Diagnostyka twardych dysków

Programy mierzące parametry dysku.

Programy mierzące parametry dysku.

HD Tach 3.0

Kliknij, aby powiększyćNa nowe wcielenie HD Tach trzeba było czekać aż 4 lata. Wersja 3.0 została napisana od nowa. Program oferuje pomiary maksymalnej szybkości transferu danych przez interfejs i transferu podczas odczytu sekwencyjnego (w losowo wybranych strefach o rozmiarze 8 MB w "szybkim" teście lub 32 MB w "długim"), czasu losowego dostępu i stopnia obciążenia procesora. Nowością w wersji 3.0 jest porównywanie wyników z wbudowaną bazą danych, dołączania ich do lokalnej bazy oraz przesyłania do witryny internetowej producenta benchmarku (zaktualizowane bazy są pobierane przez program). HD Tach 3.0 występuje w 3 odmianach: darmowej do użytku niekomercyjnego, płatnej do zastosowań komercyjnych i pełnej RW, w której dostępne są dodatkowe opcje, jak np. test zapisu sekwencyjnego na niespartycjonowanych dyskach i napędach wymiennych (w tym pamięciach flash).

Informacje http://www.simplisoftware.com

Cena darmowy/19 USD/49 USD

WinBench 99

Kliknij, aby powiększyćWinBench zawiera dwa zestawy mierzące inne parametry dysku: pierwszy obejmuje trzy testy niskiego poziomu (transfer ciągły, czas dostępu, obciążenie CPU), natomiast drugi, Disk WinMark 99 (z modułami Business i High-End), jest wiernym odzwierciedleniem sposobu użytkowania dysku przez popularne aplikacje w Windows. To wyizolowane wzorce operacji dyskowych z Business Winstone 99 (w którego skład wchodzą aplikacje Corel WordPerfect Suite 8, Lotus SmartSuite, Microsoft Office 97 i Netscape Navigator) i High-End Winstone 99 (z aplikacjami AVS/Express 3.4, FrontPage 98, Microstation SE, Photoshop 4.0, Premiere 4.2, Sound Forge 4.0 i Visual C++). Różnicą jest sposób działania: wersja Business to symulacja pracy wielozadaniowej, natomiast High-End kolejno uruchamia i wykonuje poszczególne aplikacje.

Zobacz również:

Informacje http://www.etestinglabs.com/benchmarks/winbench/

h2benchw

Kliknij, aby powiększyćh2benchw powstał w redakcji magazynu komputerowego - niemieckiego c't. To bardzo zaawansowany program testowy, działający w trybie tekstowym (uruchamiany z wiersza poleceń Windows 2000 lub XP). Jego użytkowanie nie należy do najprostszych, ponieważ trzeba zgłębić tajniki opcji i przełączników, ale wystarczy skorzystać z przykładowego skryptu, by uzyskać pożądany efekt. Program mierzy podstawowe parametry dysku (czasy dostępu, transfer danych), jak również wykonuje testy będące symulacją typowych operacji dyskowych (kopiowanie plików, praca z aplikacjami graficznymi czy biurowymi itp.). Podobnie jak w HD Tach, testy zapisu (w tym symulacje aplikacyjne) przeprowadzane są wyłącznie na niespartycjonowanym napędzie.

Informacje http://www.heise.de