Zdjęcia jak filmy

Zjazdy rodzinne to okazja, by zaprezentować swój dorobek fotograficzny. Przedstawiamy, jak nawet z małej kolekcji zdjęć rodzinnych stworzyć wzruszający teledysk.

Zjazdy rodzinne to okazja, by zaprezentować swój dorobek fotograficzny. Przedstawiamy, jak nawet z małej kolekcji zdjęć rodzinnych stworzyć wzruszający teledysk.

Gdy przeglądamy nasze fotoalbumy, przed oczami stają całe historie. Jedne krótsze, drugie dłuższe, śmieszne, wzruszające... teraz jednak drzemią snem sprawiedliwego na dysku twardym. Ile razy podczas prezentacji naszego fotograficznego "dorobku" w gronie rodzinnym chcieliśmy, by niektóre z nich ożyły. Żałuję, że nie miałem wtedy kamery - mówiliśmy często. Marzenie może się jednak spełnić. Wykorzystując nawet najprostsze programy do obróbki wideo (my użyliśmy darmowej aplikacji stanowiącej część systemu Windows XP - Movie Maker 2), jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - lepiej chyba powiedzieć czarodziejskiej myszki - zdjęcia ożyją... Nie chodzi nam jednak o stworzenie zwykłej prezentacji, która odtwarza jedno zdjęcie po drugim. Chcemy sprawić, aby osoby oglądające nasze dzieło miały wrażenie, że oglądają film.

Zobacz również:

Od czego zacząć?

Pierwsze, do czego powinniśmy się zabrać po uruchomieniu programu, jest stworzenie nowej kolekcji zdjęć. Zaczynamy od założenia nowego folderu. Można to wykonać na różne sposoby, najprościej jednak kliknąć prawym przyciskiem myszy na nawigacyjny link Collections i wpisać nazwę zestawu. Teraz przygotowujemy materiał zdjęciowy. Aby importować wybrane przez nas zdjęcia, z menu File wybieramy polecenie Import into Collections 1. Aby przyśpieszyć tę operację, można, trzymając przycisk Ctrl, zaznaczyć wszystkie interesujące nas w danym folderze zdjęcia 2 i dopiero wtedy nacisnąć Import. Zadanie to nie jest wcale takie łatwe, i to bynajmniej nie z technicznego punktu widzenia. Do naszego "teledysku" wykorzystaliśmy zaledwie trzydzieści zdjęć! Gdy porównamy to z liczbą zdjęć posiadanych (a liczba ta z tygodnia na tydzień nieprzerwanie rośnie), zrozumiemy, ile trzeba się nagłowić, które z nich przedstawia nasze dziecko najlepiej - przecież niemal każde oprawilibyśmy w ramkę i zrobili z niego ołtarzyk. Jednak, gdy już skompletujemy nasz roboczy materiał, możemy odetchnąć z ulgą - pozostałe czynności będą już tylko miłą zabawą. Zanim się ona zacznie, importujemy do tego samego folderu wybrany przez nas plik muzyczny, który od razu możemy przenieść na Timeline, czyli oś czasu 3.

1. Zdjęcia importujemy, wybierając polecenie "Import into collections".Kliknij, aby powiększyć1. Zdjęcia importujemy, wybierając polecenie "Import into collections".2. W okienku dialogowym możemy zaznaczyć od razu wszystkie interesujące nas zdjęcia, korzystając z klawisza "Ctrl".Kliknij, aby powiększyć2. W okienku dialogowym możemy zaznaczyć od razu wszystkie interesujące nas zdjęcia, korzystając z klawisza "Ctrl".
Układamy zdjęcia

Kolejność zdjęć nie powinna być przypadkowa. Ważne są zarówno wiek dziecka, jak i ubranka, miejsce, w którym przebywa, czy nawet zabawki, którymi się bawi - efekt spójności osiągniemy, umieszczając takie zdjęcia obok siebie. Aby to zrobić, najlepiej wybrać z menu View tryb Storyboard, czyli Serię ujęć. I choć tryb ten daje mniejsze możliwości edycji, na początku pracy sprawdza się idealnie. W prosty i przejrzysty sposób możemy układać kolejne ujęcia jedno po drugim. Poszczególne zdjęcia przeciągamy metodą drag & drop w kolejne okienka na dole ekranu. Gdy nasze fotosy już ułożymy w odpowiedniej kolejności, musimy je teraz "ożywić". Wykorzystamy do tego efekt oferowany przez Movie Makera pod nazwą Film Age, Older. Ciągle pozostając w trybie Storyboard, nanosimy filtr na każde zdjęcie, przesuwając i opuszczając go na poszczególne fotografie 4 - niestety program nie pozwala zrobić tego automatycznie. Czy nam się to udało, można sprawdzić na dwa sposoby. Po pierwsze, w okienku podglądu można odtworzyć wybraną klatkę. Dla mniej cierpliwych polecamy jednak sprawdzić jedynie, czy gwiazdka w lewym dolnym rogu każdej klatki jest niebieska. Jeśli tak, filtr został nałożony, jeśli pozostała szara - powtórzmy czynność. Movie Maker lubi czasem płatać takie figle. Nakładanie filtrów na poszczególne zdjęcia właśnie w trybie Storyboard ma też tę zaletę, że pozwala w prosty sposób usunąć błędnie wybrany filtr. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na wspomnianą gwiazdkę i wybrać funkcję Delete Effects 5.

3. Do tego samego folderu importujemy plik muzyczny, który będzie stanowił tło dźwiękowe.Kliknij, aby powiększyć3. Do tego samego folderu importujemy plik muzyczny, który będzie stanowił tło dźwiękowe.4. Na poszczególne fotografie przeciągamy filtr "Film Age, Older".Kliknij, aby powiększyć4. Na poszczególne fotografie przeciągamy filtr "Film Age, Older".
Zdjęcia a muzyka

Przystępując do ostatecznej obróbki naszego "teledysku", warto pamiętać, że muzyka nie pełni w nim jedynie roli sentymentalnego uzupełnienia serii wybranych zdjęć. Jest osią, na której zbudowano dramaturgię utworu. Na ile nasze słuchowe zdolności pozwalają, postarajmy się zatem dopasować zarówno czas odtwarzania poszczególnych zdjęć, jak i przejścia między nimi, tak by nie kłóciło się to z rytmem piosenki. Poszczególne sekwencje skracamy lub wydłużamy już w trybie Timeline, który możemy wybrać z menu View. Skracanie i wydłużanie są dziecinnie łatwe. Wystarczy chwycić prawą krawędź danej klatki i przesunąć ją w prawo lub lewo. Łagodne przechodzenie jednego zdjęcia w drugie można uzyskać w bardzo podobny sposób. Chwytamy klatkę, która ma łagodnie wypłynąć z poprzedzającego ją zdjęcia, i przesuwamy w lewo. Tu dość istotna uwaga: czynność ta przesuwa do przodu filmu nie tylko tę jedną klatkę, ale wszystkie następujące po niej. Alternatywą dla tego rozwiązania są funkcje Video Transitions, czyli popularne Przejścia. Czym każde z nich się charakteryzuje, można obejrzeć w okienku podglądu po prawej stronie ekranu. Gdy już na jedno z nich się zdecydujemy, przeciągamy odpowiednią ikonę na Storyboard 6, upuszczając ją między wybranymi zdjęciami. Można to również wykonać w trybie Timeline, ale w przypadku, gdy jedna sekwencja nachodzi na drugą, połączenie ich dodatkowym przejściem właśnie w tym trybie dla Movie Makera bywa kłopotliwe. Ikona przejścia ląduje czasem o jedno zdjęcie za daleko. W trybie Storyboard unikniemy tego kłopotu, ponieważ wybrany przez nas efekt łączenia przenosimy w odpowiednie okienko, a dokładnie rzecz ujmując - w prostokąt między dwoma sekwencjami. I tu znowu należy pamiętać, że również takie przejścia cofają wszystkie następujące po nich sekwencje.

5. Błędnie ustawiony efekt usuwamy, klikając prawym klawiszem myszy na gwiazdkę i wybierając "Delete Effects".Kliknij, aby powiększyć5. Błędnie ustawiony efekt usuwamy, klikając prawym klawiszem myszy na gwiazdkę i wybierając "Delete Effects".6. Teraz metodą przeciągania i upuszczania przenosimy efekty przejścia między kolejnymi zdjęciami.Kliknij, aby powiększyć6. Teraz metodą przeciągania i upuszczania przenosimy efekty przejścia między kolejnymi zdjęciami.
Efekt zoom - dobrze, ale ostrożnie

Gdy - krok po kroczku - uda nam się wszystko ułożyć w całość, na koniec warto zastanowić się nad użyciem dwóch efektów, które imitują pracę kamery. Są to: Ease In oraz Ease Out, czyli przybliżanie i oddalanie. Aby je wykorzystać, wystarczy, jak w przypadku innych efektów opisanych wcześniej, przeciągnąć ikonę wybranej funkcji na konkretne zdjęcie w trybie Storyboard. Wskazane jest jednak zachowanie umiaru przy wykorzystywaniu tych funkcji, by w pewnym momencie oglądającym nie zakręciło się w głowie, tak jak po dłuższym przyglądaniu się jojo. Ostatnią klatkę możemy też "zaopatrzyć" w efekt często wykorzystywany w filmach, a mianowicie - zaciemnienie. Z kolekcji Video Effects wybieramy ikonę Fade Out, To Black i nakładamy ją na zdjęcie 7.

7. Całość kończymy efektem "Fade out", przeciągając go na ostatnie zdjęcie.Kliknij, aby powiększyć7. Całość kończymy efektem "Fade out", przeciągając go na ostatnie zdjęcie.8. Na początku i końcu filmu ustawiamy tytuły.Kliknij, aby powiększyć8. Na początku i końcu filmu ustawiamy tytuły.
Tytuł i napisy końcowe

Aby bardziej podkreślić fakt, że widzowie oglądają film, a nie pokaz zdjęć, na początku umieszczamy czołówkę filmową, na końcu - napisy (tzw. listę płac). Funkcje te odnajdziemy, wybierając w menu Tools polecenie Titles and Credits. W oknie, które się pojawi, klikamy na link title at the beginning 8, by przejść do opracowania czołówki. W ramce tekstowej wpisujemy tytuł i podtytuł naszego dzieła, po czym przechodzimy do wyboru animacji, którego podgląd zawsze mamy w prawym okienku. Oprócz tego możemy wybrać odpowiadającą nam czcionkę tytułu oraz kolor tła (>change the text font and color 9). Do wybrania niestandardowych kolorów przechodzi się już intuicyjnie. Gdy wybierzemy zarówno czcionkę, jak i kolor, dodajemy czołówkę do naszego projektu. W trybie Timeline przesuwamy teraz ścieżkę dźwiękową w prawo, tak by zaczynała się razem z pierwszym zdjęciem. Jeśli jednak chcielibyśmy, by muzyka trwała już od początku, czołówkę przygotowujemy, zanim zaczniemy dostosowywać zdjęcia do muzyki. W przypadku naszego projektu wybraliśmy pierwsze rozwiązanie. Napisy końcowe przygotowujemy podobnie jak czołówkę, wybierając jednak funkcję credits at the end. Potem już z górki: wpisujemy tytuły, bohaterów, reżysera itd.

9. Wielkość, krój i kolor czcionki napisów ustawiamy w tym oknie.Kliknij, aby powiększyć9. Wielkość, krój i kolor czcionki napisów ustawiamy w tym oknie.10. Na koniec pozostaje zapisać film na dysku. Operacja może potrwać nawet kilkanaście minut.Kliknij, aby powiększyć10. Na koniec pozostaje zapisać film na dysku. Operacja może potrwać nawet kilkanaście minut.
Jeśli przygotowany przez nas teledysk ma być prezentem np. dla dziadków, możemy napisać dla nich życzenia. Po dodaniu "listy płac" do projektu, kończymy pracę w menu File, wybierając Save Movie File, i po wskazaniu docelowego miejsca zapisu pliku i jego tytułu, wybieramy jakość zapisu. Polecamy oczywiście najwyższą 10. W trakcie zapisu można rozprostować kości i przejść się np. do kuchni, by zrobić kawę - w zależności od użytej liczby zdjęć i efektów, zapis może potrwać nawet kilkanaście minut. Na koniec pozostaje już tylko usiąść wygodnie w fotelu, zaprosić domowników i podawać im chusteczki, gdy nie będą mogli powstrzymać łez ze wzruszenia.