Uszczelnianie okien

Windows 2000 i XP są bezpiecznymi systemami, ale tylko na komputerach niepodłączonych do żadnej sieci i używanych przez jedną osobę. W każdej innej sytuacji, czyli w większości przypadków, okna wymagają paru operacji uszczelniających.

Windows 2000 i XP są bezpiecznymi systemami, ale tylko na komputerach niepodłączonych do żadnej sieci i używanych przez jedną osobę. W każdej innej sytuacji, czyli w większości przypadków, okna wymagają paru operacji uszczelniających.

Po nich twój system stanie się twierdzą nie do zdobycia, warto więc poświęcić kilkadziesiąt minut na utworzenie z komputera prawdziwej fortecy.

Zobacz również:

Loguj się, kto może

Zabezpieczenie

Hasła logowania.

W jakim celu

Najprostsza metoda ochrony systemu to utworzenie drzwi wejściowych, przez które przedostanie się tylko użytkownik mający klucz, czyli hasło. Windows NT, 2000 i XP, w przeciwieństwie do okien z rodziny 9x/Me, oferują faktyczną blokadę przed nieautoryzowanym wejściem do systemu, tzn. bez podania ważnego hasła niemożliwe jest uruchomienie Windows. Jednak dopóki nie nakażesz systemowi żądania hasła podczas logowania użytkownika, twoje okna będą szeroko otwarte przed każdym chętnym.

Metoda

Na wypadek, gdyby twoja pamięć okazała się zawodna, skorzystaj z narzędzia archiwizującego hasło.Kliknij, aby powiększyćNa wypadek, gdyby twoja pamięć okazała się zawodna, skorzystaj z narzędzia archiwizującego hasło.Z menu Start wybierz Panel sterowania, a następnie kliknij aplet Konta użytkowników. Kliknij ikonę z nazwą swojego konta i przycisk Utwórz hasło. Podaj hasło i potwierdź je w polach nowego hasła, a na wypadek, gdybyś kiedyś go zapomniał, w systemie możesz także zapisać podpowiedź.

Pamiętaj, że naprawdę skuteczne hasło nie może być za krótkie i banalne, typu imię mamy, dziecka, kota czy własne. Data urodzenia także jest za prosta dla większości włamywaczy - chyba że dotyczy urodzin, powiedzmy, postaci historycznej. Jeśli zależy ci na dobrym haśle, posłuż się jak najszerszym zestawem znaków, uwzględniającym wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dobrym pomysłem jest numer rejestracyjny samochodu (ale już nieużywany!) albo kilkuwyrazowe zdania z literami zamienionymi na inne znaki, np. "$t@re Ka1e$0ny". Można też użyć pierwszych liter wyrazów z jakiegoś zdania: "gk6,tnmcj!" będzie zaszyfrowaną postacią powiedzenia "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść". Hasła tego typu oprą się brutalnym atakom słownikowym, w których napastnik wykorzystuje bazę słów i po prostu testuje ich różne kombinacje.

Przystawka zarządzania dyskami pozwala zamienić napęd USB w dysk A: i oszukać w ten sposób Kreatora przypominania hasła.Kliknij, aby powiększyćPrzystawka zarządzania dyskami pozwala zamienić napęd USB w dysk A: i oszukać w ten sposób Kreatora przypominania hasła.Jeżeli nie masz zaufania do swojej pamięci i boisz się zapomnieć hasła, po wybraniu konta w aplecie Konta użytkowników kliknij łącze Zapobiegaj zapominaniu hasła, znajdujące się w sekcji Zadania pokrewne, z lewej strony okna. Uruchomisz Kreatora przypominania hasła, który zapisze na dyskietce plik potrzebny do zalogowania się, gdy hasło pójdzie w niepamięć.

Nie masz stacji dyskietek albo wolisz inne, pewniejsze nośniki? Niestety, pod tym względem kreator przypominania jest nieco ułomny i nie pozwala na wybranie napędu. Można jednak skorzystać z prostej sztuczki: przyda się jakikolwiek napęd uznawany przez system za wymienny, np. pamięć USB. Wówczas kreator uzna, że jest dysk wymienny, ale do zapisu danych odzyskiwania hasła uparcie będzie chciał się posłużyć napędem o pierwszej dostępnej literze - najczęściej dyskiem C:. Ale przecież nie chciałbyś, żeby dane umożliwiające każdemu wejście do systemu przez twoje konto były tak łatwo dostępne. Sytuacji nie uratuje też zamiana napędów poleceniem subst, które pozwala przydzielić tymczasową literę dysku dowolnemu folderowi czy partycji - podczas kolejnego uruchomienia system o tej zamianie już nie będzie wiedział.

Dodatkowe, zaawansowane parametry haseł z przystawki Ustawienia zabezpieczeń lokalnych w tym wypadku nakazują tworzenie haseł złożonych o minimum 5 znakach. Hasła będą ważne maksimum 10 dni, ale nie dadzą się zmienić wcześniej niż po 5 dniach i nie mogą być takie same, jak 3 ostatnie hasła.Kliknij, aby powiększyćDodatkowe, zaawansowane parametry haseł z przystawki Ustawienia zabezpieczeń lokalnych w tym wypadku nakazują tworzenie haseł złożonych o minimum 5 znakach. Hasła będą ważne maksimum 10 dni, ale nie dadzą się zmienić wcześniej niż po 5 dniach i nie mogą być takie same, jak 3 ostatnie hasła.Na szczęście jest inny sposób: podłącz dysk wymienny i kliknij Panel sterowania | Narzędzia administracyjne | Zarządzanie komputerem. Kliknij ikonę Zarządzanie dyskami z grupy Magazyn. W prawej części okna ujrzysz zamontowane w systemie napędy i ich woluminy. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku wymiennego, z menu wybierz Zmień literę dysku i ścieżki, a w oknie zmiany litery naciśnij przycisk Zmień. Pojawi się kolejne okno, w którym z rozwijanej listy możesz wybrać literę dla napędu - nas interesuje A: lub B:. Podejmij decyzję i kliknij OK. Potwierdź swoje zamiary w oknie komunikatu, a następnie zamknij okno Zarządzania komputerem. Od tej chwili masz już stację dyskietek A: lub B:, na której możesz zapisać plik odzyskiwania hasła i z której system bez trudu je odczyta, pozwalając w krytycznej sytuacji ustanowić nowe.

Jeśli używasz systemu plików NTFS, Windows zapyta też, czy w związku z zabezpieczeniem hasłem inni użytkownicy mają mieć dostęp do twoich plików, czy też należy zamienić je na foldery prywatne, chronione przed przeglądaniem. Jeśli nie zdecydujesz się teraz, zawsze możesz to zrobić później: wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć folder zawierający twój profil użytkownika (znajduje się w folderze Documents and Settings i ma twoją nazwę logowania), z menu wybrać Udostępnianie i zabezpieczenia i zaznaczyć pole wyboru opcji Uczyń ten folder folderem prywatnym. Możesz także "sprywatyzować" tylko wybrane podfoldery swego profilu, np. Moje dokumenty, Pulpit, Ulubione czy Menu Start.

Administracja dla wybranych

Zabezpieczenie

Konta użytkowników bez uprawnień administratora.

W jakim celu

Dzięki dodatkowym regułom oprogramowania możesz zezwolić lub zabronić uruchamiania plików wykonywalnych - konkretnych bądź z wybranego folderu. W powyższym przypadku Messenger nie może być uruchamiany, natomiast Outlook Express - tak. Nie można też uruchamiać programów z dysku D: oraz pliku WMEncoder.exe z dysku A:. Reguły mieszania zastosowane w przypadku Messengera i Outlooka dają pewność, że zmiana nazwy czy położenia tych plików nie spowoduje ominięcia zasady.Kliknij, aby powiększyćDzięki dodatkowym regułom oprogramowania możesz zezwolić lub zabronić uruchamiania plików wykonywalnych - konkretnych bądź z wybranego folderu. W powyższym przypadku Messenger nie może być uruchamiany, natomiast Outlook Express - tak. Nie można też uruchamiać programów z dysku D: oraz pliku WMEncoder.exe z dysku A:. Reguły mieszania zastosowane w przypadku Messengera i Outlooka dają pewność, że zmiana nazwy czy położenia tych plików nie spowoduje ominięcia zasady.Uprawnienia administratora dają pełną kontrolę nad systemem. Windows będzie więc zabezpieczony dopiero wówczas, gdy jak najmniej osób uzyska przywileje administracyjne. Co więcej, nawet administrator powinien na co dzień używać konta o ograniczonych uprawnieniach, żeby w razie zarażenia peceta wirusem lub zainstalowania konia trojańskiego intruzi nie mogli wykorzystać statusu zalogowanego administratora w celu dokonania spustoszeń w systemie czy założenia nowego konta administratora. Jako zwykły albo zaawansowany użytkownik komputera wciąż bezproblemowo korzystasz z systemu, a w razie konieczności wykonania czynności administracyjnych możesz zalogować się jako administrator (np. funkcją przełączania użytkownika z okna Wyloguj) albo uruchomić dany program jako administrator (kliknij prawym przyciskiem myszy skrót lub ikonę programu, a następnie z menu wybierz polecenie Uruchom jako, zaznacz opcję Następujący użytkownik, wybierz użytkownika i podaj hasło).

Metoda

W aplecie Konta użytkowników kliknij przycisk Utwórz nowe konto i każdemu użytkownikowi komputera - także sobie - załóż osobne konto, przydzielając je do grupy o ograniczonych uprawnieniach. Pamiętaj przy tym, że pierwsze konto użytkownika dodane do systemu zawsze musi mieć uprawnienia administracyjne. Dlatego najlepiej nadać mu nazwę "Administrator" i ustalić hasło inne niż do konta używanego na co dzień.

W każdej chwili możesz zmienić przynależność konta do danej grupy użytkowników, wybierając konto w aplecie Konta użytkowników i klikając przycisk Zmień typ tego konta. Jeśli masz Windows XP Professional, więcej ustawień kont, w tym np. zarządzanie hasłami, wyłączanie i blokowanie kont, znajdziesz w przystawce Użytkownicy i grupy lokalne z narzędzia Zarządzanie komputerem (znajdziesz je w Narzędziach administracyjnych z Panelu sterowania).

Jeszcze dokładniejsze opcje związane z hasłami i blokowaniem kont znajdziesz w przystawce Zasady zabezpieczeń lokalnych w grupie Zasady konta (dostępnych także tylko w wersji Professional). Możesz tam określić parametry hasła, takie jak minimalna długość, stopień złożoności czy okres ważności (podgrupa Zasady haseł), a także parametry blokady konta, gdy włączysz zasadę blokowania konta po pewnej liczbie nieudanych prób logowania (podgrupa Zasady blokady konta).

Wskazówka

Jeśli chcesz zamienić partycję FAT lub FAT32 na NTFS, możesz to zrobić bez utraty plików. Wybierz Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia, wpisz convert litera_dysku: /fs:ntfs i odpowiedz "T" na kolejne pytania. Podczas ponownego uruchomienia komputera dysk zostanie zamieniony na NTFS.