Lepsze niż Gadu-Gadu

Jeśli zaliczasz się do malkontentów niezadowolonych z możliwości Gadu-Gadu, możesz wybrać program lepiej odpowiadający twoim potrzebom. I nie musisz się przy tym obawiać, że stracisz kontakt z przyjaciółmi.

Jeśli zaliczasz się do malkontentów niezadowolonych z możliwości Gadu-Gadu, możesz wybrać program lepiej odpowiadający twoim potrzebom. I nie musisz się przy tym obawiać, że stracisz kontakt z przyjaciółmi.

Z wielu powodów można nie lubić Gadu-Gadu. Główną wadę, ale jednocześnie siłę stanowi prostota tego komunikatora. Jest łatwy w obsłudze, ale jednocześnie nie oferuje wielu funkcji dostępnych w innych komunikatorach, jak choćby powiadamiania o nowych e-mailach czy obsługi wideokonferencji. Użytkownicy narzekają na niestabilną pracę programu czy jakość rozmów głosowych. Problemy sprawia też funkcja przesyłania plików. Wadą jest duże zapotrzebowanie Gadu-Gadu na pamięć operacyjną - w moim komputerze średnio 10-13 MB. Odczują to przede wszystkim posiadacze starszych maszyn.

Zobacz również:

Mimo to pan i władca

Wyniki internetowej miniankiety przeprowadzonej na początku marca w naszym portalu www.idg.pl.Kliknij, aby powiększyćWyniki internetowej miniankiety przeprowadzonej na początku marca w naszym portalu www.idg.pl.W przeprowadzonej na początku marca internetowej miniankiecie "Jakiego komunikatora używasz?" wzięło udział 5300 internautów. Ponad 76 procent osób odpowiedziało, że właśnie Gadu-Gadu. Drugie miejsce zajął Tlen (niecałe 14 procent). Pozostałe komunikatory, w tym powszechnie znane ICQ, cieszą się popularnością jednoprocentową. W porównaniu z wynikami podobnej ankiety z sierpnia 2002 roku GG odnotowało wzrost o 13 procent, a Tlen stracił 9 procent. Gadu-Gadu będzie z pewnością coraz popularniejsze, wypierając inne tego typu programy. Wyniki naszych ankiet zaskakują na tle światowych rankingów popularności, w których prym wiodą ICQ, MSN, AIM oraz Yahoo Messenger, u nas stanowiące margines.

Skazani na Gadulca?

Gdy wszyscy naokoło używają Gadu-Gadu, trudno wybrać inny, lepiej odpowiadający potrzebom program. Na szczęście zmiana komunikatora nie musi oznaczać utraty kontaktu ze znajomymi. Jest wiele innych programów tego typu, tworzących własne sieci i wyposażonych w funkcje łączenia z użytkownikami Gadu-Gadu. Przedstawiamy sześć działających w systemie Windows: umożliwiają obsługę wielu sieci jednocześnie i prowadzenie wideokonferencji, oferują też zaawansowane funkcje listy kontaktów. Więc jeśli brakuje ci czegoś w Gadu-Gadu, na pewno znajdziesz odpowiedni komunikator wśród naszych propozycji.

Opisywane przez nas programy nie wymagają wykonywania skomplikowanych czynności w celu połączenia się z serwerem Gadu-Gadu. Wystarczy podać swój numer oraz hasło. Sprawa nieco się komplikuje tylko wtedy, gdy nie masz swojego numeru Gadu-Gadu - nie wszystkie omówione aplikacje umożliwiają założenie nowego konta.

Linuksowe pogaduchy

PowerGG jest nieoficjanym zbiorem wtyczek, które częściowo łatają niedostatki funkcji w Gadu-Gadu.Kliknij, aby powiększyćPowerGG jest nieoficjanym zbiorem wtyczek, które częściowo łatają niedostatki funkcji w Gadu-Gadu.Choć oryginalne Gadu-Gadu jest dostępne tylko w wersji do Windows, użytkownicy Linuksa nie pozostaną osamotnieni. Dzięki wysiłkom niezależnych programistów powstało kilka programów działających w systemie spod znaku pingwina, umożliwiających łączenie się z serwami najpopularniejszego polskiego komunikatora. Przedstawiamy trzy, pracujące w trybie graficznym: GAIM (dostępny także do Windows), Gnu Gadu oraz Kadu. Są na przyzwoitym poziomie, łatwe w obsłudze. Korzystający z Linuksa nie mogą narzekać - programy te nie ustępują swoim windowsowym odpowiednikom. Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z klienta EKG, działającego w trybie konsolowym. Z uwagi na niewygodną obsługę, wynikającą z braku interfejsu graficznego, nie opisujemy możliwości tego programu.

Dopalacze

Na oficjalnej stronie Gadu-Gadu w dziale dodatków znajdziemy jedynie logo i dzwonki do telefonów komórkowych. Możliwości tego komunikatora można jednak wzbogacić, stosując nieoficjalne rozszerzenia. To swego rodzaju rozwiązanie kompromisowe, zanim zdecydujesz się porzucić Gadu-Gadu. Najbardziej znanym dodatkiem jest PowerGG ( http://www.powergg.digi.pl ), oferujący takie funkcje, jak wykrywanie adresu IP rozmówcy, zarządzanie pocztą elektroniczną z poziomu komunikatora czy rozbudowane opcje blokowania. PowerGG jest w istocie menedżerem wtyczek, umożliwiającym stosowanie również własnych rozszerzeń. Szerzej na temat samego Gadu-Gadu, jego rozszerzeń i stron, z których można pobrać dodatkowe emotikony, pisaliśmy w numerze lutowym (02/2004), w artykule "Gadu-Gadu od podszewki", również w wersji cyfrowej na naszej płycie.

Akuku 1.0.5.110

Kliknij, aby powiększyćKorzystając z Akuku (pisane też Aqq), można rozmawiać z użytkownikami Gadu-Gadu, Tlenu oraz ICQ. Z powodu obsługi kilku sieci i różnych dodatkowych funkcji program jest dość rozbudowany, ale prosty w obsłudze. Do standardowych funkcji zaliczają się: wysyłanie SMS-ów (nie tylko przez bramki polskich operatorów), archiwum wiadomości oraz wyszukiwarka osób we wszystkich obsługiwanych sieciach. Pogawędki można urozmaicić, wstawiając oprócz emotikonów również tzw. wlepki - jest to zestaw cytatów oraz zabawnych powiedzonek. Akuku oferuje jeszcze bogaty zestaw mniej lub bardziej przydatnych funkcji, licznik informujący o czasie trwania i kosztach połączeń internetowych oraz terminarz do zapisywania i przypominania o rzeczach do zrobienia lub różnych zdarzeniach. Może również powiadamiać o nowych wiadomościach e-mail. Dość zaskakującym dodatkiem jest odtwarzacz filmów z napisami.

Windows 98/Me/2000/XP

http://www.myportal.pl

Gaim 0.75

Kliknij, aby powiększyćKomunikator obsługuje oprócz protokołu Gadu-Gadu także AIM, ICQ, MSN, Yahoo Messenger, IRC, Jabber oraz Zephyr. Główne zalety GAIM to dostępność na różne platformy systemowe i przyjemny interfejs graficzny. Wśród cech programu warto wymienić: przesyłanie plików, możliwość tworzenia grup na liście kontaktów oraz funkcję Buddy Pounces - powiadamiania o zmianie statusu wybranych znajomych odtworzeniem dźwięku, wyświetleniem wiadomości czy nawet uruchomieniem programu. Podstawowe minusy GAIM to brak polskiej wersji językowej i nie najlepsza współpraca z Gadu-Gadu - są m.in. problemy z importem listy kontaktów z serwera. Program ma też sporo drobnych niedociągnięć, np. przesyłanie łączy wymaga użycia specjalnej funkcji, a do formatowania tekstu trzeba używać znaczników HTML. Jednak mimo tych istotnych wad jest godny uwagi.

Windows 98/Me/2000/XP, Linux, MacOS X

http://gaim.sourceforge.net