Szybkie maskowanie obszarów wideo

Często w materiałach dziennikarskich lub policyjnych trzeba zamaskować jakiś fragment. Najczęściej jest to twarz, nazwa, numer rejestracyjny itp.

Często w materiałach dziennikarskich lub policyjnych trzeba zamaskować jakiś fragment. Najczęściej jest to twarz, nazwa, numer rejestracyjny itp.

Kliknij, aby powiększyćDo niedawna, aby przeprowadzić taki zabieg edycyjny, trzeba było korzystać ze skomplikowanego oprogramowania i tracić czas na generowanie efektów.

Zobacz również:

W poniższym przykładzie posłużymy się oprogramowaniem Canopus EDIUS 2.5, które efekt maskowania realizuje w czasie rzeczywistym, bez czasochłonnego przeliczania wykorzystuje jedynie typową kartę kontrolera IEEE-1394 OHCI.

W podobny sposób można zamaskować jakiś fragment obrazu używając Adobe Premiere oraz kart Canopusa z serii DVRaptor RT i DVStorm.

1 </b >Na osi czasu umieszczamy klip wideo, na którym ma być zamaskowany obszar.

1Kliknij, aby powiększyć12 Z palety efektów wybieramy filtr wideo o nazwie Region i przeciągamy go na klip wideo umieszczony wcześniej na osi czasu.

2Kliknij, aby powiększyć23 Korzystając z palety Information, wywołujemy okno z parametrami filtru Region. W tym celu możemy dwukrotnie kliknąć myszką na jego nazwie lub wybrać opcję Open Setup Dialog.

3Kliknij, aby powiększyć34 W oknie parametrów filtru przechodzimy do zakładki Moving Path i uaktywniamy tę opcję.

4Kliknij, aby powiększyć45# Przesuwając kursor po osi czasu, odnajdujemy miejsce, od którego chcemy, aby rozpoczęło się maskowanie obszaru. Następnie w oknie ustawień efektu przesuwamy zaznaczenie maskujące nasz wybrany obszar, dobierając w razie potrzeby również jego wielkość.