Ładniej i wygodniej

Przeglądarki internetowe to nasze okna na świat. Niestety, w Linuksie, zwłaszcza nowo zainstalowanym, nader często przesłania je denerwujący komunikat o braku odpowiedniej wtyczki, pozwalającej na prawidłowe wyświetlenie strony. Na szczęście szybko można przeprowadzić tuning przeglądarki linuksowej.

Przeglądarki internetowe to nasze okna na świat. Niestety, w Linuksie, zwłaszcza nowo zainstalowanym, nader często przesłania je denerwujący komunikat o braku odpowiedniej wtyczki, pozwalającej na prawidłowe wyświetlenie strony. Na szczęście szybko można przeprowadzić tuning przeglądarki linuksowej.

W systemie Linux strony WWW możemy przeglądać wprost z tekstowej konsoli (za pomocą programu Lynx) i to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko znaleźć potrzebne im informacje (głównie tekstowe). Można korzystać z równie szybkich - i równie okrojonych z funkcji - przeglądarek dostępnych w środowisku graficznym. Kiedy jednak potrzebne są dodatkowe możliwości bądź trafiamy na stronę wykorzystującą bardziej zaawansowane technologie, zaczynają się przysłowiowe schody. Okazuje się, że przeglądarka nie potrafi prawidłowo wyświetlić zawartości witryny. Brak tzw. wtyczki odpowiadającej za prawidłowe przetwarzanie danych. Jednak dzięki temu, że Linux tworzony jest przez użytkowników i dla użytkowników, wszystko można zmienić. Wystarczy dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb, rozbudowując ją o stosowne wtyczki.

Zobacz również:

Filiżanka Javy

Bez odpowiedniej wtyczki nie tylko tracimy wiele możliwości, ale wręcz nie dostaniemy się na niektóre strony.Kliknij, aby powiększyćBez odpowiedniej wtyczki nie tylko tracimy wiele możliwości, ale wręcz nie dostaniemy się na niektóre strony.Na początek warto się postarać o obsługę Javy (standardowo korzysta z niej jedynie Netscape), tym bardziej, że mnóstwo stron internetowych stosuje tego typu aplety nie tylko do tworzenia czatów, ale chociażby menu nawigacyjnych. O ile bez wirtualnych pogawędek da się przeżyć, o tyle menu utworzone w Javie może nam wyjątkowo utrudnić dostęp do kolejnych podstron.

Aby bezproblemowo korzystać z Javy w przeglądarkach linuksowych, np. w Mozilli czy Galeonie, należy zainstalować najnowszy pakiet Javy, a następnie utworzyć odpowiednie łącza do zawartych w nim wtyczek. Na początek ze strony http://Java.sun.com/j2se/1.3/jre/download-linux.html ściągamy samorozpakowujące się archiwum (j2re-1_4_2_04-linux-i586.bin), nadajemy mu prawo do wykonania poleceniem:

chmod a+x j2re-1_4_2_04-linux-i586.bin

a następnie je uruchamiamy.

Po rozpakowaniu otrzymamy gotowy do zainstalowania plik j2re-1_4_2_04-linux-i586.rpm. Instalujemy go poleceniem (z uprawnieniami roota):

rpm -iv j2re-1_4_2_04-linux-i586.rpm

Ta sama strona - już z zainstalowaną wtyczką - jest prawidłowo wyświetlana.Kliknij, aby powiększyćTa sama strona - już z zainstalowaną wtyczką - jest prawidłowo wyświetlana.Po zainstalowaniu tworzymy łącza symboliczne w katalogach /plugins przeglądarek do pliku libJavaplugin_oji.so, znajdującego się w katalogu utworzonym przez pakiet Javy. W wypadku Mozilli może to być polecenie:

cd /usr/local/mozilla/plugins

ln -s /usr/Java/jre1.4.2/plugin/i586/ns600/libJavaplugin_oji.so

Oczywiście katalogi powinny odpowiadać położeniu poszczególnych katalogów zawierających pakiety

(w zależności od dystrybucji i źródeł może to być np.: /usr/local/mozilla/plugins lub /usr/lib/mozilla). W wyszukiwaniu katalogów w systemie pomoże polecenie find. Po wykonaniu tych czynności nie powinno już być problemu ze stronami wykorzystującymi Javę.

Obraz i dźwięk

Oczywiście, aby w pełni korzystać z multimedialnych możliwości oferowanych przez nowoczesne witryny, należy się postarać również o wtyczki odpowiadające za pobieranie i wyświetlanie różnego rodzaju dokumentów, obrazu i dźwięku.

Bez Javy nie ma mowy o pogawędkach w wirtualnej kawiarence. To również utrudnienia w dostępie do stron, na których zastosowano aplety tego typu w menu nawigacyjnym. Jak się jednak okazuje, także w Linuksie można swobodnie korzystać ze wszelkich dobrodziejstw tej technologii.Kliknij, aby powiększyćBez Javy nie ma mowy o pogawędkach w wirtualnej kawiarence. To również utrudnienia w dostępie do stron, na których zastosowano aplety tego typu w menu nawigacyjnym. Jak się jednak okazuje, także w Linuksie można swobodnie korzystać ze wszelkich dobrodziejstw tej technologii.Bardzo często na stronach WWW są odnośniki do dokumentów w formacie PDF (m.in. różnego rodzaju instrukcje). Za ich prawidłowe wyświetlanie odpowiada Adobe Acrobat Reader. Chcąc zainstalować wtyczkę w systemie, należy ze strony firmy Adobe pobrać archiwum linux-ar-505. tar.gz, następnie rozpakować, a plik nppdf.so skopiować do katalogu wtyczek Mozilli. W przypadku standardowej instalacji plik ten powinien się znajdować w katalogu /usr/local/Acrobat4/Browsers/intellinux/ (większość omawianych rozwiązań testowano w najpopularniejszej bodaj Mozilli, ale i w przypadku pozostałych, Galeonu, Opery czy Konquerora, zazwyczaj wystarczy utworzyć łącza do odpowiednich plików lub wpisać właściwe ścieżki do nich w ustawieniach przeglądarki).

Równie popularne, a z pewnością zabawniejsze są animacje w formacie Flash czy Shockwave Player firmy Macromedia. O ich wyświetlanie nie musimy się martwić, jeśli mamy już standardowo zainstalowaną przeglądarkę Netscape (pełna wersja Mozilla PL również zawiera odpowiednie wtyczki). Wówczas wystarczy utworzyć odpowiednie łącza w katalogu /plugins przeglądarek do plików wtyczek w katalogu netscape/plugins. Najpierw przechodzimy do katalogu /plugins Mozilli:

cd /usr/local/mozilla/ plugins

Następnie tworzymy dowiązania symboliczne do plików z katalogu /plugins Netscape'a:

ln -s /usr/lib/netscape/plugins/libflashplayer.so

ln -s /usr/lib/netscape/plugins/ShockwaveFlash.class

Jeśli jednak nie mamy tej przeglądarki lub brakuje tych dwóch plików należy ze strony Macromedia pobrać archiwum flash_linux.tar.gz i rozpakować je poleceniem:

tar zxvf flash_linux.tar.gz

i skopiować zawartość katalogu flash_linux do katalogu mozilla/plugins:

cp -R flash_linux/* /usr/local/mozilla/plugins/

Złota Piątka - dodatki, w które koniecznie należy wyposażyć przeglądarkę linuksowąKliknij, aby powiększyćZłota Piątka - dodatki, w które koniecznie należy wyposażyć przeglądarkę linuksowąZ kolei ze strony RealNetworks możemy pobrać odtwarzacz RealPlayer (najpierw czeka nas jednak wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie http://scopes.real.com/real/zplayer/unix/unix.html ). Pobrany plik, w formacie BIN lub pakietu RPM, instaluje się - w zależności od formatu - w katalogu:

/usr/local/RealPlayer8

lub

/usr/lib/RealPlayer8/

Stamtąd tworzymy dowiązania symboliczne do katalogu mozilla/plugins, na przykład:

cd /usr/local/mozilla/plugins

ln -s /usr/local/RealPlayer8/raclass.zip

ln -s /usr/local/RealPlayer8/rpnp.so

Ze strony producenta możemy również pobrać RealOne Player for Unix w wersji 9.0, który jednak nie działa jako wtyczka Mozilli. Bardziej wymagający użytkownicy mogą się postarać również o wtyczki Adobe SVG Viewer (niestety, przeglądarka SVG nie wyświetla osadzonych obiektów, może jednak wyświetlać osobne pliki SVG) czy wtyczkę ActiveX, choć korzystania z niej nie zalecają developerzy (więcej o obsłudze wtyczek można znaleźć m.in. na stronie polskiej Mozilli).