Cyfrowe zmiany pogody

Wiele cech naturalnego światła i atmosfery można skorygować za pomocą technik cyfrowych. Efekty świetlne mogą być od ręki modyfikowane na wiele różnych sposobów.

Wiele cech naturalnego światła i atmosfery można skorygować za pomocą technik cyfrowych. Efekty świetlne mogą być od ręki modyfikowane na wiele różnych sposobów.

Nie ma ograniczeń w ilości ustawień i zmian, które można wprowadzić i nanieść na cyfrowych obrazach.

Zobacz również:

Teraz skupimy się głównie na przykładach dotyczących naturalnego światła.

Jednak najczęstsze modyfikacje dotyczą nieba. Nakręcane na obiektyw filtry pozwalają uzyskać efekt gradacji i polaryzacji. Spróbujmy zatem zmienić piękną pogodę w przerażającą burzę.

Dzięki cyfrowym technikom na zdjęciach możemy umieścić wszystko, zarówno drobne zamglenia, jak i solidną mgłę.

Wiele czynności można wykonać automatycznie, ale często będzie konieczne ręczne poprawienie niektórych parametrów. Różne warunki atmosferyczne można łatwo imitować poprzez nakładanie półprzezroczystej szarej warstwy w różnym stopniu nasycenia. Wiele można także uzyskać poprzez właściwą analizę histogramu.

Jeśli będziemy wystarczająco kreatywni, nasze wysiłki zostaną nagrodzone.

Zbiera się na burzę

Ciemne niebo i nadciągające ciężkie chmury, szczególnie w połączeniu ze światłem słonecznym, doskonale dodają dramatyzmu zdjęciu i sugerują, że za chwilę nadejdzie burza. Ale gdy niebo jest zbyt niebieskie, całość nie wygląda realistycznie.

1 Najpierw musimy zdjąć trochę nasycenia z nieba, co spowoduje, że czyste niebieskie powierzchnie będą wyglądały jak alto-stratusy. Następnie dodamy trochę ciemniejszego i silniejszego kontrastu.

1Kliknij, aby powiększyć1W tym przykładzie niebo zaznaczyliśmy narzędziem do autoselekcji (dokładne zaznaczenie krawędzi nie jest tu konieczne). Następnie zmniejszyliśmy poziom nasycenia i dla większego realizmu zmniejszyliśmy kontrast 2 , używając polecenia Curves (krzywe).

2Kliknij, aby powiększyć2Coraz gęstsza mgła

Dodanie do zdjęcia cyfrowej mgiełki lub solidnej mgły wymaga trochę ręcznej pracy, polegającej głównie na izolowaniu poszczególnych części obrazu.

Niemożliwe jest automatyczne przeprowadzenie takiej czynności.