Bezpieczne studio to dobre studio

Trudno mówić o komfortowej i bezpiecznej pracy, jeśli nie zadbamy wystarczająco o to, aby właściwie zaopiekować się tworzonymi i przechowanymi danymi. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia z Photoshopa, projekty 3D czy też zmontowane filmy, tylko konsekwencja w działaniu pozwoli nam mieć pewność, że gdy jutro przyjdziemy do pracy, nasze dane będą tam, gdzie jest ich miejsce.

Trudno mówić o komfortowej i bezpiecznej pracy, jeśli nie zadbamy wystarczająco o to, aby właściwie zaopiekować się tworzonymi i przechowanymi danymi. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia z Photoshopa, projekty 3D czy też zmontowane filmy, tylko konsekwencja w działaniu pozwoli nam mieć pewność, że gdy jutro przyjdziemy do pracy, nasze dane będą tam, gdzie jest ich miejsce.

Mimo że konieczność dbania o bezpieczeństwo własnych danych wydaje się naturalna, statystyki dostarczają przerażających informacji. Wciąż w ogromnej ilości firm dane nie są zabezpieczane w jakikolwiek sposób, a w systemie komputerowym funkcjonuje tylko jedna ich kopia - na serwerze bądź dysku w stacji roboczej, na której plik został stworzony. Niewiele firm ma systemy zabezpieczania danych a jeszcze mniej regularnie testuje stworzone na własne potrzeby procedury awaryjne. Efekty nietrudno przewidzieć: ponieważ dane są obecnie najwartościowszym zasobem firmy, ich nieplanowana utrata może wiele kosztować, a na świecie zbankrutowało już wiele firm z powodu nagłej utraty danych.

Zobacz również:

Profesjonalne systemy zabezpieczania danych zarządzają setkami petabajtów umieszczonych na tysiącach taśm magnetycznych.Kliknij, aby powiększyćProfesjonalne systemy zabezpieczania danych zarządzają setkami petabajtów umieszczonych na tysiącach taśm magnetycznych.Gdy będziemy zastanawiać się, jak zabezpieczyć dane, nie możemy ograniczać się tylko do własnego "podwórka" - stacji roboczych i serwerów. Aby temat rozpatrzyć kompleksowo, musimy zacząć od analizy zagrożeń dla całego budynku lub okolicy. Co prawda, Polska nie znajduje się w rejonie sejsmicznym (chociaż ostatnie wydarzenia na Mazurach zdają się przeczyć tej tezie), raczej nie grozi nam wojna lub terroryzm (tutaj też niektórzy mają inne zdanie), to już na przykład powodzie parokrotnie dały znać wielu firmom, że ich zasoby zostały niewystarczająco zabezpieczone. Warto więc na początku popuścić wodze fantazji i sprawdzić, czy jesteśmy narażeni na zagrożenie ze strony czynników naturalnych i czy możemy w jakiś sposób zagrożenie to zminimalizować. Statystycznie najczęściej tracimy dane w wyniku awarii sprzętu i to właśnie temu zjawisku powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Chyba każdemu z nas przydarzyło się odczuć skutki awarii twardego dysku. Chociaż w wielu przypadkach dane z uszkodzonego dysku da się odzyskać (zajmują się tym profesjonalne laboratoria.

Przed uszkodzeniem tego typu najłatwiej zabezpieczyć się poprzez połączenie dysków w tzw. macierz RAID. Poziom bezpieczeństwa w macierzy RAID może być realizowany na różne sposoby - dane będą najlepiej zabezpieczone, gdy skorzystamy z możliwości wykonania lustrzanej kopii danych (RAID poziomu 1), wówczas każdemu dyskowi przypisany jest drugi napęd o identycznej pojemności i wszystkie dane zapisywane są po prostu na obu urządzeniach naraz. Ponieważ metoda ta jest dość droga (zawsze musimy mieć dwukrotnie więcej dysków), stworzono inne poziomy RAID, gdzie ilość dysków nadmiarowych drastycznie się zmniejsza.

Macierz dyskowa zwiększa bezpieczeństwo zapisanych na dyskach danych.Kliknij, aby powiększyćMacierz dyskowa zwiększa bezpieczeństwo zapisanych na dyskach danych.Macierze RAID mogą funkcjonować zarówno wewnątrz komputera, jak i istnieć jako urządzenia zewnętrzne podłączone do serwera lub sieci Ethernet. Nie są jednak wystarczającą ochroną, gdy na przykład zasilacz ulegnie awarii i zbyt wysokie napięcie spali twarde dyski. Dlatego powinniśmy zadbać, aby nasze dane przechowywane były na różnych urządzeniach/nośnikach nawzajem niezależnych od źródła zasilania.

W idealnej sytuacji kopia danych powinna być też umieszczana poza firmą. Można to zrealizować na różne sposoby: wywozić kopię aktualnych i archiwalnych danych na taśmach, przesyłać dane wydzielonym łączem do tzw. ośrodka zapasowego lub ręcznie przesyłać np. na serwer FTP, umieszczony poza siedzibą firmy.

Opis wszystkich tych czynności powinien być spięty w całość w tzw. dokumencie polityki bezpieczeństwa danych. Powinny tam być zawarte szczegółowe i precyzyjne informacje o tym, w jaki sposób przedsiębiorstwo chroni swoje dane, jak wyglądają poszczególne procedury zabezpieczania danych i jak będzie postępować w sytuacjach awaryjnych. Powinny być tam określone osoby i zakresy ich odpowiedzialności.

Hasła pod kontrolą

Większość osób widzi zagrożenie dla swoich danych płynące wyłącznie ze strony uszkodzonego sprzętu. Często jednak zagrożeniem dla danych może być człowiek, który z jakiegoś powodu nie powinien mieć do nich dostępu. Gdy komputery z ważnymi danymi stoją w miejscu, gdzie np. kręcą się klienci, powinniśmy zabezpieczyć je przed niepowołanym dostępem. Dobrą metodą są hasła (np. na wygaszacz ekranu), ale coraz modniejsze są metody biometrycznej kontroli dostępu.

Panasonic już parę lat temu wprowadził do oferty kamerę służącą do skanowania siatkówki oka. Nowością w ofercie APC jest Biometric Password Manager - osobisty skaner odcisków palców, ułatwiający zarządzanie hasłami użytkowników komputerów PC i laptopów. Oprogramowanie APC Biometric Password Manager umożliwia odczyt 20 różnych odcisków palców lub 20 różnych użytkowników w ramach jednego systemu komputerowego (Windows 98/2000/Me/XP). Dzięki technologii TruePrint firmy AuthenTec, oprogramowanie APC Biometric Password Manager skanuje odciski palców pod powierzchnią skóry w celu dotarcia do warstwy prawdziwego odcisku palca. TruePrint nie reaguje na typowe zmiany stanu naskórka, takie jak wysuszenie, starcie, stwardnienie, zabrudzenie lub zatłuszczenie.