Bez żargonu: rozdzielczość, interpolacja

Przybliżamy w możliwie najprostszy sposób podstawowe pojęcia związane z fotografią cyfrową.

Przybliżamy w możliwie najprostszy sposób podstawowe pojęcia związane z fotografią cyfrową.

Terminem, z jakim spotykamy się już w momencie zakupu aparatu cyfrowego, jest "rozdzielczość" podawana jako pierwsza informacja na pudełku i pierwsza po cenie na etykietce sklepowej. Co kryje się pod tym pojęciem?

Zdjęcie przygotowane do druku składa się z 378 tys. pkt. Widać każdy, nawet najmniejszy szczegół.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie przygotowane do druku składa się z 378 tys. pkt. Widać każdy, nawet najmniejszy szczegół.
Zdjęcie z 5,5 tys. pkt. interpolowano z powrotem do 378 tys. pikseli. Choć ma dokładnie  tę samą rozdielczość co pierwsze z prezentowanych, widać że interpolacja nie potrafiła wymyślić brakujących danych.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie z 5,5 tys. pkt. interpolowano z powrotem do 378 tys. pikseli. Choć ma dokładnie tę samą rozdielczość co pierwsze z prezentowanych, widać że interpolacja nie potrafiła wymyślić brakujących danych.
Definicja mniej lub bardziej encyklopedyczna mówi, że rozdzielczość to liczba szczegółów obrazu w jednostce powierzchni lub długości. W przypadku fotografii cyfrowej najmniejszym szczegółem jest punkt, zwany z angielska pikselem. Zatem całkowita liczba punktów matrycy rejestrującej obraz w aparacie cyfrowym to jej rozdzielczość. Dla wygody rozdzielczość jest podawana w milionach punktów, w żargonie nazywana megapikselami. Generalnie im większa rozdzielczość matrycy, tym lepszy aparat. Ma to oczywiście przełożenie na cenę urządzenia. O ile aparat z matrycą o rozdzielczości 2 mln pkt. można kupić już za 700 zł, o tyle urządzenie rejestrujące 14 mln pkt., czyli Kodak DCS Pro, kosztuje blisko 30 tys. zł.

Zobacz również:

Producenci, zwłaszcza tańszych aparatów cyfrowych, stosują też sztuczki mające oszukać klientów. Umieszczają na pudełkach napis wielkimi wołami: "Rozdzielczość 4 miliony punktów*". Gwiazdka prowadzi do maleńkiego napisu na dole pudełka: "Interpolowana".

To samo zdjęcie, którego rozdzielczość zmniejszono do 5,5 tys. pkt. Niweiele na nim widać.Kliknij, aby powiększyćTo samo zdjęcie, którego rozdzielczość zmniejszono do 5,5 tys. pkt. Niweiele na nim widać.Interpolacja jest metodą na zmianę rozdzielczości. Samo słowo oznacza matematyczną operację uzupełniania brakujących danych na podstawie danych istniejących.

Interpolację można stosować w dwóch przypadkach: gdy zmniejszamy rozdzielczość i gdy ją zwiększamy. Pierwszy przypadek jest stosunkowo łatwy, bo tu mamy do czynienia z nadmiarem danych i trzeba je jakoś mądrze wyrzucić. Dzięki temu stosunkowo łatwo można uzyskać dobry obraz. Problem pojawia się w przypadku zwiększania rozdzielczości obrazu. Brakujące dane trzeba jakoś stworzyć. I choć wymyślono wiele sposobów na dopisywanie brakujących danych, żadna procedura matematyczna nie odgadnie tak naprawdę co było na obrazie. Efekty można obejrzeć na ilustracji poniżej.