Mission m3

Zestaw kolumn, cenionej wśród audiofili brytyjskiej firmy Mission, z taniej serii m3 gra niezwykle przestrzennie

Zestaw kolumn, cenionej wśród audiofili brytyjskiej firmy Mission, z taniej serii m3 gra niezwykle przestrzennie.

Wysoka jakość wykonania. Rewelacyjna przestrzenność, głęboka scena dźwiękowa. Wzorcowy suwboofer.Kliknij, aby powiększyćWysoka jakość wykonania. Rewelacyjna przestrzenność, głęboka scena dźwiękowa. Wzorcowy suwboofer.Seria m3 to jedna z tańszych propozycji w katalogu firmy Mission. W jej skład wchodzi aż 10 modeli kolumn. Do naszych odsłuchów trafił zestaw w następującym składzie: przednie kolumny główne to podłogowe, drugie od góry w hierarchii m3 - m34. Kolumna centralna to konstrukcja większa niż model podstawowy - m3c2. Od tańszej wersji różni się przede wszystkim większymi rozmiarami obudowy, a co za tym idzie szerszym pasmem oraz większą skutecznością, bo przetworniki w m3c2 i m3c1 są identyczne. Tylną ścianę dźwiękową tworzył komplet monitorów m31. Za reprodukcję basu odpowiadał z kolei jedyny subwoofer tej serii - m3as. Do testu kolumny dotarły w okleinie imitującej drewno bukowe, ale są także dostępne w wersji czereśniowej i grafitowej czerni. Same skrzynie wykonano z bardzo dobrych materiałów. Przednią ściankę m34 stanowi 30-mm płyta MDF, która w celu uzyskania szerszego pola rozpraszania fal dźwiękowych jest nieco wygięta przy bocznych krawędziach. Boczne ścianki są już cieńsze - 18 mm MDF, jednak stabilność i sztywność całej konstrukcji jest wzorowa. Aby dodatkowo zwiększyć stabilność kolumny i zredukować ewentualne rezonanse obudowy, do specjalnej, oddzielnej komory na dole kolumny można wsypać piasek. Komora ta jest dostępna z tyłu obudowy po wyjęciu plastikowej zakrywki. Większa waga kolumny powinna także dobrze wpłynąć na precyzję i głębię basu. Z innych ciekawostek należy wymienić kolce, które można przykręcić do spodu kolumny na dwa sposoby. Jeśli kolumnę ustawiamy na twardym podłożu, to zdecydowanie polecamy przykręcić kolce ostrymi zakończeniami w stronę podłoża. Nie chcąc rysować jednak parkietu, warto skorzystać z drugiej możliwości i po prostu wkręcić kolce odwrotnie, zaokrąglonymi końami. Także nietypowo prezentują się przetworniki średnioniskotonowe nazwane DiaDrive. Ich membrana nie jest tak mocno wklęsła jak to ma miejsce w większości tradycyjnych przetworników. Wykonano ją tak, aby łączyła pozytywne cechy miękkich elastycznych włókien i lekkich sztywnych materiałów nadających brzmieniu dobrą dynamikę i odpowiednią częstotliwość. Membrana jest wielowarstwowa i ma konstrukcję "kanapkową". 25-mm kopułka wysokotonowa jest także bardzo lekką konstrukcją, wzmocnioną ferrofluidem.

Zobacz również:

Taki zestaw przetworników był we wszystkich testowanych kolumnach zestawu. Kolumny podłogowe mają podwójne głośniki DiaDrive, dzięki czemu sekcja średnioniskotonowa została dodatkowo wzmocniona.

Subwoofer posiada 25-cm głośnik z membraną papierową zamontowany na dolnej ściance obudowy. Taka konstrukcja często powoduje obniżenie dynamiki basu, lecz zarazem podbija głośność o kilka dB. Subwoofer brzmi naprawdę dobrze. Nie ma mowy o spowolnieniu czy zamuleniu basu. Niskie tony w wykonaniu m3as są szybkie, potężne i bardzo niskie, wprawiające w drżenie szyby nawet w stosunkowo dużym pomieszczeniu. Co więcej, 150-watowy wzmacniacz można wysterować prawie do maksimum, a i tak uzyskamy bas znakomitej jakości. Kolumny główne mają co prawda podwójne przetworniki basowe, jednak w kinie domowym nawet taki zestaw okazuje się niewystarczający do zapewnienia odpowiednich wrażeń podczas oglądania filmów. m34 grają dynamicznie i szybko, bas mają krótki i punktowy, nieschodzący przesadnie nisko. Największą ich zaletą, tak jak i surroundowych, jest przestrzenność. Tak dobrej sceny dźwiękowej nie słyszeliśmy już dawno. Scena jest budowana bardzo szeroko, głęboko za linią kolumn, a przecież jest to zestaw budżetowy. Tak dobra kreacja przestrzeni jest w dużej mierze efektem doskonałej pracy kopułek wysokotonowych i idealnie z nimi spasowanych brzmieniowo przetworników średniotonowych. Proporcje obu podzakresów są doskonale wyważone, kolumny potrafią zagrać ostro, jednak nie przekraczają dopuszczalnej granicy.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena m34 - 2230 zł (2 szt.), m31 - 970 zł (2 szt.), m3c2 - 1090 zł, m3as - 1950 zł, zestaw - 6240 zł

Dystrybutor Audiosystem http://www.audiosystem.com.pl

Funkcje regulacja fazy, głośności i częstotliwości odcięcia w subwooferze

Złącza w kolumnach m31 i m34 podwójne solidne gniazda, w centralnej - pojedyncze

Główni rywale

Mirage Omnisat 6499 zł

Pełne, kinowe brzmienie z imponującą sceną dźwiękową. Doskonałe wykonanie i dobry subwoofer.

Tannoy Fusion 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.