Pecetowe karty grafiki na Macach

Tanie karty graficzne dla komputerów PC po zmianie firmware'u mogą zastąpić mało wydajne karty oryginalne w Macintoshach. Pokazujemy jak tego dokonać i na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę w czasie przeróbki.

Tanie karty graficzne dla komputerów PC po zmianie firmware'u mogą zastąpić mało wydajne karty oryginalne w Macintoshach. Pokazujemy jak tego dokonać i na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę w czasie przeróbki.

Makowe karty graficzne, w odróżnieniu od pecetowych, są trudno dostępne i niemiłosiernie drogie.

Zobacz również:

Można je w zasadzie kupić tylko od trzech producentów: ATI, Sonnet i Villagetronic. Karty Geforce można kupić tylko od Apple'a, w dużej części jako preinstalowane przy zamówieniu nowego komputera. Z drugiej ręki można nabyć jedynie używane egzemplarze, często dość kosztowne.

Chociaż ATI sprzedaje makowe wersje swoich kart, wybór jest ograniczony. Można wybierać pomiędzy Radeonami 7000, 9000, 8500 i 9800. Właściciele pecetów mogą za to swobodnie nabyć wszelakie wersje od wielu różnych producentów, i to zarówno do złącza PCI, jak i AGP.

Część kart graficznych (niestety, nie wszystkie) do pecetów daje się jednak przerobić do współpracy z komputerami Macintosh.

Pomoże tu zmiana programu w wewnętrznej pamięci flash karty.

Potrzebne narzędzia

Do przeróbki potrzebujemy pecetowej karty, pliku z zawartością pamięci flash dla Maca, programu do zmiany no i (w zależności od sytuacji) komputera Mac lub PC.

Do peceta przyda nam się jakakolwiek dodatkowa karta graficzna, gdyż w innym przypadku będziemy mieli tylko jedną próbę zmiany zawartości pamięci karty. Jednak jeśli coś pójdzie źle, nie należy załamywać rąk, ponieważ pamięć flash można nadpisywać do woli.

Na Macu druga "karta bezpieczeństwa" jest konieczna, gdyż bez niej karta dla PC bez pamięci flash w wersji dla Macintosha nie ruszy w ogóle.

Uwaga! Aby nie narobić szkód, należy przy wyjmowaniu i wkładaniu kart wyjąć wtyczkę sieciową z komputera!

Trzeba także uważać na ładunki statyczne i pamiętać o uziemieniu. Ważny jest także odpowiedni system operacyjny - programy do zmiany pamięci flash w większości działają pod Mac OS-em 9 i nie dają się uruchomić w trybie Classic pod Mac OS-em X.

Potrzebny jest więc Power Mac startujący z OS-em 9 (jeśli go nie mamy, może uda się od kogoś pożyczyć). Program wpisany do pamięci karty będzie już tam obecny przez cały czas, aż do momentu ręcznego usunięcia go.

Nie ma więc konieczności regularnego ponawiania tej operacji. W redakcji testowaliśmy karty pod kątem jakości obrazu, ewentualnych błędów w wyświetlaniu, odtwarzania DVD, jakości sygnałów na wyjściach oraz wygaszania ekranu w trybie uśpienia.

DOSkutku z DOSem i PC

Na platformie PC możemy zmienić pamięć flash za pomocą programu NVFlash. Odpowiednie makowe sterowniki do kart Geforce dają się wyciągnąć z pliku Nvidia-Firmware-Update ( dostępny na stronie http://www.apple.com/support ).

W tym celu zaznaczmy wspomniany plik prawym klawiszem myszy i w menu kontekstowym wybieramy "Show Package Contens".

Pojawi się jakby wewnętrzna struktura pliku. Szukamy katalogu /Contens/Resources/Roms i stamtąd wyciągamy odpowiedni plik z rozszerzeniem .ROM.

Programem o nazwie MB Toolkit można sprawdzić taktowanie procesora i pamięci, zapisane właśnie w pliku .ROM. Niestety, edycja parametrów nie jest możliwa, nie udało się nam także zmienić taktowania pamięci w karcie Geforce3.

Geforce2 MX

Prawie wszystkie karty 2MX działają po zmianie bezproblemowo. Karta musi być tylko zbudowana według modelu referencyjnego MX400 Nvidii. Zazwyczaj jest to podane na opakowaniu.

Obraz na wyjściu różni się natomiast znacznie w zależności od producenta. Karty markowe dają przeważnie dobrą jakość, ale np. taniego Powercolora nie polecamy, gdyż obraz generowany przez niego ma za dużo zakłóceń.

Możemy przerabiać na makowe karty AGP i PCI, z 32 i 64 MB pamięci wideo.

Akurat w wydajności 3D karty 2MX nie dają spektakularnych rezultatów, ale zawsze to więcej pamięci niż w oryginalnych ATI Rage 128. Ponadto pozwalają one na efekty Quartz Extreme systemu 10.3.

Od wersji firmware 4.1.8 możemy włożyć do każdego Macintosha kartę 2MX bez przeróbek. Działa to jednak tylko z Mac OS-em X 10.3, a i tak lepiej jest zamienić wewnętrzną pamięć na całkowicie makową.

Geforce3

Karty te są do dziś poszukiwane, ze względu na dobre osiągi i niewygórowaną cenę. Mają możliwość cieniowania, dają się także przerobić na makowe.

Przy zakupie trzeba jednak zwracać uwagę na kilka parametrów. Bezpośrednio są zmienialne karty z oryginalnym procesorem Geforce3, np. Elsa Gladiac 920, Hercules Prophet 3 czy Asus V8200 Deluxe. Wypuszczone później wersje procesora, nazwane Titanium (Ti) 200 i 500, mają w zasadzie ten sam układ, ale jego identyfikacja przez makowe sterowniki napotyka problemy.

Aby te karty przerobić na makowe, należy "przelutować" oporniki, tak aby zmienić zakodowane w karcie ustawienia.

I tu także karta musi być zbudowana według modelu referencyjnego Nvidii.

Pozostaje więc tylko sprawa wyboru producenta - np. karta Herculesa z dwoma podłączonymi monitorami wyświetla zakłócenia na wyjściu DVI, ale doskonały obraz otrzymujemy po podłączeniu tylko jednego monitora.

Oporne na zmiany

Teoretycznie można by zmienić także modele z procesorem Geforce4 MX 440. Ale w praktyce wyszło, że owe karty trudno przerobić.

Podobne trudności były z modelami Geforce4 Ti. Nad zmianą modelu GeforceFX 5200 pracuje cała rzesza entuzjastów, więc może niedługo będą jakieś tego efekty.

Podsumowanie

Karty Geforce według nas nadają się z niektórymi wyjątkami do przerobienia. Niemniej po zmianie część funkcji typowych dla danych modeli (np. dualhead) może nie działać. Gwarancji stuprocentowej na to, że karta będzie się odtąd zachowywać poprawnie, nie dajemy, ale niska cena pecetowych kart zachęca do prób.

Opis działania programu NVFlash

Poleceniem w DOS-ie 'nvflash -b <backup.rom>' tworzymy kopię zapasową oryginalnej pamięci karty i zapisujemy ją na dyskietce. Operację tę należy zrobić koniecznie, gdyż w innym przypadku nie będziemy mieli z czego powrócić do pierwotnych ustawień.

Uwaga! Na dyskietce powinno pozostać co najmniej 64 kB wolnego miejsca. Poleceniem w DOS-ie 'nvflash -6 -5 <macrom.rom>' wgrywamy makowe ustawienia na pecetową kartę. Jeżeli NVFlash pokaże podczas wgrywania komunikat "device-id mismatch", w następnej próbie należy skasować oryginalną pamięć karty poleceniem 'nvflash -e'.

Wpisanie tylko 'nvflash' powoduje pokazanie wszystkich parametrów programu. DOS-owe polecenie 'dir' daje podgląd katalogów, a 'cd <nazwa katalogu> zmienia katalog obecny na inny wybrany. Zamiast <macrom.rom> i <backup.rom> można oczywiście użyć jakichkolwiek nazw własnych.