawiczny i stały dostęp do Internetu. Teraz możesz w prosty sposób samodzielnie zainstalować Neostradę. Oszczędzasz pieniądze i czas!'' - tak swoją usługę reklamuje Telekomunikacja Polska. Niestety, ufny w te zapewnienia użytkownik Linuksa może stracić mnóstwo czasu i nerwów, zanim uda się wreszcie wejść na upragnioną stronę.

'Neostrada to błyskawiczny i stały dostęp do Internetu. Teraz możesz w prosty sposób samodzielnie zainstalować Neostradę. Oszczędzasz pieniądze i czas!' - tak swoją usługę reklamuje Telekomunikacja Polska. Niestety, ufny w te zapewnienia użytkownik Linuksa może stracić mnóstwo czasu i nerwów, zanim uda się wreszcie wejść na upragnioną stronę.

Eksperci w infolinii i punktach sprzedaży telekomunikacji zachowują się tak, jakby o Linuksie słyszeli po raz pierwszy. Jeszcze do niedawna zdarzało się, że mówili wręcz: "pod Linuksem uruchomić się tego nie da". Dziś, zagadnięci o instalację bądź problemy wynikające z działania, najwyżej odsyłają do instrukcji dostarczanej wraz z zestawem bądź wspominają o "przeładowaniu systemu". Tymczasem wspomniana instrukcja roi się od ewidentnych błędów i mylących nieścisłości. Raz czytamy, że "minimalnym wymaganym kernelem jest 2.4.18", innym razem, że wystarczy "kernel 2.2.x" (w rzeczywistości wystarczy nawet starszy - 2.2.x). Autorzy zalecają również włożenie płyty, wejście do katalogu Linux i zainstalowanie aplikacji Neostrada Plus. Próżno jednak szukać aplikacji-widmo, w katalogu znajdziemy tylko sterowniki, moduły... i wspomnianą instrukcję.

Zobacz również:

Samodzielna instalacja

Podczas konfiguracji kernela powinniśmy zwrócić baczną uwagę na to, jakie opcje wybieramy. Po nierozważnym wkompilowaniu niewłaściwego modułu możemy nie uruchomić systemu.Kliknij, aby powiększyćPodczas konfiguracji kernela powinniśmy zwrócić baczną uwagę na to, jakie opcje wybieramy. Po nierozważnym wkompilowaniu niewłaściwego modułu możemy nie uruchomić systemu.W praktyce zdani jesteśmy wyłącznie na siebie. Odrzucamy zatem instrukcję, z płyty instalacyjnej kopiujemy jedynie - np. do jakiegoś katalogu tymczasowego na dysku - spakowane sterowniki. Instalacja nieco różni się od rodzaju modemu, który otrzymaliśmy w zestawie. Aktualnie wybierać możemy spośród modemów z interfejsem USB: Sagem F@st 800 USB i Thomson SpeedTouch 330 USB, z interfejsem ETHERNET: SpeedTouch 510 lub z interfejsem ETHERNET SWITCH: SpeedTouch 510 router-switch. Nowością jest modem bezprzewodowy w technologii Wi-Fi Sagem Fast 1400W, który wszedł do sprzedaży w marcu. Niestety, na jego temat, a tym bardziej jego współpracy z Linuksem ani telekomunikacja, ani nawet sam producent nie mają zbyt wielu informacji.

Drobne różnice w sposobie przeprowadzania instalacji, głównie w położeniu katalogów czy nazwach plików, mogą również występować w zależności od dystrybucji. Dlatego jeśli w tekście występuje zapis w postaci: "/usr/src/linux-2.x.x", to w miejsce x należy wstawić właściwe dla naszego systemu dane, np. usr/src/linux-2.4.20. Opisane sposoby instalacji testowane zostały na bodaj najpopularniejszych dystrybucjach Linuksa (m.in. Aurox 9.2, RedHat 9.0, Slackware). Na wspomniane wyżej różnice koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę, gdyż nawet pozornie drobny błąd (brak jednego zera w długim ciągu cyfr, spacji, myślnik zamiast podkreślenia) będzie trudny do odszukania w przypadku niepowodzenia.

SpeedTouch na Auroksie

Ponieważ nie każdy ma kartę sieciową, prostszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z terminali wyposażonych w złącza USB. W wypadku modemów tego typu (np. SpeedTouch) przede wszystkim musimy włączyć w kernelu obsługę USB. Na razie w ogóle nie podłączamy modemu do gniazda, wszystkie operacje wykonujemy w systemie bez modemu. Najpierw sprawdzamy typ naszego portu USB. Można to zrobić poleceniem:

lspci -v | grep USB

Jeśli otrzymamy na przykład informację:

00:1d.0 USB Controller: Intel Corp. 82801DB USB (Hub #1) (rev 01) (prog-if 00 [UHCI])

00:1d.1 USB Controller: Intel Corp. 82801DB USB (Hub #2) (rev 01) (prog-if 00 [UHCI])

00:1d.2 USB Controller: Intel Corp. 82801DB USB (Hub #3) (rev 01) (prog-if 00 [UHCI])

00:1d.7 USB Controller: Intel Corp. 82801DB USB2 (rev 01) (prog-if 20 [EHCI])

oznacza to, że port jest typu UHCI. Informacja ta potrzebna będzie do odpowiedniego wyboru podczas rekompilacji jądra. Następnie przechodzimy do katalogu ze źródłami kernela (np. usr/src/linux, usr/src/linux-2.4.x, w zależności od wersji) i z poziomu roota wydajemy polecenie:

make menuconfig

Po uruchomieniu menu konfiguracyjnego wybieramy następujące opcje:

ramka_kernel.xls

Na koniec zapisujemy nową konfigurację i poddajemy kernel ponownej kompilacji poleceniami:

make

make bzImage

make modules

make modules_install

make install

Przepisując długie ciągi liter i cyfr, łatwo się pomylić. Niestety, w plikach konfiguracyjnych ważny jest każdy, nawet najmniejszy znak.Kliknij, aby powiększyćPrzepisując długie ciągi liter i cyfr, łatwo się pomylić. Niestety, w plikach konfiguracyjnych ważny jest każdy, nawet najmniejszy znak.Po prawidłowo przeprowadzonej kompilacji i oczywiście restarcie komputera, do katalogu ze źródłami (usr/src/) kopiujemy pliki sterowników, pobrane z płyty instalacyjnej dostarczanej z zestawem bądź ich nowsze wersje ściągnięte z podanych niżej stron. Na początek rozpakowujemy sterownik hotplug:

tar xvzf hotplug-x.x.x.tar.gz

Następnie przechodzimy do nowo utworzonego katalogu i z podkatalogu /sbin kopiujemy plik hotplug do systemowego katalogu /sbin na naszym dysku, a z podkatalogu /etc jego zawartość - analogicznie - do katalogu systemowego. Następnie musimy, zgodnie z zapisem w instrukcji, wyedytować plik usb.usermap, znajdujący się w katalogu /etc/hotplug/. Na koniec w tym samym katalogu /etc, w podkatalogu rc.d dodajemy na końcu wiersz odpowiadający za automatyczną obsługę USB w momencie startu systemu:

/etc/rc.d/rc.hotplug start

Następnie w analogiczny sposób rozpakowujemy pozostałe pliki sterowników:

tar xvzf speedtouch-x.x.x.tar.gz

Przechodzimy do nowo powstałego katalogu, dokonujemy kompilacji i instalacji poleceniami:

./configure

make

make install

I ostatni już plik:

tar xvzf speedmgmt.tar.gz

W tym przypadku jedynie zapisujemy ścieżkę do rozpakowanego modułu mgmt.o (powinien się znajdować w nowo utworzonym katalogu mgmt). Po zainstalowaniu wszystkich sterowników pora na drobne zmiany w plikach konfiguracyjnych. Plik neostrada możemy utworzyć zgodnie z instrukcją, pozostałe pliki konfiguracyjne powinny wyglądać tak: