Poznaj swój aparat - Sekrety ekspozycji

Każdy aparat cyfrowy mierzy ilość światła wpadającego przez obiektyw, by prawidłowo dobrać parametry ekspozycji. Ale mimo zaawansowanej elektroniki, nie zawsze robi to dobrze.

Każdy aparat cyfrowy mierzy ilość światła wpadającego przez obiektyw, by prawidłowo dobrać parametry ekspozycji. Ale mimo zaawansowanej elektroniki, nie zawsze robi to dobrze.

W poprzednich numerach ZOOM-a opowiedzieliśmy o trybach fotograficznych Tv i Av, czyli preselekcji czasu i przesłony. Obydwa są charakterystyczne dla trybów tzw. "kreatywnych". Jeśli aparat ma choć jeden z nich, to prawie na pewno ma obydwa. Mają jedną wspólną cechę - na podstawie jednego parametru ekspozycji dobierają drugi, tak by wykonane zdjęcie było prawidłowo naświetlone. Aparat oblicza prawidłową ekspozycję na podstawie danych ze światłomierza. Każdy aparat cyfrowy mierzy światło wpadające przez obiektyw. Taki pomiar zwany jest TTL (od trough the lens - ang. przez obiektyw). Pomiar ten ma jedną wadę - nie mierzy, ile światła pada na dany obiekt zdjęciowy, a ile światła się od niego odbija. W efekcie skrajne kolory dominujące na dużych partiach obrazu, np. czernie albo biele, zawsze oszukują światłomierz aparatu.

Zobacz również:

Sposoby na oszustów

Jasne kompozycje sprawiają, że większość aparatów prześwietla zdjęcia. Śnieg oszukał światłomierz i zdjęcie naświetlane wg jego wskazań jest niedoświetlone.Kliknij, aby powiększyćJasne kompozycje sprawiają, że większość aparatów prześwietla zdjęcia. Śnieg oszukał światłomierz i zdjęcie naświetlane wg jego wskazań jest niedoświetlone.Oczywiście idealną byłaby sytuacja, gdyby każdy użytkownik aparatu przeszedł długi kurs fotograficzny, w czasie którego nauczyłby się używać światłomierza. Wtedy każde fotografowanie nieodmiennie wiązałoby się z rytuałem pomiaru światła. Na przykład w czasie wycieczki w góry, przed zrobieniem panoramy, szybciutko odwiedzilibyśmy sąsiednie szczyty, by zbadać, jakie jest na nich natężenie światła. Uzbrojeni w tę wiedzę bez trudu naświetlalibyśmy zdjęcia zawsze prawidłowo...

Oczywiście opisana sytuacja jest utopią. Nie zawsze da się zmierzyć, ile światła pada na obiekt. Producenci aparatów dawno się z tym pogodzili. Szlifują więc do perfekcji pomiar światła przez obiektyw. Istnieją 4 sposoby na wykonanie tegoż pomiaru. Punktowy, uśredniony, centralnie ważony i matrycowy. Pierwszy z nich polega na mierzeniu ilości światła w niewielkim wycinku kadru - od 3 do 10%. Przydaje się to, gdy tylko niewielki fragment kadru jest istotny, np. fotografujemy zwierzęta przez teleobiektyw. Drugi sposób, uśredniony, praktycznie niestosowany, to pomiar światła w 100% kadru. Ten sposób jest mniej efektywny od centralnie ważonego, który jest podstawowym trybem pomiaru światła w aparatach zwykłych i cyfrowych. Polega on na tym, że zbierane są informacje, zarówno z całego kadru, jak i niewielkiego wycinka, najczęściej w centrum. Następnie wyciągana jest z nich średnia. Ten tryb daje najlepsze rezultaty, gdy obiekt zdjęciowy jest w centrum kadru, a tak jest na znacznej części zdjęć amatorskich.

Korekta oświetlenia o +1,3 EV pozwoliła prawidłowo naświetlić zdjęcie. Śnieg, tak jak w naturze, jest biały a nie brudnoszary.Kliknij, aby powiększyćKorekta oświetlenia o +1,3 EV pozwoliła prawidłowo naświetlić zdjęcie. Śnieg, tak jak w naturze, jest biały a nie brudnoszary.Ale nie tylko amatorzy robią zdjęcia. Dlatego producenci opracowali system pomiaru matrycowego. Kadr dzielony jest na kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkaset pól. Informacja o ilości światła z poszczególnych pól jest starannie analizowana i na jej podstawie określany jest sposób naświetlania zdjęcia. Przy okazji uwzględniane są dodatkowe informacje pochodzące od użytkownika. Jeśli np. aparat jest ustawiony w tryb fotografowania krajobrazu, to zdjęcie jest tak naświetlane, by dolna połowa kadru, a więc ta część, gdzie z reguły jest ziemia i interesujące fragmenty na niej, była lepiej doświetlona niż jasne niebo. Algorytm dobierania parametrów ekspozycji dla poszczególnych programów tematycznych jest oczywiście pilnie strzeżoną tajemnicą firmy.

Bądźmy cwańsi od aparatu

Białe tło oszukało światłomierz aparatu. Ale autobracketing załatwił sprawę. W kolejności od lewej zdjęcie skorygowane o -1 EV, naświetlone wg pomiaru i skorygowane o +1 EV. Histogramy pokazują, że zdjęciem naświetlonym prawidłowo jest to prześwietlone o 1 EV w stosunku do wskazań światłomierza.Kliknij, aby powiększyćBiałe tło oszukało światłomierz aparatu. Ale autobracketing załatwił sprawę. W kolejności od lewej zdjęcie skorygowane o -1 EV, naświetlone wg pomiaru i skorygowane o +1 EV. Histogramy pokazują, że zdjęciem naświetlonym prawidłowo jest to prześwietlone o 1 EV w stosunku do wskazań światłomierza.Mimo że producenci wkładają mnóstwo wysiłku w doszlifowanie sposobu pomiaru światła, tak by aparat w jak największej liczbie sytuacji zdjęciowych prawidłowo dobierał ekspozycję, to jednak czasem maszyna się pomyli. Najczęstszymi przypadkami, w których światłomierz aparatu ulega ogłupieniu, są zdjęcia na jasnych i ciemnych tłach. Klasycznym przykładem, gdy z reguły światłomierz sobie nie radzi, są zdjęcia na śniegu i na plaży. Niektóre aparaty oferują specjalny program tematyczny "plaża/śnieg". Jeśli nasz tego nie ma, być może jeszcze jest nadzieja, bowiem znaczna większość aparatów oferuje korekcję ekspozycji.

Funkcja korekcji ekspozycji wyskalowana jest w jednostkach EV. Oznaczana jest za pomocą kwadracika podzielonego na pół z plusikiem i minusikiem. Dodanie 1 EV oznacza, że aparat podwoi czas naświetlania wynikający z pomiaru, by prześwietlić zdjęcie (w trybie Tv otworzy przesłonę). Odjęcie 1 EV oznacza przymknięcie przysłony albo skrócenie czasu naświetlania o połowę. Korektę można przeprowadzać także o wartości ułamkowe, w zależności od aparatu o 1/2 albo 1/3 EV.

Gdy jesteśmy na plaży albo na nartach, warto poeksperymentować z korektą ekspozycji, czy czasem nie daje lepszych efektów.

Część aparatów ułatwia eksperymenty, oferując tzw. autobracketing. Urządzenie robi 3 (niektóre nawet 5) zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji - niedoświetlone o ustawiony parametr, naświetlone wg wskazań światłomierza i prześwietlone o tyle samo. Ważny jest również fakt, że połączenie z korekcją ekspozycji przesuwa punkt centralny bracketingu o nastawiony współczynnik korekty. Na przykład, jeśli ustawiliśmy bracketing o 1/2 EV i jednocześnie korektę o +1 EV, to aparat wykona 3 zdjęcia prześwietlone w stosunku wskazań światłomierza odpowiednio o 1/2 EV, 1 EV i 1,5 EV.

Autobracketing znany jest od wielu lat. W profesjonalnych aparatach tradycyjnych jest jedną z często używanych funkcji. Fotograficy zawodowi za cenę 3 klatek filmu mieli większą pewność, że któreś ze zdjęć będzie prawidłowo naświetlone. Teraz każdy właściciel aparatu cyfrowego może mieć tę samą pewność. I co ważniejsze - za darmo.