Z kamery na płytę

Mijają wakacje, a właściciele kamer cyfrowych wzbogacili się zapewne w kolekcję nowych nagrań. Przechowywanie filmów na kasetach MiniDV jest jednak mało praktyczne - lepiej zapisać je na poręcznej płycie DVD.

Mijają wakacje, a właściciele kamer cyfrowych wzbogacili się zapewne w kolekcję nowych nagrań. Przechowywanie filmów na kasetach MiniDV jest jednak mało praktyczne - lepiej zapisać je na poręcznej płycie DVD.

Przegranie filmu z kamer na płytę DVD stało się ostatnio wyjątkowo proste, a znaczny spadek cen komputerowych nagrywarek DVD do ok. 400 zł aż prosi o stworzenie własnego krążka. Zastanawiając się nad formatem zapisu, mamy do wyboru 3 główne opcje - stworzenie płyty DVD-Video lub Video CD, które uruchomimy także w dowolnym stacjonarnym odtwarzaczu DVD lub pliku w formacie DiVX, który ma tę zaletę, że zajmuje na dysku komputera stosunkowo mało miejsca bez utraty wysokiej jakości. Jeśli chcemy naszym dziełem podzielić się np. ze znajomymi, radzimy wybrać format DVD - oferuje nieporównanie lepszą jakość obrazu niż leciwe Video CD. Jeśli zaś chcemy przede wszystkim zmieścić w komputerze wiele godzin nagrań - wybierzmy DiVX.

Zobacz również:

W przypadku 60-minutowego krążka DVD potrzebny nam będzie komputer wyposażony w wejście FireWire (z procesorem klasy co najmniej Pentium III 450 MHz), przynajmniej 12 GB wolnego miejsca na dysku, odpowiedni kabel FireWire do podłączenia kamery (z jednej strony z małym zakończeniem, z drugiej z dużym) i nagrywarka DVD-R/RW lub, jeśli interesuje nas tylko kodowanie DiVX, CD-R/RW. Jeśli zdecydujemy się na nagrywanie w czasie rzeczywistym na krążek DVD musimy "uzbroić" się w dużo mocniejszą maszynę - z procesorem minimum klasy Pentium IV 1,4 GH. Jakość nagranego filmu i tak prawdopodobnie będzie wtedy gorsza niż przy operacji, którą opisujemy poniżej.

Podłączamy kamerę do komputera kablem FireWire i włączamy ją w trybie odtwarzania. Włączamy aplikację Power Producer 2 i z menu głównego wybieramy pozycję "Produce Movie Disc". Następnie wybieramy rodzaj płyty - DVD, określamy jakość zapisywanego filmu (najwyższa - maksymalnie godzina na płycie) i format kodowania dźwięku (tylko w wersji programu Gold) - najlepiej Dolby Digital lub LPCM.Kliknij, aby powiększyćPodłączamy kamerę do komputera kablem FireWire i włączamy ją w trybie odtwarzania. Włączamy aplikację Power Producer 2 i z menu głównego wybieramy pozycję "Produce Movie Disc". Następnie wybieramy rodzaj płyty - DVD, określamy jakość zapisywanego filmu (najwyższa - maksymalnie godzina na płycie) i format kodowania dźwięku (tylko w wersji programu Gold) - najlepiej Dolby Digital lub LPCM.Wybieramy pozycję DV Capture, co spowoduje pojawienie się w okienku podglądu początku naszej taśmy. Jeśli interesuje nas tylko fragment filmu, wskazujemy, jak długi fragment ma zostać przegrany (Auto-recording duration) lub podajemy kod czasowy wybranej sceny (DV timecode). Jeśli nie zależy nam bardzo na czasie całej operacji, radzimy zaznaczyć też opcję "Enable non-realtime capture", która pozwoli uzyskać film lepszej jakości. Gdy jesteśmy gotowi, klikamy w czerwony przycisk nagrywania pod okienkiem podglądu - program sam uruchomi kamerę i rozpocznie przechwytywanie materiału - tu musimy uzbroić się w cierpliwość.Kliknij, aby powiększyćWybieramy pozycję DV Capture, co spowoduje pojawienie się w okienku podglądu początku naszej taśmy. Jeśli interesuje nas tylko fragment filmu, wskazujemy, jak długi fragment ma zostać przegrany (Auto-recording duration) lub podajemy kod czasowy wybranej sceny (DV timecode). Jeśli nie zależy nam bardzo na czasie całej operacji, radzimy zaznaczyć też opcję "Enable non-realtime capture", która pozwoli uzyskać film lepszej jakości. Gdy jesteśmy gotowi, klikamy w czerwony przycisk nagrywania pod okienkiem podglądu - program sam uruchomi kamerę i rozpocznie przechwytywanie materiału - tu musimy uzbroić się w cierpliwość.
Po zgraniu filmu z kamery klip wideo możemy poddać edycji. Załóżmy, że to, co zgraliśmy, nam odpowiada - przechodzimy dalej do okna, w którym możemy ustalić, jak będzie wyglądało menu płyty. Klikając w ikonkę obok pozycji "background style", możemy wybrać tło - np. cyfrowe zdjęcie. W "Menu Reading" wpisujemy tytuł naszej płyty, a w "Menu audio" - podkład dźwiękowy. Jeśli nie bawi nas takie efekciarstwo, możemy z menu zrezygnować.Kliknij, aby powiększyćPo zgraniu filmu z kamery klip wideo możemy poddać edycji. Załóżmy, że to, co zgraliśmy, nam odpowiada - przechodzimy dalej do okna, w którym możemy ustalić, jak będzie wyglądało menu płyty. Klikając w ikonkę obok pozycji "background style", możemy wybrać tło - np. cyfrowe zdjęcie. W "Menu Reading" wpisujemy tytuł naszej płyty, a w "Menu audio" - podkład dźwiękowy. Jeśli nie bawi nas takie efekciarstwo, możemy z menu zrezygnować.Następnie wybieramy, czy chcemy nasz film nagrać na płytę, czy najpierw stworzyć katalog w plikami, który możemy nagrać później. Ciekawą funkcją jest możliwość zawarcia na płycie programowego odtwarzacza, dzięki któremu nasz film uruchomi się na każdym komputerze z czytnikiem DVD-ROM. Po ustaleniu liczby kopii, klikamy znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu ikonę płyty. Program rozpoczyna kodowanie, a następnie zapisywanie materiału na dysku i płycie.Kliknij, aby powiększyćNastępnie wybieramy, czy chcemy nasz film nagrać na płytę, czy najpierw stworzyć katalog w plikami, który możemy nagrać później. Ciekawą funkcją jest możliwość zawarcia na płycie programowego odtwarzacza, dzięki któremu nasz film uruchomi się na każdym komputerze z czytnikiem DVD-ROM. Po ustaleniu liczby kopii, klikamy znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu ikonę płyty. Program rozpoczyna kodowanie, a następnie zapisywanie materiału na dysku i płycie.

Pierwszą płytę DVD radzimy nagrać na płycie wielokrotnego zapisu - w razie niepowodzenia unikniemy straty krążka. Do kodowania DiVX warto mieć jak najszybszy procesor - cała procedura trwa wtedy krócej.

Płytę DVD nagramy w oparciu o dobry, dołączany do wielu nagrywarek program Cyberlink Power Producer 2. W sprzedaży dostępna jest także wersja "Gold" tego programu, która oferuje między innymi kodowanie obrazu w DiVX, a dźwięku w Dolby Digital.

Zapis filmu z kamery do formatu DiVX wygląda podobnie prosto, jak tworzenie DVD. Podłączamy kamerę do komputera i uruchamiamy program Dr DiVX 1.05 umieszczony na naszej płycie. W menu głównym wybieramy pozycję "Digital Video (DV)".Kliknij, aby powiększyćZapis filmu z kamery do formatu DiVX wygląda podobnie prosto, jak tworzenie DVD. Podłączamy kamerę do komputera i uruchamiamy program Dr DiVX 1.05 umieszczony na naszej płycie. W menu głównym wybieramy pozycję "Digital Video (DV)".Następnie za pomocą kodu czasowego lub przycisków "Mark in" (początek) i "Mark out" (koniec) zaznaczamy fragment filmu, który chcemy przekodować. Dodatkowo przy użyciu suwaków z ikonami żarówek możemy poprawić niektóre parametry obrazu - jasność, nasycenie barw.Kliknij, aby powiększyćNastępnie za pomocą kodu czasowego lub przycisków "Mark in" (początek) i "Mark out" (koniec) zaznaczamy fragment filmu, który chcemy przekodować. Dodatkowo przy użyciu suwaków z ikonami żarówek możemy poprawić niektóre parametry obrazu - jasność, nasycenie barw.
Na następnej planszy nic nie zmieniamy i przechodzimy dalej do strony ustawień naszego przyszłego pliku DiVX - "Choose Output". W miejscu "Certification Level" radzimy wybrać pozycję "Home Theatre" - nasz film będzie miał dobrą jakość obrazu i będzie działać w stacjonarnych odtwarzaczach DiVX. W ramce "Encode DiVX video to" można ustalić, czy film ma mieć określoną wielkość (tak, żeby zmieścił się na płytę CD-R), czy interesuje nas np. najwyższa jakość.Kliknij, aby powiększyćNa następnej planszy nic nie zmieniamy i przechodzimy dalej do strony ustawień naszego przyszłego pliku DiVX - "Choose Output". W miejscu "Certification Level" radzimy wybrać pozycję "Home Theatre" - nasz film będzie miał dobrą jakość obrazu i będzie działać w stacjonarnych odtwarzaczach DiVX. W ramce "Encode DiVX video to" można ustalić, czy film ma mieć określoną wielkość (tak, żeby zmieścił się na płytę CD-R), czy interesuje nas np. najwyższa jakość.W kolejnym oknie programu pozostaje nam tylko wybrać katalog, w którym ma zostać zapisany film DiVX i wcisnąć przycisk "Encode". Program rozpoczyna kodowanie filmu - w zależności od długości i jakości może to potrwać nawet kilka godzin.Kliknij, aby powiększyćW kolejnym oknie programu pozostaje nam tylko wybrać katalog, w którym ma zostać zapisany film DiVX i wcisnąć przycisk "Encode". Program rozpoczyna kodowanie filmu - w zależności od długości i jakości może to potrwać nawet kilka godzin.

Czego uczymy: zgrania filmu z kamery cyfrowej do formatu DVD-Video lub DiVX

Poziom trudności: średnio zaawansowany

Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera

Programy: Cyberlink Power Producer 2.0, Dr DiVX 1.05

Sprzęt: komputer z nagrywarką CD/DVD