Narzędzia do rejestru

Bałagan w rejestrze może przekładać się bezpośrednio na wydajność Windows XP. W Internecie znajdziesz mnóstwo programów pomagających zaopiekować się rejestrem za ciebie. Zobacz, który z nich łączy w sobie cechy najlepszego narzędzia.

Bałagan w rejestrze może przekładać się bezpośrednio na wydajność Windows XP. W Internecie znajdziesz mnóstwo programów pomagających zaopiekować się rejestrem za ciebie. Zobacz, który z nich łączy w sobie cechy najlepszego narzędzia.

Windows XP oferuje narzędzia do edytowania, kopiowania i archiwizacji rejestru. Jeżeli masz zamiar sprawdzić, czy baza ustawień systemu nie zawiera zbędnych wpisów, musisz sięgnąć do jednego z wielu programów udostępnianych w Internecie. Narzędzia te pomogą ci uporządkować, pozbyć się niechcianych wpisów oraz zmniejszyć rozmiar rejestru.

Zobacz również:

Jakich potrzebuję narzędzi?

Przeszukując zasoby Internetu, bez większego wysiłku, odnajdziesz kilkadziesiąt programów umożliwiających pracę z rejestrem. Z reguły są to niewielkie, specjalistyczne aplikacje, przeznaczone do spełniania określonych funkcji. Narzędzia można pogrupować na alternatywne edytory rejestru, programy do optymalizacji oraz monitorowania głównej bazy ustawień Windows XP.

Najpopularniejsza grupa programów to narzędzia do optymalizacji i porządkowania rejestru. Ich głównym zadaniem jest skanowanie plików konfiguracyjnych w poszukiwaniu błędnych lub nieaktualnych wpisów. Po odnalezieniu problematycznych wartości możesz zdecydować, czy usunąć niepotrzebne dane, czy pozostawić je w rejestrze. Zakres przeszukiwań jest ustalany przez odpowiednie okna konfiguracyjne. Pamiętaj, że w zależności od wybranego narzędzia, rezultaty mogą okazać się zadziwiająco różne. Najprostsze z programów pomogą jedynie ustalić błędne powiązania między plikami a wpisami w rejestrze. Bardziej zaawansowane przeprowadzą dokładną analizę danych.

Podstawowym programem do obsługi rejestru jest umieszczony w Windows XP edytor Regedit. Jeśli nie odpowiadają ci jego możliwości lub interfejs, bez trudu odnajdziesz alternatywne edytory bazy ustawień Windows. Bardzo dobrym przykładem takiego narzędzia jest bezpłatny Registry Commander. Jego funkcjonalność jest zbliżona do wbudowanego Regedita, ale podczas nawigacji korzystasz ze skrótów znanych z Windows Commandera.

Ważne kryteria wyboru

Przy wyborze właściwego narzędzia powinieneś kierować się własnymi preferencjami, pamiętaj jednak, że rejestr jest kluczowym elementem systemu i pochopne decyzje związane z usuwaniem lub edycją wpisów mogą zaszkodzić, zamiast pomóc.

Wybór odpowiedniej aplikacji do porządkowania rejestru nie jest łatwy. W tym wypadku najlepiej porównać możliwości oferowanych programów. Zanim zaczniesz modyfikować lub usuwać dane, bezwzględnie sprawdź, czy stosowane przez ciebie narzędzie jest bezpieczne. Bezpieczeństwo może być gwarantowane na wiele sposobów. Niektóre aplikacje oferują własne metody wykonywania kopii zapasowej, inne sięgają do wbudowanych w Windows XP punktów przywracania lub programów do archiwizacji. Optymalnie zabezpieczone narzędzie stosuje podwójne zabezpieczenie, polegające na sporządzeniu punktu przywracania i dodatkowo zapisywaniu zmienionych kluczy w pliku. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zakres skanowania. Wiele programów oferuje podobny zakres analizy rejestru, ale wynik poszukiwania błędów jest inny. Skuteczność skanowania możesz sprawdzić, odinstalowując na próbę dowolny program, np. wersję trial jednej z gier, a następnie porównując rezultaty skanowania dla odmiennych narzędzi. W przetestowanych przez redakcję programach najlepiej radziły sobie Registry First Aid oraz Registry Drill. Pamiętaj, że część aplikacji oferuje kompaktowanie rejestru. Jeśli używasz dużo aplikacji i często testujesz nowe programy, defragmentacja i kompaktowanie mogą być bardzo istotne.

Jeżeli często edytujesz rejestr, możesz potrzebować mocnego narzędzia do wprowadzania zmian. W tym przypadku najważniejszym kryterium wyboru są dodatkowe usługi oferowane przez narzędzia firm trzecich lub twoja wygoda. Pamiętaj, że drobne zmiany funkcjonalności mogą być niezwykle istotne. Za przykład niech posłuży edytor Vilma Software Registry Explorer, który automatycznie wykona kopię zmienianych przez ciebie wpisów. Przy ewentualnych pomyłkach, szybkie przywrócenie wartości klucza przyda się na pewno. Jeśli modyfikujesz rejestr sporadycznie, szukanie dodatkowych rozwiązań jest nieefektywne. Zamiast instalować i poznawać nowe aplikacje, pamiętaj o prostym, niezawodnym narzędziu, jakim jest Regedit.

1. Advanced Registry Optimizer

Producent Systweak

http://www.systweak.com

Licencja shareware

Cena 29,50 USD

Kliknij, aby powiększyćOpis aplikacji do optymalizacji rejestru rozpoczniemy od programu shareware Advanced Registry Optimizer 1.01 firmy SYSTWEAK. ARO jest narzędziem oferującym trzy zakresy działania. Po wybraniu odpowiedniej opcji będziesz mógł wykonać kopię zapasową rejestru, uporządkować bazę ustawień lub zoptymalizować działanie rejestru przez defragmentację danych. Po starcie programu wyświetlany jest ekran powitalny opisujący przeznaczenie narzędzia. Po kliknięciu jednego z odnośników możesz przejść do podsystemu pomocy, witryny producenta lub po naciśnięciu Start rozpocząć pracę z programem. Główne okno ARO zawiera skróty to trzech zasadniczych funkcji narzędzia: kopii, porządkowania i defragmentacji rejestru. Na pierwszy rzut oka możliwości narzędzia wydają się skromne, ale są zupełnie wystarczające do podstawowych operacji zarządzania bazą ustawień systemowych. Do największych zalet programu zaliczamy wyjątkową prostotę obsługi. Mimo braku polskiej wersji interfejsu bez trudu odnajdziesz i wykonasz wszystkie zadania optymalizacyjne. Jeśli chcesz utworzyć kopię danych, musisz wskazać lokalizację archiwum, nacisnąć Start i po kłopocie. Program przeszedł pomyślnie prosty test polegający na modyfikacji, dodaniu i usunięciu wpisów w rejestrze. Po odtworzeniu danych z kopii zmienione dane zostały poprawione, usunięte przywrócone, a dodane wartości skasowane. Dodatkowym atutem narzędzia jest możliwość wykonania awaryjnej dyskietki startowej. Porządkowanie rejestru jest równie proste, jak tworzenie kopii zapasowej. Po naciśnięciu Start program skanuje rejestr, sprawdzając, czy są w nim zbędne wpisy. Po wyświetleniu listy wykrytych wartości, możesz zdecydować czy chcesz je usunąć, czy pozostawić. Za zaletę narzędzia należy uznać obecność opcji Undo, która szybko przywróci skasowane dane. Do ustawienia zakresu skanowania służy odnośnik Options. Trzecią funkcją programu jest defragmentacja rejestru. Jej głównym zadaniem jest optymalizacja rozmiaru oraz szybkości dostępu do danych. Jeśli baza systemowa zawiera dużo "dziur" po usuwanych wpisach, kompaktowanie przywróci wydajność i zmniejszy rozmiar rejestru.

Zalety

  • czytelny interfejs
  • wyjątkowo prosta obsługa
  • defragmentacja rejestru
Wady

  • brak polskiej wersji językowej
2. CleanReg3

Producent Armstrongs Systems

http://www.cleanreg.com

Licencja shareware

Cena 19 USD

Kliknij, aby powiększyćProgram CleanReg3 służy do monitorowania oraz usuwania zbędnych wpisów w rejestrze. Po uruchomieniu aplikacji wykonywany jest test bazy ustawień XP w celu ustalenia, do ilu nieistniejących plików odwołują się wpisy w rejestrze. Następnie program wyświetla ustawione kaskadowo okna: All Files in Registry, Registry Undo, CleanReg i Hidden Items. Prezentują one informacje o odnalezionych powiązaniach wpisów z plikami. Badanie tych powiązań, ukrywanie i prezentacja ukrytych wpisów to główne zadanie CleanReg. W porównaniu z innymi narzędziami nie jest to zbyt wiele. Nie zachwyca też czytelność interfejsu użytkownika, a poruszanie się po oknach wymaga nieco wprawy. Zaletą programu jest to, że dobrze wypełnia funkcje, do których został przeznaczony. Ponadto CleanReg otrzymuje niewielki plus za możliwość odzyskania przypadkowo usuniętych wpisów. Jeśli zależy ci na szybkim i skutecznym odnalezieniu osieroconych wpisów, jest to idealne narzędzie. Gdy oczekujesz więcej, rozejrzyj się za innym programem.

Zalety

  • skuteczne wyszukiwanie zbędnych powiązań rejestru z plikami
  • możliwość wycofania pomyłkowych usunięć
Wady

  • archaiczny, nieczytelny interfejs
  • brak polskiej wersji językowej