Olympus C-5060 Wide Zoom - szerokokątny zwycięzca

Nowy model jednego z najlepszych kompaktów Olympusa dysponuje szerszym zakresem ogniskowej i lepszym panelem LCD.

Nowy model jednego z najlepszych kompaktów Olympusa dysponuje szerszym zakresem ogniskowej i lepszym panelem LCD.

Olympus zastosował optykę pozwalającą na objęcie szerszego planu.Kliknij, aby powiększyćOlympus zastosował optykę pozwalającą na objęcie szerszego planu.
Na górze mieści się stopka do zewnętrznej lampy błyskowej.Kliknij, aby powiększyćNa górze mieści się stopka do zewnętrznej lampy błyskowej.
Następcę C-5050 Zoom wyposażono w obiektyw, pozwalający na objęcie szerszego planu. Optyka o czterokrotnym współczynniku powiększania zastosowana w modelu C-5060 jest jednak sporo ciemniejsza (1:2,8-4,8) niż w przypadku trzykrotnego obiektywu C-5050, którego światło wynosi 1:1,8-2,6.

Zobacz również:

W nowym modelu natomiast zastosowano znacznie wygodniejszy uchwyt panelu LCD. Można go odchylać aż o 180 stopni, a po odchyleniu - obrócić nawet o 360 stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwe np. robienie zdjęć, trzymając aparat wysoko nad głową, co sprawdza się w przypadku fotografowania w tłumie.

Konstruktorzy pozbawili kompakt jednego gniazda karty pamięci - wycofywanego standardu - SmartMedia. Zdjęcia można zapisywać na promowanych przez Olympusa kartach xD oraz tanich i pojemnych CompactFlash.

Zastosowano odchylany i obracany panel LCD. Po odchyleniu znajduje się nad aparatem.Kliknij, aby powiększyćZastosowano odchylany i obracany panel LCD. Po odchyleniu znajduje się nad aparatem.Na górze umieszczono stopkę przeznaczoną do zamontowania zewnętrznej lampy błyskowej. Tuż obok znajduje się dodatkowy wyświetlacz LCD, co świadczy o zaawansowanym charakterze cyfrówki.

Aparat wypadł doskonale w teście ostrości obrazu. Podobnie wysokie noty otrzymał przy próbie określającej poziom szumów. Dobrą ocenę przyznaliśmy także za odwzorowanie szczegółów w cieniach. Niestety, urządzenie słabiej (choć i tak nieźle) wypadło w rejestracji szczegółów w światłach.

Dane techniczne

Cena: 3299 zł

Rozdzielczość: 2592 x 1944 (5 mln pikseli)

Ogniskowa: Odp. 28-110

Jasność obiektywu: 1:2,8-4,8

Wielkość: 116 x 87 x 66 mm

Waga: 532 g

Karta pamięci: xD/CF/32 MB

Czułość: 80/100/200/400 ISO