Zdjęcia odzyskane

Na wakacyjnym wyjeździe aparat cyfrowy z pojemną kartą jest idealną alternatywą dla aparatu analogowego i kilku-kilkunastu filmów. Ale czasem zdarza się niemiła niespodzianka, gdy zdjęcia - niepowtarzalna pamiątka z wakacji - nagle znikną z karty. Opisujemy, jak można je odzyskać.

Na wakacyjnym wyjeździe aparat cyfrowy z pojemną kartą jest idealną alternatywą dla aparatu analogowego i kilku-kilkunastu filmów. Ale czasem zdarza się niemiła niespodzianka, gdy zdjęcia - niepowtarzalna pamiątka z wakacji - nagle znikną z karty. Opisujemy, jak można je odzyskać.

Zarówno kasowanie plików, jak i sformatowanie nośnika nie usuwa danych, a jedynie informacje o ich nazwie. Cechę tą można wykorzystać do odzyskania przypadkowo (bądź celowo) usuniętych danych. Aby czynność ta udała się, należy pamiętać o jednym, bezwzględnym zakazie - nie można dopuścić do tego, aby na nośniku, z którego będziemy odzyskiwać dane, została zapisana lub zmieniona jakakolwiek informacja. Gdy tylko zauważymy, że nie mamy dostępu do naszych plików, od razu musimy przestać robić zdjęcia na tej karcie.

Zobacz również:

Do odzyskania zdjęć będziemy potrzebowali specjalnego oprogramowania. Na rynku dostępnych jest wiele programów do odzyskiwania danych (nie tylko plików multimedialnych), ale jest też parę programów, które specjalizują się w odzyskiwaniu danych z kart pamięci flash (a dodatkowo są bezpłatne). Obok zamieszczamy test dwóch takich programów oraz trzeciego, który bezpłatnie dołączany jest do kart pamięci flash firmy SanDisk. Pierwsze dwa programy oraz wersja demonstracyjna trzeciego znajdują się na płycie CD dołączonej do tego numeru Zooma.

Aby programy te mogły wykonać swoje zadanie, konieczne jest takie podłączenie karty do komputera, aby system rozpoznał ją jako kolejny napęd i przypisał literę. Dzieje się tak zawsze, gdy kartę odczytujemy przez czytnik. Coraz więcej aparatów cyfrowych oferuje też podobną funkcję i nie jest już potrzebne specjalne oprogramowanie.

Idealną sytuacją, w której można mówić o bezpiecznym odzyskiwaniu danych, byłoby przeprowadzenie tego procesu na kopii nośnika z utraconymi plikami. Tę funkcję ma niewiele programów. Spośród opisanych przez nas możliwość tę miał tylko program RescuePRO.

Obsługa programów jest dość prosta, szczegółowe informacje prezentujemy w zamieszczonych obok opisach. Aby nasza praca zakończyła się pełnym sukcesem, należy oczywiście sprawnie podłączyć kartę do komputera, określić miejsce, do którego przegrane zostaną odzyskane pliki (inne niż źródło, czyli karta, z której pliki są odzyskiwane) i uzbroić się w cierpliwość, bo operacja odzyskania danych trochę trwa, szczególnie na bardziej pojemnych kartach. Gdy rezultaty pracy programów nie są satysfakcjonujące, możemy spróbować opcji zaawansowanego wyszukiwania (o ile taka dostępna jest w programie) - trwa ona jeszcze dłużej, ale często jest to jedyna metoda, aby uratować pliki.

Gdy nasze próby zawiodą, a zdjęcia są wybitnie ważne i warte wiele pieniędzy, możemy spróbować skontaktować się ze specjalistami. Istnieje kilka firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Te jednak dość słono liczą sobie za swoje usługi. Zastrzegają też, że podejmują się odzyskiwania danych z kart pamięci flash tylko wtedy gdy nośnik jest sprawny. Jeśli możliwe jest w dzisiejszych czasach odzyskanie danych z uszkodzonego fizycznie twardego dysku, to niedziałająca karta pamięci flash sprawia, póki co, niemałe problemy.

Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość. Podstawowym gwarantem bezpieczeństwa jest opanowanie przy obsłudze aparatu. Najczęstsze przypadki utraty zdjęć to nieostrożne ich wykasowywanie bądź przypadkowe sformatowanie całej karty. W niektórych aparatach, szczególnie tych, gdzie zdjęcie zapisywane jest na karcie dość wolno, odłączenie zasilania lub otwarcie klapki karty pamięci powoduje przerwanie zapisu, a często też uszkodzenie struktury plików. Odzyskanie plików nie będzie też możliwe, gdy po skasowaniu zdjęć wykonamy kolejne (zostaną one zapisane w miejscu poprzednich, definitywnie wykluczając możliwość odzyskania skasowanych zdjęć).

Niektóre aparaty oferują funkcję bezpiecznego kasowania i formatowania - przy uruchomieniu tej funkcji nie tylko usuwają informację o nazwach kasowanych plików, ale także zapisują ich treść innymi, nic nieznaczącymi ciągami znaków. Odzyskanie skasowanych w ten sposób danych nie będzie możliwe.

Poza tym zawsze warto mieć ze sobą zapasową kartę pamięci - dwukrotnie minimalizujemy wtedy ryzyko utracenia zdjęć, a dodatkowo będziemy mogli ją wykorzystać, gdy z pierwszej karty niechcący skasujemy zdjęcia i nie będziemy mieli możliwości ich szybkiego odzyskania.

Czego uczymy: odzyskiwania zdjęć z kart pamięci

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera

Programy: PC Inspector smart recovery 4.5, Zero Assumption Digital Image Recovery 1.2, SanDisk RescuePRO 2.0.0.9

Sprzęt: komputer

PC Inspector smart recovery 4.5

Kliknij, aby powiększyćProgram PC Inspector smart recovery 4.5 jest bardzo prosty w obsłudze. Obsługa aplikacji sprowadza się do odpowiedniego ustawienia trzech parametrów i naciśnięcia przycisku Start. W pierwszym kroku wybieramy literę nośnika z danymi - możemy tu wybrać nie tylko kartę pamięci flash, a także dowolną partycję twardego dysku.

W drugim kroku wybieramy format plików, które chcemy odzyskać. Ich bogactwo jest przeogromne. Oprócz standardowych plików graficznych, wideo czy dźwiękowych (ale nie MP3) można wyszukać też nieprzetworzone zdjęcia RAW z aparatów cyfrowych takich firm jak Canon (CRW), Fuji (RAF), Ricoh (RAW), Olympus E-XX i C5050 (ORF), Kodak (DCR), Minolta (MRW), Nikon D1H/D1X oraz E5000/E5700 (NEF), a także Sigma - Foveon (X3F). Pewną wadą jest brak możliwości wyboru więcej niż jednego rodzaju pliku. Gdy chcemy przeszukać dysk pod kątem zdjęć i filmów, naszą operację musimy powtarzać, zmieniając za każdym razem format wyszukiwanego pliku.

W trzecim kroku należy podać miejsce na dysku, w którym zostaną umieszczone odzyskane pliki. Program poprosi też o podanie standardowej nazwy pliku, którą będzie uzupełniał o numer kolejnych odzyskanych plików. Niestety, program ten nie jest w stanie odzyskiwać oryginalnych nazw plików ani dat ich utworzenia.

Z menu programu dostępnych jest kilka dodatkowych ustawień. W oknie Settings możemy wybrać metodę szukania plików do odzyskania. Tryb wyszukiwania szybkiego (Fast Mode) korzysta ze standardowych schematycznych metod poszukiwania plików, dzięki czemu jest szybszy, ale mniej skuteczny. Wolniejszy, ale skuteczniejszy jest tryb wyszukiwania intensywnego (Intensive Mode). Możemy ustawić także maksymalną objętość wyszukiwanego pliku (standardowo 15 MB).

SanDisk RescuePRO 2.0.0.9

Kliknij, aby powiększyćProgram RescuePRO najłatwiej jest zdobyć kupując dowolną kartę pamięci flash firmy SanDisk - płyta z programem dołączana jest za darmo. Program dla SanDiska stworzyła firma LC Technology, która napisała także wiele innych programów do odzyskiwania plików, nie tylko multimedialnych. Program jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej zaawansowany spośród wszystkich testowanych przez nas. Wyróżnia go jedna ogromna zaleta - umożliwia stworzenie "obrazu" karty (funkcja Backup media), z której odzyskujemy pliki, i pracę na tej kopii. Tym samym jako jedyny umożliwia spełnienie jednego z głównych warunków do bezpiecznego odzyskiwania danych, który mówi, że cała procedura odzyskiwania powinna odbywać się na kopii, a nie na oryginalnym nośniku.

Obsługa jest prosta. Najpierw wybieramy nośnik, z którego będziemy odzyskiwali dane - możemy wybrać zarówno dysk logiczny, jak i fizyczny (funkcja przydatna, gdy uszkodzona została struktura plików, natomiast źródłem danych nie może być jednak twardy dysk). Następnie wybrać należy metodę skanowania - szybką (Quick scan), gdy nośnik nie został uszkodzony lub sformatowany, albo pełną (Full scan) we wszystkich pozostałych przypadkach. W drugiej opcji możemy wskazać rodzaj plików do odzyskania (fotograficzne, filmy MPEG1 i MPEG2, audio MP3 i pozostałe dane). Przy skanowaniu pełnym program może spróbować też odtworzyć oryginalne nazwy plików. W obu trybach skanowania wskazać możemy interesujące nas formaty plików oraz określić ich maksymalny rozmiar.

Pliki odzyskiwane są do tymczasowego folderu. Po procesie odzyskiwania możemy obejrzeć je i wybrać interesujące nas (lub wszystkie) do odzyskania. Możemy podglądać zarówno pojedyncze pliki, jak i obejrzeć wszystkie w postaci miniaturek. Wybrane pliki można zapisać w dowolnym katalogu. Program ma blokadę uniemożliwiającą zapis odzyskanych plików w napędzie, z którego są odzyskiwane.

Zero Assumption Digital Image Recovery 1.2

Kliknij, aby powiększyćTrudno wyobrazić sobie program do odzyskiwania zdjęć o prostszej obsłudze. Wszystko, co należy uczynić, to wybrać napęd z plikami do odzyskania, wskazać miejsce, w którym mają być zapisane pliki i wcisnąć przycisk Proceed. Program odzyska wszystkie skasowane pliki z rozszerzeniami JPG, GIF, TIF, CRW (Canon RAW), WAV i MOV.

Z powodu swojej prostoty program ma jednak parę wad. Wybierając napęd, z którego będą odzyskiwane pliki, możemy wskazać tylko fizyczne urządzenie. W przypadku dysku z kilkoma partycjami odzyskane zostaną dane ze wszystkich partycji. Drugą wadą jest brak blokady przed wybraniem miejsca zapisu odzyskanych plików takiego samego, jak miejsca, z którego będziemy te dane odzyskiwać. Zwiększa to ryzyko utracenia możliwości odzyskania pozostałych plików. Trzecią wadą jest brak możliwości odzyskiwania plików z ich oryginalnymi nazwami.

Program dostępny jest bezpłatnie na stronie producenta, rosyjskiej firmy Zero Assumption Recovery ( http://www.z-a-recovery.com ).

Firmy zajmujące się profesjonalnym odzyskiwaniem danych

DataLab, http://www.datalab.pl

HDLab, http://www.hdlab.pl

Ibas Polska, http://www.ibas.com.pl

MBM Ontrack, http://www.mbm.com.pl

Media Recovery, http://www.media.katowice.pl