Zabawa ze światłem

Światło w fotografii odgrywa kluczową rolę - niejako ''maluje'' utrwalany przez nas obraz. To głównie od niego zależy, jak wyjdziemy na fotografii. Manipulując źródłem światła, możemy wiernie odwzorowywać rzeczywisty obraz lub też w dowolny sposób go kreować. A jest tu duże pole do popisu...

Światło w fotografii odgrywa kluczową rolę - niejako ''maluje'' utrwalany przez nas obraz. To głównie od niego zależy, jak wyjdziemy na fotografii. Manipulując źródłem światła, możemy wiernie odwzorowywać rzeczywisty obraz lub też w dowolny sposób go kreować. A jest tu duże pole do popisu...

Wykorzystaj "kreatywne" możliwości domowych źródeł światła. Za ich pomocą możesz w dowolny sposób tworzyć wizerunek zarówno fotografowanego przedmiotu, jak i osoby. W zależności od ustawienia źródła światła względem motywu decydujesz, które jego fragmenty będą silniej oświetlone, które słabiej, a które znajdą się w cieniu. Za pomocą tej metody uzyskasz światłocień, czyli przenikanie się światła i cienia na fotografowanym przedmiocie lub osobie. Technika ta, wykorzystywana już od V wieku w malarstwie, pozwala na podkreślenie trójwymiarowości utrwalanego motywu.

Zobacz również:

Wybór źródła światła

Fotografując w domu, na ogół możemy się posłużyć nawet kilkunastoma różnymi źródłami światła. Właściwie można wykorzystać wszystko, co wytwarza jakiekolwiek światło - wszelkie lampki nocne czy biurkowe, świetlówki, kinkiety, a nawet lampy naftowe czy świece. Zdjęcia możesz wykonywać, wykorzystując zarówno jedno ze źródeł, jak i kilka jednocześnie. Aby wspomniany wyżej efekt trójwymiarowości był bardzo silny - na fotografowanym motywie pojawią się zarówno bardzo jasne, jak i zupełnie ciemne elementy - użyj tylko jednego źródła, np. lampki nocnej. Jeśli zależy Ci na bardzo łagodnych przejściach tonalnych, jakie rysują się na wypukłościach fotografowanej bryły, wykorzystaj kilka źródeł światła. Tu jednak mogą się pojawić pierwsze trudności...

Różne źródła emitują światło o innej temperaturze barwowej, czyli mówiąc prościej, innego koloru. O ile użyjesz na przykład tylko żarówek (i to tej samej mocy), łatwo możesz dostosować swoją cyfrówkę do rodzaju oświetlenia. Trudniej może być z łączeniem różnych typów oświetlenia, na przykład żarówek ze świetlówkami (oba źródła emitują światła o zdecydowanie innej barwie). Jeśli dostosujemy aparat do światła żarowego, fragmenty oświetlone przez żarówki będą charakteryzowały się naturalnymi barwami. Te fragmenty zaś, które silniej oświetla świetlówka, mogą być niebieskawe lub zielone. O ile taki efekt nam odpowiada, nie ma problemu. Jeśli nie, musimy zdecydować się na zdjęcie czarno-białe lub wpłynąć na barwę jednego ze źródeł. Dostosowanie jednego ze źródeł do drugiego, to znaczy spowodowanie, by emitowały światło o takiej samej barwie, jest możliwe, ale raczej nie w warunkach domowych. Proponuję w takiej sytuacji zmianę barwy jednego ze źródeł na nienaturalną, np. ciemnoniebieską, czerwoną lub zieloną. Wystarczy, że dostosujesz cyfrówkę do świetlówki i między lampką (w której znajduje się tradycyjna żarówka) a motywem umieścisz dowolnego koloru folię uzyskaną na przykład z plastikowej torby - "reklamówki" czy przezroczystej okładki "zbindowanego" tekstu. Na jednym ze zdjęć ilustrujących, które znajduje się powyżej, użyłem takiej metody.

Zdjęcie wykonane przy użyciu tylko jednego źródła światła. Była nim mała lampka nocna umieszczona z boku ok. 1 m od fotografowanej osoby. Aparat pracował w trybie automatycznego balansu bieli - niedoskonałe rozpoznanie przez automat źródła światła przyniosło korzystny efekt w postaci ciepłej barwy skóry.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie wykonane przy użyciu tylko jednego źródła światła. Była nim mała lampka nocna umieszczona z boku ok. 1 m od fotografowanej osoby. Aparat pracował w trybie automatycznego balansu bieli - niedoskonałe rozpoznanie przez automat źródła światła przyniosło korzystny efekt w postaci ciepłej barwy skóry.Fotografia wykonana przy użyciu dwóch źródeł światła. Z jednej strony została umieszczona długa świetlówka kompaktowa, z drugiej lampa z tradycyjną żarówką 60 W. Między nią a modelką została umieszczona niebieska folia. Balans bieli ustawiliśmy ręcznie na światło pochodzące ze świetlówki.Kliknij, aby powiększyćFotografia wykonana przy użyciu dwóch źródeł światła. Z jednej strony została umieszczona długa świetlówka kompaktowa, z drugiej lampa z tradycyjną żarówką 60 W. Między nią a modelką została umieszczona niebieska folia. Balans bieli ustawiliśmy ręcznie na światło pochodzące ze świetlówki.

Nie wszystkie źródła muszą służyć

Tu również użyliśmy dwóch źródeł światła. Były nimi dwie lampy żarowe - jedna stojąca, z zielonym abażurem, druga biurkowa, przysłonięta żółtą folią. Użyliśmy zdefiniowanego balansu bieli: "światło żarowe".Kliknij, aby powiększyćTu również użyliśmy dwóch źródeł światła. Były nimi dwie lampy żarowe - jedna stojąca, z zielonym abażurem, druga biurkowa, przysłonięta żółtą folią. Użyliśmy zdefiniowanego balansu bieli: "światło żarowe".do oświetlania fotografowanego motywu. Aby wytworzyć określony nastrój fotografii, bardzo przydatne też mogą być źródła, które tylko "zagrają" w tle lub pierwszym planie. Idealne do tej roli są naturalne płomienie świec lub lampek oliwnych czy naftowych. Światło, jakie emitują, jest zbyt słabe i zbyt punktowe, by atrakcyjnie oświetlić np. twarz portretowanej osoby. Świetnie sprawdzą się jednak jako urozmaicenie tła oraz źródła blików w oczach fotografowanego. Ponieważ płomienie będą miały tylko charakter dekoracyjny, ich barwa nie ma większego znaczenia. Pochodzące z nich światło jest na tyle małej mocy, że nie powinno wpłynąć na barwę fotografowanego motywu.

Technika fotografowania - ustawienie światła

Twarz została oświetlona światłem żarowym, odbitym od sufitu. Cienie, jakie pojawiły się na przykład pod brodą, nieco rozjaśniło światło padające z przodu. Ręcznie ustawiliśmy balans bieli.Kliknij, aby powiększyćTwarz została oświetlona światłem żarowym, odbitym od sufitu. Cienie, jakie pojawiły się na przykład pod brodą, nieco rozjaśniło światło padające z przodu. Ręcznie ustawiliśmy balans bieli.Właściwie od tego w największym stopniu zależy charakter naszej pracy. Kierunek, z którego światło dociera do fotografowanego motywu, i to, w jaki sposób "namaluje" cienie na portretowanej twarzy, decydują o indywidualności ujęcia. Każda fotografująca osoba poprzez manipulowanie oświetleniem, z którego ono dociera, maluje swoje fotograficzne wizje rzeczywistości. Czy zatem na tym etapie powinniśmy już zakończyć nasze porady? Fotograf - Wacław Wantuch - na łamach poprzedniego wydania ZOOM-a wypowiada się, że przy tego typu fotografii "nie może być mowy o tzw. dobrych radach, które w istotny sposób mogłyby ograniczyć nasze twórcze spojrzenie". To prawda. Nie będziemy rozpatrywać zatem takich kwestii, jaki powinien być cień pod nosem, czy lepszy efekt przy portrecie uzyskamy, używając światła rozproszonego, czy padającego bezpośrednio z żarówki. To już sprawy zbyt indywidualne i zależne od gustu, na temat którego przecież się nie dyskutuje.

Postaramy się jednak pokazać kilka technik domowego oświetlania na przykładzie zamieszczonych fotografii.

Kierunek padania światła

Twarz oświetlono tylko częściowo za pomocą latarki, ustawionej z przodu. Światło zostało "zmiękczone" za pomocą biurowych "koszulek" na papiery A4.Kliknij, aby powiększyćTwarz oświetlono tylko częściowo za pomocą latarki, ustawionej z przodu. Światło zostało "zmiękczone" za pomocą biurowych "koszulek" na papiery A4.W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, mamy do wyboru kilka metod.

Jeśli fotografia ma mieć charakter refleksyjny, proponuję użyć tylko jednego źródła światła, najlepiej żarowego. Dobrze sprawdzi się tu zwykła lampka nocna z abażurem lub kloszem, które "zmiękczą" światło, w wyniku czego uzyskamy łagodne przejścia tonalne. Lampa ustawiona z boku twarzy podkreśli jej trójwymiarowość. Utworzony na połowie twarzy cień spowoduje pewną tajemniczość portretu.

Tak jak w poprzednim wydaniu, prezentujemy zdjęcie pt. "Tak się nie fotografuje". To fotografia wykonana przy użyciu światła dolnego, właściwie nieużywanego przy portrecie.Kliknij, aby powiększyćTak jak w poprzednim wydaniu, prezentujemy zdjęcie pt. "Tak się nie fotografuje". To fotografia wykonana przy użyciu światła dolnego, właściwie nieużywanego przy portrecie.Jeśli tego typu zdjęcia nie podobają Ci się lub osoba, którą chcesz fotografować, ma problem z cerą, użyj innego światła. Przydadzą się wówczas dwa takie same źródła, np. dwie lampy wyposażone w żarówki tej samej mocy. Jedną z nich - lampkę biurkową - skieruj na sufit. Drugie źródło światła - "wypełniające" ewentualne cienie powstałe w okolicach oczu i nosa - ustaw na poziomie twarzy lub skieruj na ścianę.

Można także fotografować, używając "ostrego"światła skierowanego wprost na twarz. Na stronie 55 znajduje się jedno takie zdjęcie. Użyliśmy dwóch źródeł światła - dwie lampy żarowe. Jedna - biurkowa - została skierowana na fotografowaną osobę. Między żarówką a twarzą umieściłem żółtą folię. Tło oświetla stojąca lampa z zielonym abażurem. Charakterystyczne przy tego rodzaju oświetleniu jest wyraziste odwzorowanie włosów.

Ciekawy efekt uzyskasz, używając tylko latarki, dającej dość wąski strumień światła. Możesz za jego pomocą rozświetlić tylko wybrany fragment twarzy lub fotografowanego przedmiotu. Jedno z przedstawionych poniżej zdjęć zostało wykonane tą metodą. Między latarką a twarzą umieściliśmy dwie foliowe "koszulki" do dokumentów, które pełnią rolę zmiękczającego światło dyfuzora.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć o konieczności stosowania statywu. Bez niego właściwie niemożliwe będzie fotografowanie z wykorzystaniem opisanych technik. Jeśli go nie masz, możesz próbować fotografować przy bardzo dużych czułościach (co w dużym stopniu pogarsza jakość zdjęć) lub użyciu wbudowanego flesza, co konsekwentnie odradzamy wszystkim fotografującym.

Zdjęcie wykonane przy użyciu światła żarowego, pochodzącego z jednego źródła. Lampka została umieszczona w odległości ok. 1,5 m od portretowanej osoby. Aparat ustawiono w tryb automatycznego balansu bieli. Z prawej znajduje się to samo zdjęcie, poddane korekcji hue & saturation (barwa i nasycenie) w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie wykonane przy użyciu światła żarowego, pochodzącego z jednego źródła. Lampka została umieszczona w odległości ok. 1,5 m od portretowanej osoby. Aparat ustawiono w tryb automatycznego balansu bieli. Z prawej znajduje się to samo zdjęcie, poddane korekcji hue & saturation (barwa i nasycenie) w programie graficznym.Zdjęcie wykonane przy wykorzystaniu światła zastanego. Pochodziło ono z wiszącej na środku sufitu lampy. Niektóre fragmenty twarzy i rąk modelki zostały prześwietlone. Wybrnęliśmy z tego problemu, zmieniając elektronicznie charakter zdjęcia. Został wyraźnie zwiększony kontrast, pozbawiliśmy fotografię kolorów i dodaliśmy ziarno.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie wykonane przy wykorzystaniu światła zastanego. Pochodziło ono z wiszącej na środku sufitu lampy. Niektóre fragmenty twarzy i rąk modelki zostały prześwietlone. Wybrnęliśmy z tego problemu, zmieniając elektronicznie charakter zdjęcia. Został wyraźnie zwiększony kontrast, pozbawiliśmy fotografię kolorów i dodaliśmy ziarno.