Gadaj zdrów!

Na pewno każdego interesuje nielimitowane i bezpłatne telefonowanie do przyjaciół i rodziny. Wbrew powszechnej opinii jest to możliwe nawet w Polsce.

Na pewno każdego interesuje nielimitowane i bezpłatne telefonowanie do przyjaciół i rodziny. Wbrew powszechnej opinii jest to możliwe nawet w Polsce.

Dzięki technologii VoIP (Voice over IP) można rozmawiać w czasie rzeczywistym z osobami znajdującymi się w dowolnym miejscu na świecie - trzeba, oczywiście, mieć komputer i dostęp do Internetu. Koszt jest niewielki - jeśli korzystasz z modemu, będzie równy cenie połączenia lokalnego, a jeśli masz stałe łącze, jedyny koszt stanowi opłata, którą i tak uiszczasz za dzierżawę. Biorąc pod uwagę ceny standardowych rozmów telefonicznych (nie tylko w TP SA), przy odpowiedniej kalkulacji i odrobinie wiedzy można zaoszczędzić naprawdę sporo.

Zobacz również:

Chociaż w Polsce połączenia VoIP znane są raczej jako dodatkowa funkcja komunikatorów internetowych, warto się zainteresować wyspecjalizowanymi aplikacjami, napisanymi specjalnie pod tym kątem. Mowa o programach przystosowanych do współpracy z systemami PC2 Phone, a więc o innej specyfice niż np. popularne Gadu-Gadu. Czym się różnią od komunikatorów? Po pierwsze, zazwyczaj bogatą możliwością wyboru jakości głosu wraz z określeniem maksymalnej przepustowości, którą można osiągnąć w danym paśmie. Po drugie, korzystają z zaawansowanych metod kompresji dźwięku, przekazując głos o lepszej jakości niż większość komunikatorów.

Czy warto?

Ograniczanie wykorzystania przepustowości pasma w programie TeamSpeak.Kliknij, aby powiększyćOgraniczanie wykorzystania przepustowości pasma w programie TeamSpeak.Czy opłaca się korzystać z aplikacji oferujących usługi typu PC2 Phone i komunikatorów głosowych? Na pewno tak i nie tylko w przypadku połączeń międzynarodowych czy międzymiastowych. Za pośrednictwem VoIP warto również wykonywać połączenia lokalne - tym bardziej, że jeśli korzystasz ze stałego dostępu do Internetu, to nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Dlatego warto sprawdzić, co oferuje konkretna aplikacja i... dzwonić wprost z komputera. Poniżej przedstawiamy oprogramowanie, za pomocą którego można te funkcje realizować.

TeamSpeak - rozmowy głosowe w sieci lokalnej

TeamSpeak to, podobnie jak Skype, świetny program do prowadzenia rozmów głosowych, przeznaczony do systemów Windows oraz (jako jedyna omawiana w tym artykule aplikacja) dla użytkowników systemów linuksowych. Dzięki niemu komunikacja głosowa pomiędzy użytkownikami tych platform nie powinna stwarzać żadnych problemów.

Aplikacja nadaje się również dla użytkowników niemających publicznych adresów IP (korzystających z sieci, w których stosuje się NAT).

Zestawienie kosztów połączeń głosowych oraz VoIPKliknij, aby powiększyćZestawienie kosztów połączeń głosowych oraz VoIPW takim wypadku można skorzystać z publicznej sieci serwerów wyspecjalizowanych do obsługi połączeń realizowanych za pomocą tej aplikacji. Chcąc natomiast przeprowadzić rozmowę w większej sieci lokalnej (bez dostępu do Internetu) można ze strony producenta pobrać serwer do TeamSpeak, pracujący zarówno z Windows, jak z Linuksem. Sama instalacja komponentów, zarówno programu, jak i jego serwera, sprowadza się właściwie do akceptowania kolejnych komunikatów. Z ciekawych funkcji można wymienić obsługę czatu, a także komunikaty głosowe informujące o stanie programu. Użytkownikom powolnych łączy szczególnie przyda się opcja pozwalająca ustawić maksymalnie wykorzystywane pasmo - zarówno przychodzące, jak i wychodzące.

BuddyPhone

Prosty, ale wygodny interfejs oferowany przez BuddyPhone.Kliknij, aby powiększyćProsty, ale wygodny interfejs oferowany przez BuddyPhone.BuddyPhone to jeden z najprostszych w obsłudze spośród testowanych przez nas komunikatorów głosowych. Oferuje naprawdę dobrą jakość połączenia i co najważniejsze, pozwala na jej ustawienia przez podanie informacji o przepustowości łącza. Podobnie jak w innych aplikacjach, można się łączyć przez serwer (trzeba podać adres e-mail drugiego użytkownika) lub z zewnętrznym adresem IP. Należy jednak co pewien czas sprawdzać w witrynie producenta, czy nie zmienił się adres serwera (czasami się to zdarza i wtedy, żeby nawiązać połączenie, trzeba go uaktualnić).

Wymagającym użytkownikom przyda się automatyczna sekretarka (albo jak kto woli - poczta głosowa), a w wypadku niespodziewanego obciążenia łącza - możliwość wymiany komunikatów tekstowych. Pewną wadą programu jest brak własnej książki adresowej, ale można posłużyć się książką ICQ.

Elthe

Dobra, choć mało znana w Polsce aplikacja, pozwalająca nie tylko na prowadzenie rozmów głosowych przez Internet z innymi jej użytkownikami, ale także na wysyłanie wiadomości tekstowych, przesyłanie plików do znajomych używających tego programu, a także czatowanie z nimi. Podobnie jak opisany wcześniej BuddyPhone, również Elthe pozwala na telefonowanie za granicę bez pośrednictwa polskiego operatora. Co ciekawe, dostępna jest wersja do niezbyt popularnego jeszcze w Polsce systemu PocketPC - osoby mające urządzenia, które pracują pod kontrolą tego systemu, powinny się zainteresować Elthe.

Speak Freely

Rozbudowane opcje konfiguracyjne w aplikacji Speak Freely.Kliknij, aby powiększyćRozbudowane opcje konfiguracyjne w aplikacji Speak Freely.Nienowy, ale solidny i przydatny program, który powinien przypaść do gustu tradycjonalistom lub po prostu starszym użytkownikom, lubiącym tradycyjnie wyglądające aplikacje.

Speak Freely, jak na dobrą aplikację do internetowego telefonowania przystało, pozwala wybrać jeden z pięciu rodzajów kompresji: Simple Compression, GSM Compression, ADPCM Compression, LPC Copmpression, i LPC-10 Compression.

Zaawansowani mogą wybrać jeszcze jeden z trzech trybów transmisji: Speak Freely, Real Time Protocol, a także Visual Audio Tool. Tak jak Team Speak, również Speak Freely pozwala na połączenia pomiędzy użytkownikami zarówno w sieci lokalnej, jak Internetu, nie można natomiast dzwonić pod numery telefonów stacjonarnych oraz komórkowych. Program pozwala za to na tworzenie konferencji, wybieranie dzwonka w formacie WAV lub mniej popularnym AV. Osoby szczególnie ceniące sobie kontakt wizualny na pewno skorzystają z funkcji dołączenia własnego zdjęcia i automatycznego przesyłania go rozmówcy. Całości dopełnia obsługa skrzynki głosowej. Ciekawą i rzadko spotykaną opcją jest również sprawdzanie, jak szybko komputer radzi sobie z kompresowaniem i dekompresowaniem głosu przy użyciu dostępnych w programie metod.