Sepia i duotony

Większość zdjęć, które można przekształcić do postaci czarno-białej, równie dobrze wygląda po konwersji do sepii lub podobnego odcienia. Pozwala to zwiększyć nastrojowość fotografii.

Większość zdjęć, które można przekształcić do postaci czarno-białej, równie dobrze wygląda po konwersji do sepii lub podobnego odcienia. Pozwala to zwiększyć nastrojowość fotografii.

Ujęcie zimowego krajobrazu będzie wyglądało dziwnie po dodaniu ciepłego koloru, dlaczego zatem nie spróbować użycia zimniejszej barwy z drugiego końca spektrum?

Zobacz również:

Przewagą komputera nad tradycyjnymi metodami do obróbki zdjęć jest przede wszystkim to, że niepotrzebne są żadne chemikalia. Dla mnie jednak najważniejsza jest możliwość precyzyjnego dopasowania wyglądu zdjęcia bez konieczności marnowania papieru.

Kliknij, aby powiększyć

1. Oryginalne zdjęcie przekształciłem do czarno-białej formy, wybierając polecenie Enhance>Adjust Color>Hue/Saturation. Suwak nasycenia przesunąłem maksymalnie w lewo, co spowodowało usunięcie wszystkich informacji o kolorze.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

Jeżeli do obróbki wybrano zdjęcie w skali szarości, należy przekształcić je do trybu RGB za pomocą polecenia Image>Mode>RGB, co pozwoli na dodanie do zdjęcia koloru.

Wskazówka Photoshop zezwala na tworzenie wielu wariantów kolorów na podstawie pojedynczego zdjęcia.

Umożliwia to uzyskanie ciekawych efektów, takich jak zdjęcia czarno-białe z wieloma odcieniami.

2. Ponieważ chciałem otrzymać zdjęcie w odcieniach sepii, nie usunąłem całkowicie wszystkich kolorów. Zaznaczyłem przycisk Colorize, pozwalający automatycznie utworzyć odcień, który jest zależny od koloru wybranego w polu Set Foreground Color. Wybranie koloru brązowego zapewni efekt sepii, natomiast kolor niebieski umożliwi uzyskanie niebieskich odcieni itp.

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2

Zawsze możliwe jest użycie suwaka Hue w celu sprawdzenia innych odcieni koloru.

Z kolei suwak Saturation może być użyty do zwiększenia lub zmniejszenia intensywności koloru.

Nie należy jednak modyfikować ustawienia suwaka Lightness.

3. Zdjęcie z lewej jest wynikiem wybrania koloru brązowego w polu Set Foreground Color i użycia przycisku Colorize. Zdjęcie z prawej powstało poprzez ustawienie koloru niebieskiego.

Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3

Wskazówka Użycie różnych ustawień koloru, warstw i trybów mieszania pozwala uzyskać bardzo interesujące odcienie na końcowym zdjęciu. Kluczem do sukcesu, jak zawsze, jest samodzielne eksperymentowanie.