Patrząc przez Google

Czy Google jest także twoją ulubioną wyszukiwarką internetową? Jeśli tak, wykorzystaj jej wszystkie możliwości. Poniższe porady pozwolą ci szybciej, łatwiej i skuteczniej znaleźć w Internecie informacje, których poszukujesz.

Czy Google jest także twoją ulubioną wyszukiwarką internetową? Jeśli tak, wykorzystaj jej wszystkie możliwości. Poniższe porady pozwolą ci szybciej, łatwiej i skuteczniej znaleźć w Internecie informacje, których poszukujesz.

Projektanci serwisu Google postawili sobie prozaiczne zadanie - dać internautom szybką wyszukiwarkę bez zbędnych dodatków, która prezentuje najbardziej trafne wyniki jako pierwsze. Jednak wyszukiwarka, o której mowa, potrafi znacznie więcej. Używając ukrytych łączy i nieudokumentowanych parametrów, będziesz mógł inaczej niż dotychczas korzystać z dobrodziejstw Internetu, a wiele czynności wykonasz dużo szybciej.

Zobacz również:

1. Domyślnie Googlem

Korzystając z prostej sztuczki, możesz zmusić Internet Explorer, aby realizował wyszukiwania domyślnie za pomocą serwisu Google.

Po wprowadzeniu zmian w Rejestrze możesz podmienić domyślną wyszukiwarkę Windows na serwis Google (porada 1).Kliknij, aby powiększyćPo wprowadzeniu zmian w Rejestrze możesz podmienić domyślną wyszukiwarkę Windows na serwis Google (porada 1).Większość użytkowników ignoruje przycisk Wyszukaj, bo prowadzi domyślnie do witryny Microsoftu ( http://search.msn.com ). Wystarczy kilka zmian w Rejestrze, aby Internet Explorer przywoływał zamiast tego serwis Google. Aby zaoszczędzić ci dłubaniny w kluczach i wartościach Rejestru, udostępniamy plik GOOGLE.REG, który przejmuje te czynności. Wystarczy kliknąć dwukrotnie ikonę tego pliku. Metoda działa w Internet Explorerze 4 lub nowszym. Aby przywrócić domyślne wyszukiwanie za pośrednictwem Microsoftu, użyj pliku DEFAULT.REG. Niemniej jednak przed zastosowaniem przedstawionej porady zrób zapasową kopię Rejestru (np. poleceniem Rejestr | Eksportuj plik Rejestru). Klikając przycisk Wyszukaj, będziesz od tej pory przywoływać angielskojęzyczną stronę wyszukiwarki ( http://www.google.com/ie ) z nieco okrojoną maską wprowadzania danych i listą wyników. Dzięki temu wszystkie dane zmieszczą się na wąskim pasku przeglądarki.

2. Nie zaciskaj pasa

Pasek Google daje błyskawiczny dostęp do wyszukiwarki Google z poziomu Internet Explorera. Na dodatek ma cenną blokadę okien pop-up (porada 2).Kliknij, aby powiększyćPasek Google daje błyskawiczny dostęp do wyszukiwarki Google z poziomu Internet Explorera. Na dodatek ma cenną blokadę okien pop-up (porada 2).Instalując w systemie nowy pasek, Google Toolbar 2.0, wzbogacisz przeglądarkę o kilka cennych funkcji, m.in. blokadę okien reklamowych. Znajdziesz go pod adresem http://toolbar.google.com (polskojęzyczna, mniej funkcjonalna wersja pod adresem: http://toolbar.google.com/intl/pl/ ). Od momentu zainstalowania pasek automatycznie blokuje wszystkie okna pop-up. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie wielu irytujących reklam. Przechwycenie okna jest sygnalizowane krótkim sygnałem akustycznym. Na dodatek obok kursora myszy pojawi się na moment wykrzyknik i zmieni się chwilowo wygląd ikony obok licznika blokowań.

Gdy zechcesz obejrzeć zablokowane okno, powróć do poprzedniej strony i - przytrzymując wciśnięty klawisz [Ctrl] - kliknij łącze, które powoduje wyświetlenie żądanego okna. Zauważ jednak, że ta metoda nie odnosi skutku, gdy okno pop-up jest otwierane przez stronę internetową, którą przywołałeś, wpisując adres za pomocą klawiatury i potwierdzając klawiszem [Enter]. W tym przypadku należy kliknąć przycisk z licznikiem okien pop-up. W ten sposób wyłączysz blokowanie okien aktywnej witryny internetowej. Pasek Google umieści ją wówczas automatycznie na liście witryn, których okna nie mają być objęte blokadą. Możesz wprowadzać zmiany do tego zestawienia, np. uzupełniając je o nowe witryny lub usuwając te, które znalazły się przez pomyłkę. Sposób wykonania tej czynności opisaliśmy w artykule "Windows na wygodnie" (PCWK 4/2004, str. 88; porada 9 na str. 92). Zwróć uwagę na to, że blokada - niestety - nie powstrzyma niektórych animacji flash.

3. Zdalne Ulubione

Korzystając z paska Google Toolbar (patrz wyżej), możesz zdalnie zarządzać swoimi Ulubionymi i odwoływać się do nich z dowolnego komputera, który jest wyposażony w łącze internetowe. Jest to możliwe za pomocą tzw. blogów. Blogi to strony internetowe, które można bardzo łatwo aktualizować i uzupełniać o nowe treści. Google Toolbar 2.0 oferuje funkcję Blog This. Pozwoli ci wstawić stronę internetową z Ulubionymi do blogu i zarządzać nimi zdalnie z innego peceta. Blog This korzysta z serwisu http://www.blogger.com , który udostępni ci bezpłatną stronę internetową. Właśnie na niej umieścisz swoje Ulubione. W razie potrzeby możesz je zabezpieczyć hasłem, aby nie były do wglądu dla szerokiej publiczności.

Najpierw włącz funkcję Blog This. Kliknij przycisk Google i polecenie Options na pasku Google Toolbar, po czym zaznacz pole wyboru Blog This! i potwierdź przyciskiem OK. Aby zapisać łącze, wystarczy przywołać żądaną witrynę internetową i kliknąć przycisk Blog This na pasku Google Toolbar. Przy pierwszym użyciu tej funkcji nie obejdzie się bez rejestracji. Gdy potwierdzisz przyciskiem Post & Publish, łącze zostanie wstawione do blogu.

Chcąc zmienić ustawienia blogu, otwórz witrynę www.blogger. com w przeglądarce internetowej. Zaloguj się, wpisując nazwę użytkownika i hasło. Przy prawej krawędzi strony ujrzysz nazwę. Kliknij ją. Włączy się tryb edycji. Teraz możesz na przykład poprawić układ (serwis udostępnia predefiniowane szablony) lub zmienić nazwę blogu.

4. Granice czasu

Poszukiwania informacji o określonych ograniczeniach czasowych (np. tylko najnowszych lub pochodzących sprzed dłuższego czasu) są dość trudne w realizacji za pomocą standardowych usług Google'a. Na szczęście są witryny, które ułatwiają to zadanie. Na przykład serwis GooFresh dostępny pod adresem http://www.researchbuzz.org/archives/001405.shtml pomaga wyszukiwać wyłącznie najświeższe informacje, zaś niemieckojęzyczny Myvasco.com ( http://www.myvasco.com/daterange.htm ) odnajduje witryny zaindeksowane w Google w określonym przedziale czasowym. Chcąc uzyskać ten efekt standardowymi metodami Google, musiałbyś podawać datę początkową i datę w postaci liczby dni od daty 1.1.4713 p.n.e (kalendarz juliański stworzono do obliczania torów ruchu gwiazd). Serwis Myvasco.com oferuje bezpłatny program do przeliczania daty na taki format. Jeśli chciałbyś ręcznie obliczać właściwą datę, wejdź na powyższą stronę i pobierz plik JULIAN.EXE. W przeliczaniu daty pomoże ci również witryna http://aa.usno.navy.mil/data/docs/JulianDate.html .

5. Światowe wieści

Jeśli posługujesz się angielskim i lubisz śledzić bieżące wydarzenia na całym świecie, powinna zainteresować cię witryna http://news.google.com . Zebrano w niej i pogrupowano na kategorie aktualności z 4500 źródeł. Dzięki temu możesz błyskawicznie dotrzeć do wielu informacji na określony temat.

6. Na tropie wydarzeń

Wymieniony powyżej serwis skupiający wiadomości z całego świata udostępnia usługę Advanced News Search. Dzięki niej możesz ograniczyć zakres wyszukiwanych wiadomości - na przykład do określonego źródła (takiego jak "New York Times" czy CNN). Ponadto możesz zdefiniować okres, które wiadomości mają być uznane za aktualne, a które za przestarzałe. Przedstawioną usługę znajdziesz pod adresem: http://news.google.com/advanced_news_search?hl=en&edition=usa .

7. Wiadomości na życzenie

Najświeższe wiadomości z powiadamianiem - ten serwis wyśle ci list, gdy poszukiwane wyrażenie pojawi się w witrynie Google News (porada 7).Kliknij, aby powiększyćNajświeższe wiadomości z powiadamianiem - ten serwis wyśle ci list, gdy poszukiwane wyrażenie pojawi się w witrynie Google News (porada 7).Gdy chcesz być na bieżąco w określonym temacie, skorzystaj z usługi Google News Alert. Google powiadomi cię za pośrednictwem poczty, gdy poszukiwane wyrażenie pojawi się na stronie http://news.google.com .

Przywołaj witrynę http://www.google.com/newsalerts i wpisz żądane pojęcie - np. Hitachi Harddrive, jeśli interesują cię aktualności dotyczące twardych dysków Hitachi. Powiadomienia są wysyłane raz dziennie lub natychmiast po odnalezieniu aktualności na dany temat. Jako źródło informacji służy wymieniona powyżej strona http://news.google.com .

Jeśli chcesz być informowany o różnych tematach, musisz wpisać je w oddzielnych zapytaniach. Każda nadesłana wiadomość e-mail zawiera łącze, którym w każdej chwili anulujesz subskrypcję.

8. Wszystko z jednej beczki

Google Sets ustala relacje między wpisanymi pojęciami i znajduje więcej haseł pokrewnych (porada 8).Kliknij, aby powiększyćGoogle Sets ustala relacje między wpisanymi pojęciami i znajduje więcej haseł pokrewnych (porada 8).Poszukując różnych pojęć na jeden określony temat, skorzystaj z usługi Google Sets. Wystarczy przywołać witrynę http://labs.google.com/sets i podać dwa hasła. Serwis ustali związek między wpisanymi słowami i wyświetli informacje dotyczące podobnych haseł. Na przykład po wpisaniu haseł Agfa i Kodak, serwis wyświetli również innych producentów aparatów fotograficznych.

W ten sposób możesz wyszukiwać nie tylko firmy, lecz również zabytki określonych miast (wypróbuj np. Big Ben i Buckingham Palace) i inne elementy. Gdy wpiszesz np. Mission Impossible, Top Gun i Jerry Maguire otrzymasz tytuły wielu innych filmów z udziałem Toma Cruise'a.