Z portretem za pan brat

By osiągnąć profesjonalne efekty fotograficzne, nie trzeba kupować sprzętu za dziesiątki tysięcy złotych. Wystarczą: dobry program graficzny i odrobina wiedzy.

By osiągnąć profesjonalne efekty fotograficzne, nie trzeba kupować sprzętu za dziesiątki tysięcy złotych. Wystarczą: dobry program graficzny i odrobina wiedzy.

Hasselblad to jedna z najlepiej rozpoznawanych marek wśród fotografów profesjonalnych. Wśród wielu akcesoriów do aparatów tej słynnej szwedzkiej firmy dostępny jest filtr Softar #2, służący do zmiękczania obrazu w fotografii portretowej. Dzięki niemu twarze modelek są ostro zarysowane, a jednocześnie skóra gładka i rozświetlona.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

Menu

Czego uczymy: zmiękczania zdjęć portretowych

Poziom trudności: zaawansowany

Potrzebne umiejętności: operacje na warstwach, zaznaczanie obszarów

Programy: Adobe Photoshop Elements

Sprzęt: komputer

Cena filtra wynosi ok. 400 USD, do tego oczywiście trzeba mieć aparat z obiektywem, co w najtańszej wersji kosztuje jakieś 4 tys. USD - znacznie więcej niż wysokiej klasy cyfrówka. Raczej niewielu amatorów pokusi się o taki zakup. Nie znaczy to, że efekt działania filtra Softar #2 jest całkowicie poza zasięgiem zwykłych ludzi. By zbliżyć się do szwedzkiego ideału, wystarczy bowiem program graficzny, taki jak Adobe Photoshop Elements i podręcznik.

Powtórzenie efektu działania filtra przypomina trochę operację wygładzania porów skóry, którą opisaliśmy w poprzednim numerze. Dlatego tym razem zaprezentujemy jedynie różnice, nie zagłębiając się zbytnio w opisane poprzednio szczegóły.

W poprzednim przypadku do wygładzenia służyła warstwa, na której pierwotny obraz został rozmyty. Teraz trzeba utworzyć dwie warstwy, które będą mieszane z obrazem pierwotnym w trybach: Darken (ściemnij) i Lighten (rozjaśnij). Obie mają być rozmyte, ale uwaga - warstwa rozjaśniająca ma być rozmyta ze znacznie większym promieniem. Na początek warto poeksperymentować z wartościami 40 i 60 pikseli. Wielkość zależy oczywiście od rozmiarów zdjęcia wyjściowego - im większe zdjęcie, tym większy promień rozmycia.

Następnie należy połączyć obie warstwy w jedną warstwę korekcyjną. Można to wykonać za pomocą polecenia "Merge Visible", przy czym trzeba najpierw wyłączyć widoczność warstwy tła. Nowa warstwa bardzo ładnie wygładza skórę na twarzy, a efekt regulujemy za pomocą jej przeźroczystości.

Na koniec możemy jeszcze zrobić coś, czego nie potrafi filtr Softar #2, czyli usunąć efekt działania warstwy wygładzającej w miejscach, które na portrecie powinny być ostre - czyli brwi, rzęsy, oczy, usta i włosy.

Najlepszym narzędziem do wykonania tej operacji jest gumka z ustawionym miękkim pędzlem, dzięki czemu przejścia między obszarami korygowanymi i niekorygowanymi będą płynne, a przez to niezauważalne.

1. Pracę rozpoczynamy od zrobienia dwóch warstw zawierających wyjściowe zdjęcie. Można to zrobić, wybierając z menu polecenie Layer -> New -> Layer via copy albo naciskając sekwencję klawiszy: Ctrl-A, Ctrl-C, Ctrl-V, Ctrl-V.Kliknij, aby powiększyć1. Pracę rozpoczynamy od zrobienia dwóch warstw zawierających wyjściowe zdjęcie. Można to zrobić, wybierając z menu polecenie Layer -> New -> Layer via copy albo naciskając sekwencję klawiszy: Ctrl-A, Ctrl-C, Ctrl-V, Ctrl-V.2. W palecie warstw zaznaczamy pierwszą nowo utworzoną warstwę i wybieramy tryb mieszania na Blur->Gaussian Blur dokonujemy rozmycia, ustawiając promień (Radius) na 40 pikseli. Ustawiamy również przeźroczystość tej warstwy na 40%." />Kliknij, aby powiększyć2. W palecie warstw zaznaczamy pierwszą nowo utworzoną warstwę i wybieramy tryb mieszania na "Darken". Następnie poleceniem Filter->Blur->Gaussian Blur dokonujemy rozmycia, ustawiając promień (Radius) na 40 pikseli. Ustawiamy również przeźroczystość tej warstwy na 40%.3. Wybieramy teraz drugą warstwę, tę, która jest na wierzchu, i ustawiamy tryb mieszania na Kliknij, aby powiększyć3. Wybieramy teraz drugą warstwę, tę, która jest na wierzchu, i ustawiamy tryb mieszania na "Lighten". Zawartość tej warstwy trzeba rozmyć tak jak poprzednią, tyle że tym razem promień ustawiamy na 60 pikseli.
4. Teraz wyłączamy widoczność warstwy tła, klikając w palecie warstw na kratę z okiem, a następnie wybieramy polecenie (cały czas w palecie warstw) More ->Merge Visible.Kliknij, aby powiększyć4. Teraz wyłączamy widoczność warstwy tła, klikając w palecie warstw na kratę z okiem, a następnie wybieramy polecenie (cały czas w palecie warstw) More ->Merge Visible.5. Włączamy ponownie warstwę tła. Siłę zmiękczenia obrazu regulujemy za pomocą suwaka przeźroczystości górnej warstwy.Kliknij, aby powiększyć5. Włączamy ponownie warstwę tła. Siłę zmiękczenia obrazu regulujemy za pomocą suwaka przeźroczystości górnej warstwy.6. Na koniec można jeszcze za pomocą gumki usunąć z górnej warstwy wszystko oprócz skóry na twarzy, co poprawi ostrość oczu, ust, włosów, czyli tych elementów, które nie powinny być rozmyte.Kliknij, aby powiększyć6. Na koniec można jeszcze za pomocą gumki usunąć z górnej warstwy wszystko oprócz skóry na twarzy, co poprawi ostrość oczu, ust, włosów, czyli tych elementów, które nie powinny być rozmyte.