Pingwin webmasterem

Tworzenie stron internetowych pod kontrolą systemu Linux to czysta przyjemność, bo zaraz po instalacji otrzymujemy do ręki pokaźny pakiet narzędzi webmasterskich, edytorów HTML, programów graficznych, i to działających zarówno w trybie tekstowym, jak i graficznym. Ich obsługa nie powinna nikomu przysporzyć większych problemów, a bogactwo oferowanych opcji sprawi, że będziemy mogli wykonać zarówno prostą stronę domową, jak i rozbudowany serwis firmowy czy nawet portal.

Tworzenie stron internetowych pod kontrolą systemu Linux to czysta przyjemność, bo zaraz po instalacji otrzymujemy do ręki pokaźny pakiet narzędzi webmasterskich, edytorów HTML, programów graficznych, i to działających zarówno w trybie tekstowym, jak i graficznym. Ich obsługa nie powinna nikomu przysporzyć większych problemów, a bogactwo oferowanych opcji sprawi, że będziemy mogli wykonać zarówno prostą stronę domową, jak i rozbudowany serwis firmowy czy nawet portal.

Podobnie, jak w przypadku innych zastosowań, w systemie Linux możemy utworzyć stronę WWW, korzystając zarówno z wyspecjalizowanych programów, działających w środowisku graficznym, jak i z zalet systemu znakowego. Utworzenie prostej strony nie jest trudne nawet w jednym z edytorów tekstowych, typu joe czy vim. Praca z nimi jest szybka, pozwala na pełną kontrolę nad wprowadzanym kodem HTML, nie zaśmieca również pliku zbędnymi tagami. Oczywiście, żeby korzystać wyłącznie z edytorów tekstowych, trzeba znać przynajmniej podstawy języka HTML.

Zobacz również:

Quanta to bardzo rozbudowany edytor HTML, którego możliwości powinny zadowolić najbardziej nawet wybrednych twórców stron. Mniej zaawansowanym przyda się okno komunikatów, na bieżąco informujące o poprawności używanej składni.Kliknij, aby powiększyćQuanta to bardzo rozbudowany edytor HTML, którego możliwości powinny zadowolić najbardziej nawet wybrednych twórców stron. Mniej zaawansowanym przyda się okno komunikatów, na bieżąco informujące o poprawności używanej składni.Początkujący webmasterzy oraz osoby, które cenią sobie wygodę, wybiorą zapewne jeden z edytorów działających w środowisku graficznym. Najpopularniejsze to Quanta, Bluefish oraz Screem. Bluefish jest potężnym, bardzo rozbudowanym edytorem nie tylko dla webmasterów, ale i programistów (obsługuje tworzenie kodu w wielu popularnych językach, m.in. HTML, PHP, C). Pozwala m.in. na otwarcie wielu plików jednocześnie, sprawdzanie poprawności kodu, podgląd edytowanej strony w jednej z kilku przeglądarek oraz zorganizowanie plików w tzw. projekty, co znacznie ułatwia pracę w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów. Ogromną zaletą i ułatwieniem są przyspieszające pracę kreatory, m.in. kaskadowych arkuszy stylów (CSS), tabel, ramek czy formularzy. Dzięki nim można zapomnieć o żmudnym pamiętaniu i wpisywaniu wielu znaczników czy poleceń.

Quanta Plus to kolejny zaawansowany edytor, obsługujący m.in. składnię języka HTML i PHP. Pracę ułatwia konfigurowalne i bardzo wyraźne kolorowanie kodu, automatycznie generowany podgląd, okno zarządzania całymi projektami (zestawem stron, kompletnym serwisem), kontekstowa edycja i autouzupełnianie znaczników, wbudowane szablony oraz dostarczana z programem dokumentacja (m.in. do języków programowania). Bardzo przydatne jest również tzw. okno komunikatów, w którym na bieżąco pojawiają się informacje o edytowanym dokumencie, m.in. o błędnie użytych znacznikach. Program dostępny jest również w pakiecie KDE Web Development, który zawiera niemal wszystko, co webmasterowi do szczęścia potrzebne: wspomniany edytor HTML, program do tworzenia graficznych map odnośników KimageMapEditor, KFile Replace, pozwalający na przeszukiwanie i zmianę wybranych wierszy w wielu plikach jednocześnie, oraz program Kallery, generujący internetowe galerie zdjęć.

System wtyczek oraz dodatków Gimp znacznie ułatwia tworzenie grafiki na potrzeby WWW . Pozwala na niemal automatyczne wygenerowanie podstawowych elementów strony, takich jak tła, logo czy przyciski, a także na tworzenie animacji.Kliknij, aby powiększyćSystem wtyczek oraz dodatków Gimp znacznie ułatwia tworzenie grafiki na potrzeby WWW . Pozwala na niemal automatyczne wygenerowanie podstawowych elementów strony, takich jak tła, logo czy przyciski, a także na tworzenie animacji.Gdyby komuś było jeszcze mało, może wybrać edytor Screem, który oferuje m.in. bardzo przydatne menu kontekstowe, podpowiadające właściwe opcje do wybranych znaczników HTML, sprawdza poprawność odnośników, obsługuje Javascript, PHP oraz kaskadowe arkusze stylów. Umożliwia również edycję plików w formacie WML, Docbook oraz XML, zaś dzięki opcji Sitecopy bez problemu można przesłać gotową stronę na serwer. Jest też program ezNetEdit, wykorzystujący interfejs przeglądarki internetowej. Dzięki temu, że pracuje w trybie graficznym (WYSIWYG), umożliwia efektywne tworzenie stron WWW nawet osobom nieznającym języka HTML. Z kolei bardziej zaawansowani twórcy mogą wybrać aplikację Tulip, będącą edytorem języka PHP. Ma bardzo intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwia pracę w formie tzw. projektów, składających się z wielu plików, zarówno zapisanych lokalnie, jak i znajdujących się na serwerze. Oferuje m.in. autouzupełnianie wpisów, podświetlanie składni oraz pomoc kontekstową do poleceń języka PHP. Obsługuje CVS (Concurrent Version System - system kontroli zmian), dzięki czemu możliwe jest zdalne tworzenie, uaktualnianie lub kasowanie plików na serwerze obsługującym CVS, a także bazy danych MySQL i PostgreSQL, pozwalające na tworzenie zapytań oraz edycję rekordów w bazie. Nie można zapominać o kompozytorze stron w przeglądarce Mozilla czy też opcjach oferowanych przez edytor Writer z pakietu biurowego OpenOffice.org.

Ożywiamy stronę

Program Advanced Web Ranking spodoba się wszystkim twórcom dbającym o popularność swojej witryny. Automatycznie sprawdzi jej pozycję w najpopularniejszych katalogach i wyszukiwarkach, a następnie sporządzi przejrzysty raport.Kliknij, aby powiększyćProgram Advanced Web Ranking spodoba się wszystkim twórcom dbającym o popularność swojej witryny. Automatycznie sprawdzi jej pozycję w najpopularniejszych katalogach i wyszukiwarkach, a następnie sporządzi przejrzysty raport.Nawet najciekawsza pod względem merytorycznym strona potrzebuje czegoś więcej - oprawy graficznej. Z grafiką, również na potrzeby WWW, także nie ma problemu w systemie Linux. Na tę platformę przeznaczony jest przecież znakomity program Gimp, porównywalny z komercyjnym gigantem Adobe Photoshop. Korzystając z dodatków Script-Fu, możemy znacznie ułatwić sobie tworzenie m.in. tła, przycisków czy nagłówków do wykorzystania na stronie. W tym przypadku cała operacja sprowadza się do wpisania tekstu, który ma się pojawić np. w logo czy na przycisku, wybrania kolorów, a następnie efektów (np. cieniowania, przejść tonalnych, rozbłysków światła itp.). Resztę pracy wykona już sam program. Gimp umożliwia też tworzenie oraz edycję animacji w formacie GIF - ich klatki traktowane są jak kolejne warstwy obrazu. Analogicznie nową animację tworzymy, dodając kolejne warstwy oraz nadając im odpowiednie atrybuty (w tym wypadku czasu przejścia).

Do systemu Linux jest też sporo aplikacji pozwalających na tworzenie internetowych galerii zdjęć. Pozwalają m.in. na automatyczne tworzenie listy plików, miniaturek oraz generowanie gotowego kodu HTML. Na przykład Album Shaper to graficzna aplikacja pozwalająca na tworzenie, zarządzanie i udostępnianie innym użytkownikom w sieci albumów fotografii. Albumy tworzone są przy wykorzystaniu formatów HTML oraz JPG. Aby pracować z programem, nie trzeba znać języka HTML, bo wszystkie operacje można wykonać metodą przeciągania. Program Gallery umożliwia tworzenie i zarządzanie albumami zdjęć, podział albumów na tzw. kolekcje, automatyczne tworzenie miniaturek, obracanie zdjęć, tworzenie list kolejności, w jakiej będą się ukazywały na stronie, a także nadawanie tytułów i opisów do poszczególnych zdjęć. Dodatkowo możemy tworzyć grupy użytkowników, którym przydzielone zostaną odrębne przywileje. W ten sposób udostępnimy też niektóre kolekcje jedynie wybranym znajomym. Całość operacji wykonywana jest za pośrednictwem interfejsu przeglądarki internetowej. Webmasterom przyda się również wspomniany wcześniej program KimageMapEditor, generujący kod mapy obrazu.

Przybornik webmastera

Działający w środowisku graficznym klient FTP nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom. Jego obsługa sprowadza się praktycznie do kilku kliknięć myszą. Wystarczy użyć jednej ze strzałek, żeby rozpocząć przesyłanie lub odbieranie plików.Kliknij, aby powiększyćDziałający w środowisku graficznym klient FTP nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom. Jego obsługa sprowadza się praktycznie do kilku kliknięć myszą. Wystarczy użyć jednej ze strzałek, żeby rozpocząć przesyłanie lub odbieranie plików.Również bardziej wymagający webmasterzy znajdą sporo aplikacji, mniej lub bardziej przydatnych do tworzenia serwisów. Są wśród nich programy ułatwiające pracę, służące do uatrakcyjnienia strony, jej aktualizacji i konwersji na inne formaty czy systemy kodowania znaków. Advanced Web Ranking to aplikacja, dzięki której szybko i bezproblemowo można sprawdzić pozycję swojej strony WWW w największych serwisach wyszukiwawczych i katalogach stron. Zamiast przeglądać katalogi i używać wyszukiwarek, wszystkie dane możemy pobrać i przeanalizować jednocześnie. Program potrafi również generować raporty w postaci tabel lub wykresów, na których łatwo prześledzimy, jaką pozycję w rankingu zajmuje nasz serwis. Raporty te można eksportować do plików PDF, HTML, Excel, XML lub TXT, a także bezpośrednio z programu przesyłać na konto pocztowe. Są też wersje programu na platformy Solaris, Mac OS X oraz Windows. Aplikacja html2text, działająca w konsoli, pozwala na konwersję z formatu HTML na czysty tekst. Program rgb hex tools zawiera dwa moduły pozwalające na przeliczanie kolorów z RGB na ich odpowiedniki w formacie heksadecymalnym oraz odwrotnie. Krename z kolei umożliwia w bardzo prosty sposób automatyczną zmianę nazw plików. Jego największe zalety to możliwość zmiany jednocześnie nazw wielu różnych plików, wszystkich plików w katalogu, a także zachowanie w pliku o zmienionej nazwie zawartych w nim informacji. Dzięki temu nie zmieni się np. data utworzenia pliku, rozdzielczość czy typ obrazu. Html Code Convert pozwala na konwersję z kodu HTML na inne języki programowania, w tym m.in. Java Script, JavaServer pages, Microsoft ASP, PHP, Perl i Python.

My w sieci

Najwyższy czas nasze dzieło udostępnić innym. Do przesyłania stron WWW na serwer możemy wykorzystać wspomniane wcześniej opcje w edytorach albo któryś z wyspecjalizowanych programów. Jedną z prostszych metod jest skorzystanie z konsolowego programu Midnight Commander. Z menu uruchamianego klawiszem [F9] wybieramy w dowolnym panelu Połączenie FTP. W oknie, które się pojawi, wpisujemy:

/#ftp:uzytkownik@adres.serwera.pl

Gdzie uzytkownik to nasz login, a adres.serwera.pl, to adres naszego konta WWW, z którym chcemy się połączyć. W następnym oknie podajemy hasło. Korzystając z klawiszy funkcyjnych i wygodnego, dwupanelowego interfejsu, możemy wykonać wszystkie potrzebne operacje - kopiowanie, usuwanie plików, zakładanie katalogów itp.

Niezbędnik webmasteraKliknij, aby powiększyćNiezbędnik webmasteraZwolennicy środowiska graficznego wybiorą zapewne gFTP. Jest to jeden z najpopularniejszych w systemie Linux klient protokołu FTP, tym bardziej, że wchodzi w skład środowiska GNOME.

Jego obsługa jest banalnie wręcz prosta. W odpowiednie okna w górnej części programu wpisujemy nazwę komputera, z którym chcemy się połączyć, nazwę użytkownika i hasło, a następnie klikamy przycisk połączenia. Dwupanelowy interfejs, podobny do większości menedżerów plików, dodatkowo ułatwia poruszanie się po programie.

Program oferuje, oczywiście, wyświetlanie stanu połączenia, zaawansowania w przesyłaniu plików (czas, transfer), a także różnego rodzaju komunikatów wysyłanych na serwer i odbieranych z serwera. gFTP obsługuje protokoły FTP, HTTP, SSH, umożliwia transfer FXP, a także wykorzystanie serwera proxy i wznawianie transferu od momentu jego przerwania. Ponadto obsługuje następujące typy listy katalogów i plików: UNIX, EPLF, Novell, MacOS i NT (DOS). Umożliwia również tworzenie tzw. zakładek, w których zgromadzić możemy dane o najczęściej odwiedzanych serwerach, oszczędzając sobie każdorazowego ich wpisywania. Od tej pory nasze dzieło będzie już dostępne całemu światu.

Oczywiście, z czasem możemy pokusić się o utworzenie bardziej rozbudowanego serwisu czy wręcz portalu. I tu odpowiednich narzędzi nie brakuje, wystarczy wymienić chociażby rozbudowane systemy portalowe, takie jak Php-Nuke, Xoops czy Drupal.