Szumy, precz!

Na zdjęciach robionych aparatem cyfrowym w słabych warunkach oświetleniowych nieodmiennie pojawiają się drobne kropeczki, jakby tło zdjęcia było z kaszy manny. Przypomina to do złudzenia ziarno znane z fotografii tradycyjnej. Owe kolorowe kropeczki to tzw. szum matrycy światłoczułej.

Na zdjęciach robionych aparatem cyfrowym w słabych warunkach oświetleniowych nieodmiennie pojawiają się drobne kropeczki, jakby tło zdjęcia było z kaszy manny. Przypomina to do złudzenia ziarno znane z fotografii tradycyjnej. Owe kolorowe kropeczki to tzw. szum matrycy światłoczułej.

Szum matrycy - denerwująca "kasza" na zdjęciu - jest tym większy i tym wyraźniejszy, im większą czułość ustawiliśmy w aparacie. Taka sytuacja wynika bezpośrednio z budowy elementów aparatu cyfrowego. Matryce składają się z małych komórek, w których zbierają się ładunki elektryczne tym większe, im więcej pada na nie światła. Zapisywanie ilości światła padającego na element światłoczuły wygląda następująco: fotony padające na matrycę poruszają elektrony, układy elektroniczne aparatu mają za zadanie policzyć, ile jest takich elektronów. Problem w tym, że ładunki elektryczne powstają nie tylko pod wpływem światła, ale także samoistnie, m.in. pod wpływem ciepła. Dodatkowym źródłem "lewych" elektronów są też układy elektroniczne matrycy wzmacniające sygnał z komórek światłoczułych. I niestety podobnie jak owca, która stanęła na dwóch nogach, tak i zabłąkany elektron fałszuje wyniki liczenia.

Zobacz również:

Prawdopodobieństwo pojawienia się przypadkowych elektronów w komórkach światłoczułych jest mniej więcej stałe. Dlatego w sytuacji, gdy na czujnik pada dużo światła, przypadkowe elektrony giną w nawale tych, które powstały pod wpływem fotonów. Gorzej jest, gdy na matrycę pada mało światła, czyli wtedy gdy ustawiliśmy wysoką czułość albo w ciemnych partiach obrazu. Wtedy aparat musi się zadowolić tym co ma i liczy wszystkie elektrony, także te "fałszywe". W efekcie na zdjęciach pojawia się kaszka rozrzucona losowo. I niestety raczej psuje zdjęcia, niż im pomaga 1.

1. Szum matrycy światłoczułej przypomina na zdjęciu drobną, kolorową kaszkę Niestety z reguły psuje kompozycję.Kliknij, aby powiększyć1. Szum matrycy światłoczułej przypomina na zdjęciu drobną, kolorową kaszkę Niestety z reguły psuje kompozycję.

Komputer pomoże?

Są na szczęście komputery i programy do usuwania szumu. Opiszemy jedno z najlepszych narzędzi do takiego poprawiania zdjęć - Neat Image.

Po jego uruchomieniu otwiera się okno z klasycznym menu u góry i czterema zakładkami: Input image, Device Noise Profile, Noise Filter Settings i Output Image. Pracę z programem zaczynamy oczywiście od wczytania zdjęcia, które ma być poprawione. Do tego służy przycisk Open input image na zakładce Input Image 2.

2. Pracę z programem zaczynamy od wczytania zdjęcia.Kliknij, aby powiększyć2. Pracę z programem zaczynamy od wczytania zdjęcia.

Po wczytaniu zdjęcia z prawej strony okna programu pojawia się szczegółowa informacja o fotografii, którą program odczytał z pliku. Z niej można dowiedzieć się, jakim aparatem wykonano zdjęcie ("Device model") i - co ważniejsze - poznać również czas naświetlania (Exposure time) oraz czułość ustawioną w aparacie (ISO level) 2.

Teraz trzeba przejść do zakładki Noise profile. W tej części program postara się możliwie najlepiej określić parametry szumu naszego aparatu, by bezboleśnie usunąć ten dokuczliwy efekt. Chodzi o to, by "tygrysa zabić, ale skóry nie zepsuć", czyli usunąć szum, zostawiając jak najwięcej szczegółów na zdjęciu.

3. Najprostszy sposób na poinformowanie programu o rodzaju szumu matrycy naszego aparatu to wybór funkcji Auto profileKliknij, aby powiększyć3. Najprostszy sposób na poinformowanie programu o rodzaju szumu matrycy naszego aparatu to wybór funkcji Auto profile4. W zakładce Output Image klikamy na przycisk Apply. Program usunie szum posługując się automatycznym profilem.Kliknij, aby powiększyć4. W zakładce Output Image klikamy na przycisk Apply. Program usunie szum posługując się automatycznym profilem.

Linia najmniejszego oporu to naciśnięcie przycisku Auto profile 3. Na zdjęciu pojawi się mały kwadracik, który pokazuje, jaki fragment zdjęcia program wybrał jako przykład szumu. Wtedy najlepiej przejść od razu do zakładki Output image i kliknąć na Apply 4. Po kilkunastu sekundach można już podziwiać efekty. Warto wiedzieć, że w prawym górnym rogu zdjęcia jest mała lupka ze strzałeczkami, która umożliwia wybranie powiększenia oglądanego zdjęcia 5. Z kolei kliknięcie na okienku poglądu przywołuje na chwilę wersję fotografii sprzed poprawek. W większości przypadków pójście po linii najmniejszego oporu daje zadowalające efekty, ale do niniejszego przykładu specjalnie wybraliśmy zdjęcie z dużymi szumami. Tutaj automatyczne ustawienia niestety nie radzą sobie zbyt dobrze. Program zdecydowanie źle wybiera przykład szumu 6.

5. Podgląd efektów ułatwia lupka, którą możemy powiększyć wybrany fragment.Kliknij, aby powiększyć5. Podgląd efektów ułatwia lupka, którą możemy powiększyć wybrany fragment.6. Niestety, automatyczny wybór profilu w przypadku tego zdjęcia nie zdał egzaminu. Pozostały jeszcze paskudne "dzioby".Kliknij, aby powiększyć6. Niestety, automatyczny wybór profilu w przypadku tego zdjęcia nie zdał egzaminu. Pozostały jeszcze paskudne "dzioby".