Diagnostyka kart graficznych

Narzędzia do badania wydajności kart graficznych.

Narzędzia do badania wydajności kart graficznych.

3DMark05

Informacje: http://www.futuremark.com

Kliknij, aby powiększyćJeden z najpopularniejszych na świecie benchmarków syntetycznych, czyli takich, które w celu zbadania wydajności karty graficznej (ale także procesora) symulują jej pracę podczas generowania grafiki 3D w określonej aplikacji. 3DMark05 bada prędkość działania najnowszych kart, w pełni obsługujących funkcje DirectX 9, i jak twierdzą jego twórcy, wykorzystuje wszystkie te funkcje. Program składa się z trzech generowanych na żywo części symulujących gry. Każda z nich obciąża kartę graficzną pod kątem realizacji innego rodzaju zadań (zaawansowane cieniowanie, generowanie grafiki zamkniętych i otwartych przestrzeni itp). Wyniki podawane są w punktach.

Doom3

Informacje: http://www.doom3.com

Kliknij, aby powiększyćNajnowsza gra firmy id Software, znanej z takich produkcji, jak "Wolfenstein", "Quake" czy pierwsze części "Doom". Trzecia część to prawdziwe wyzwanie dla sprzętu komputerowego. Producenci, uważani za najlepszych specjalistów w tej dziedzinie na świecie, długo pracowali nad silnikiem graficznym 3D i wyposażyli go w obsługę wszystkich najnowszych funkcji, jakie sprzętowo i programowo obsługują najnowsze karty graficzne. Mamy więc do czynienia z bardzo złożonymi modelami postaci, realistycznie prezentującymi się teksturami, do złudzenia przypominającymi wypukłe obiekty, a przede wszystkim z bardzo złożonym, różnorodnym cieniowaniem.

Zobacz również:

AquaMark 3

Informacje: http://www.aquamark3.com

Kliknij, aby powiększyćZaawansowane narzędzie do badania wydajności kart graficznych w środowisku DirectX 9, 8 i wcześniejszych. Jest to benchmark syntetyczny, mający odwzorowywać wymagania typowej, nowoczesnej gry 3D, korzystającej z funkcji DirectX. Z poziomu aplikacji można ustawić wiele parametrów wpływających na wygląd, a zatem i na wydajność karty graficznej w grze: poziom pełnoekranowego wygładzania, filtrowania tekstur oraz rozdzielczość i szczegółowość grafiki 3D. Tworzone przez benchmark obiekty nie poruszają się w z góry określony sposób. Ich ścieżki oraz funkcjonowanie generowane są w czasie rzeczywistym, dlatego program nadaje się równie dobrze do testowania wydajności procesorów.