Poznaj swój aparat Tv, czyli priorytet czasu

Wszystkim zainteresowanym lepszym poznaniem możliwości swojego aparatu dedykujemy cykl artykułów o różnych ciekawych funkcjach. W tym wydaniu przedstawiamy Tv, czyli inaczej mówiąc ''priorytet czasu''.

Wszystkim zainteresowanym lepszym poznaniem możliwości swojego aparatu dedykujemy cykl artykułów o różnych ciekawych funkcjach. W tym wydaniu przedstawiamy Tv, czyli inaczej mówiąc ''priorytet czasu''.

W poprzednim numerze Zooma opisaliśmy, na czym polega jeden z trybów pracy aparatu cyfrowego zwany priorytetem przysłony (Av). Pewne jest, że jeśli nasz aparat ma ten tryb, ma także priorytet czasu oznaczany Tv. Podobnie jak w poprzednim opisywanym przypadku, tutaj chodzi o to, by dobrze naświetlić zdjęcie, czyli dostarczyć matrycy światłoczułej tyle światła, aby wystarczyło na zbudowanie poprawnego obrazu.

Zobacz również:

Przypomnijmy, że ilość światła, jaką dostaje materiał światłoczuły (tradycyjny film albo matryca aparatu cyfrowego), zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, ilości światła wpadającego przez obiektyw (przesłona) oraz czasu padania światła (czas naświetlania).

Doborem właściwych parametrów zajmuje się oczywiście automatyka aparatu. Idealną ekspozycję zapewnia wiele kombinacji czas+przysłona. Od fotografa zależy, która z kombinacji zostanie wybrana. Priorytet czasu pozwala na sztywno wybrać konkretny czas naświetlania, a aparat troszczy się, by prawidłowo dobrać do niego przysłonę.

Mgnienie oka

Krótkie czasy naświetlania są niezwykle ważne przy fotografowaniu z dużej odległości dziko żyjących zwierząt. Pozwalają zrobić nieporuszone zdjęcie obiektywem o długiej ogniskowej.Kliknij, aby powiększyćKrótkie czasy naświetlania są niezwykle ważne przy fotografowaniu z dużej odległości dziko żyjących zwierząt. Pozwalają zrobić nieporuszone zdjęcie obiektywem o długiej ogniskowej.W aparacie fotograficznym wpuszczaniem światła przez obiektyw zajmuje się migawka. W dawnych czasach, gdy materiał światłoczuły potrzebował dużo światła, by zarejestrować obraz, czas naświetlania wynosił kilka sekund. Fotograf po wykadrowaniu zdjęcia kazał modelowi bądź modelom wstrzymać oddech, nie ruszać się, po czym zdejmował osłonę z obiektywu, odliczał kilka sekund i zakładał ją z powrotem. Stąd zresztą wziął się słynny ptaszek wylatujący z obiektywu. Czasem zamiast mierzyć czas stoperem, fotograf wykonywał kilka kolistych ruchów pokrywką, wiedząc, że na przykład jeden obrót to sekunda.

Zwiększenie czułości materiałów fotograficznych wymusiło wprowadzenie precyzyjnych migawek, które potrafiły odsłonić obiektyw na ułamek sekundy. Dziś najszybsze migawki w aparatach produkowanych seryjnie potrafią naświetlać obraz przez 1/12000 sekundy. Takie rarytasy zdarzają się rzadko, i nie w aparatach cyfrowych. W tym przypadku średnia wynosi ok. 1/4000 s, słabsze aparaty dysponują czasami otwarcia rzędu 1/1000 s.

1. W fotografii sportowej czasem warto użyć ciut dłuższego czasu naświetlania, by zachować wrażenie ruchu. W tym przypadku jest to 1/100 s.Kliknij, aby powiększyć1. W fotografii sportowej czasem warto użyć ciut dłuższego czasu naświetlania, by zachować wrażenie ruchu. W tym przypadku jest to 1/100 s.Powszechnie stosowane są trzy rodzaje migawek. Centralna, szczelinowa i elektroniczna. Centralna migawka jest umieszczona zawsze w obiektywie i zbudowana z metalowych blaszek zachodzących na siebie w ten sposób, że tworzą one okrągły otwór, który otwiera się i zamyka. Budową przypominają przesłonę, która czasem pełni dodatkową funkcję migawki, to znaczy otwiera się do zadanej wielkości, po czym całkowicie zamyka. Zaletą migawki centralnej jest to, że całkowicie odsłania kadr przez cały czas naświetlania, wadą są jej niskie osiągi. Najszybsza migawka centralna potrafi robić zdjęcie w czasie 1/1000 s, a standard to 1/500. Ponieważ migawka musi być wbudowana w obiektyw, migawki centralne stosowane są w aparatach bez wymiennej optyki, poza kilkoma nielicznymi i bardzo egzotycznymi wyjątkami.

2. Długi czas naświetlania, rzędu kilkunastu sekund sprawił, że na zdjęciu praktycznie nie widać turystów, którzy kręcili się po bazylice.Kliknij, aby powiększyć2. Długi czas naświetlania, rzędu kilkunastu sekund sprawił, że na zdjęciu praktycznie nie widać turystów, którzy kręcili się po bazylice.Migawka szczelinowa to dwa paski metalu lub płótna przesuwające się przed samą płaszczyzną filmu. Między paskami jest szczelina (stąd nazwa), przez którą pada światło. Im jest szersza, tym dłużej światło pada na film, im węższa, tym krócej. Dlatego czas naświetlania reguluje się szerokością szczeliny. W tego typu migawkach poszczególne fragmenty kadru nie są naświetlane w tym samym czasie. W przypadku fotografowania poruszających się przedmiotów owocuje to ich "przekoszeniem" zależnym od tego, jak przedmiot i migawka poruszały się względem siebie.

Wraz z aparatami cyfrowymi pojawił się jeszcze jeden rodzaj migawki - elektroniczne. W tym przypadku element światłoczuły nie jest odsłaniany na chwilę, a aparat odczytuje wyniki z matrycy w pewnym przedziale czasowym, np. 1/100 s. To właśnie od elektronicznej konstrukcji aparatu zależy jak szybko będzie działać taka migawka. Efekty działania są często jeszcze bardziej zaskakujące niż w przypadku migawek szczelinowych. Bo wprawdzie z każdej komórki światłoczułej w matrycy obraz jest sczytywany w zadanym przedziale czasowym, ale komórki nie są odczytywane w tym samym momencie. Dlatego w efekcie mamy do czynienia z nałożeniem kilku obrazów i zdjęcia wychodzą poruszone, choć teoretycznie wcale nie powinny.

Niesportowe zachowanie

Krótkie czasy naświetlania - 1/4000 s. Widać każdą kroplę z osobna.Kliknij, aby powiększyćKrótkie czasy naświetlania - 1/4000 s. Widać każdą kroplę z osobna.Możliwość regulowania czasu naświetlania pozwala osiągnąć wiele ciekawych efektów. Najoczywistsze jest zatrzymanie w kadrze szybko poruszających się sportowców dzięki krótkim czasom naświetlania. Innym przykładem pokazywanym w każdym podręczniku jest fotografowanie autostrady nocą, dzięki czemu na zdjęciach widzimy jedynie kolorowe smugi reflektorów.

Ale to nie wszystkie możliwości. Wydłużenie czasu naświetlania pomoże czasem nadać dramatyzmu zdjęciom sportowym. Zdjęcie poniżej 1 zostało wykonane ze stosunkowo długim czasem naświetlania - 1/100 s. By całkowicie zamrozić postacie na fotografii, lepiej byłoby ustawić czas 1/500-1/1000 (warunki oświetleniowe na to pozwalały). Ale dzięki takiemu doborowi czasu naświetlania zdjęcie nabiera dramatyzmu - widać, że walka na zdjęciu jest dynamiczna.

Drugim przykładem pokazującym jak czas naświetlania może pomóc jest fotografowanie zabytkowych wnętrz. W rzymskiej bazylice Św. Pawła za Murami trudno zrobić zdjęcie bez turystów. Duże grupy wycieczkowe kręcą się po kościele praktycznie bez przerwy. Ale na zdjęciu 2 nie bardzo widać, że w czasie fotografowania z prawej strony kadru przeszła dwudziestoosobowa grupa ludzi. To dzięki temu, że czas naświetlania był ustawiony na ok. 15 s. Wystarczyło, by postacie ludzi rozmyły się całkowicie.

Robienie zdjęć aparatem cyfrowym nic nie kosztuje. Zapraszamy do eksperymentów z czasem naświetlania - sprawią wiele radości. A wszystko dzięki programowi Tv.

Warto wiedzieć, że:

  • Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym łatwiej o poruszone zdjęcia. Dlatego im bardziej wydłużamy obiektyw funkcją zoom, tym bardziej musimy skrócić czas naświetlania.
  • Jeśli będziemy poruszać aparatem podczas robienia zdjęcia, nawet najkrótsze czasy naświetlania nie pomogą. Starajmy się trzymać aparat sztywno na jak najmniej wyciągniętych rękach, jeśli się da oprzyjmy go o ciało i na czas wyzwolenia migawki wstrzymajmy oddech.