Słodkie szesnastki

Szesnaście iksów wkroczyło do nagrywania DVD, skracając do minimum czas zapisu płyty ±R. Z technologicznego punktu widzenia to już koniec - szybciej po prostu się nie da - lecz nagrywarki DVD jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Szesnaście iksów wkroczyło do nagrywania DVD, skracając do minimum czas zapisu płyty ±R. Z technologicznego punktu widzenia to już koniec - szybciej po prostu się nie da - lecz nagrywarki DVD jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Parametr 16x mówi jedynie o krańcowej, maksymalnej szybkości uzyskiwanej na zewnętrznej krawędzi płyty. Średnia prędkość zapisu całego krążka waha się wokół 11x.

Zobacz również:

Jeśli napęd wykorzystuje technologię CAV (przy stałej szybkości obrotowej płyty zapis przyspiesza stopniowo od prędkości minimalnej rzędu 6-7x), wartość 16x pojawia się dosłownie na końcu nośnika. W wypadku nagrywarek Z-CLV (zapis odbywa się skokowo w kilku strefach o stałej prędkości, np. 6x-8x-12x-16x) szybkość maksymalna osiągana jest tuż przed krańcem płyty i nie na dłużej niż kilka sekund.

Iksy w górę, sekundy w dół

Gdy przyjrzysz się wynikom testów, zauważysz, że różnica w czasie zapisu płyty z prędkością 12x oraz 16x jest nieznaczna i wynosi - zależnie od napędu - od 40 sekund do 2 minut (a więc operacja trwa nie 7,5, lecz 6,5 minuty). W porównaniu do nagrywania 8x oszczędność czasu również nie jest oszałamiająca - wypalenie krążka zajmuje średnio 6,5 zamiast 9,5 minuty. Dla zyskania owych 3 minut raczej nie warto inwestować w nowy sprzęt tym bardziej, że w momencie przeprowadzania testów w sprzedaży nie było jeszcze nośników +R 16x (użyliśmy płyt DVD+R 16x firmy Verbatim, otrzymanych bezpośrednio od producenta; gdy ten numer znajdzie się w kioskach, na rynku powinny być już dyski 16x marki TDK i Verbatim). Natomiast w wypadku formatu -R są już napędy 16x (Asus, BenQ, TDK), ale nadal nie ma specyfikacji dla mediów o tej szybkości; w testach posłużyliśmy się więc krążkami Plextor DVD-R 8x, które w większości wypadków dają się nagrać z prędkością 12x. Jedynie nagrywarka BenQ DW1620 dzięki dołączonemu nośnikowi mogła uzyskać maksymalne 16x na -R.

Czas zapisu DVD+R dla 16x, 12x i 8xKliknij, aby powiększyćCzas zapisu DVD+R dla 16x, 12x i 8xSkoro więc iksy ±R nie są wystarczającym powodem do kupna nowej nagrywarki, co może nakłonić klientów do wymiany sprzętu (bo do zainwestowania w pierwszy napęd z zapisem DVD nie trzeba już chyba nikogo namawiać)? Przede wszystkim coraz bardziej atrakcyjny staje się zapis dwuwarstwowych nośników +R o pojemności 8,5 GB (zwanych Double Layer, DL bądź +R9). Cena tych płyt jest wciąż wysoka (ok. 45 zł), lecz nagrywarki zapisują krążki DL z szybkością już 4x, a nawet 5x. To bardzo odczuwalna różnica: na wypalenie całej płyty poświęcisz teraz 20-25 zamiast 45 minut. Co ważne, ów znaczący postęp w szybkości nagrywania krążków DL dokonał się z użyciem powszechnie dostępnych mediów - wszystkie napędy bez trudu uzyskiwały zapis 4x (lub 5x w wypadku Toshiby) na płytach Verbatim DVD+R Double Layer 2,4x.

OpłacalnośćKliknij, aby powiększyćOpłacalnośćRównież format -R wkrótce wzbogaci się o wersję DL, a jednym z pierwszych napędów obsługujących nowe nośniki będzie Plextor PX-716A, który nie dotarł, niestety, na czas testów.

Inną nowością, która może pobudzić rynek, jest przyspieszenie zapisu na krążkach RW. Toshiba już zapowiedziała, że do modelu SD-R5372 udostępni wkrótce aktualizację firmware'u pozwalającą na nagrywanie płyt DVD+RW z szybkością 8x. Niestety, tak jak w wypadku zapisu 16x na ±R, z zalet tej funkcji skorzystać będzie można tylko na odpowiednich nośnikach.

Pierwsi będą ostatnimi

Format DVD-RAM, wielki przegrany w batalii o prymat w zapisywaniu DVD w świecie komputerów, nie zniknął jednak zupełnie z rynku, a w Stanach Zjednoczonych i Japonii króluje w stacjonarnych nagrywarkach DVD. Warto więc pomyśleć, czy brak obsługi DVDRAM przez komputerowy napęd nie będzie stanowił problemu. Obecnie zapis płyt tego formatu możliwy jest jedynie w nagrywarkach LG, nie bez kozery nazwanych SuperMulti. Odczyt DVD-RAM umożliwia kilka napędów: Asus, Pioneer i Toshiba (oraz oczywiście LG). Ponieważ część nagrywarek z zapisem 16x opisywaliśmy już w numerze 11/04, tym razem szczegółowo omawiamy cztery modele, które po raz pierwszy znalazły się w rankingu.

BenQ DW1620

Bez wątpienia najszybsza i najbardziej opłacalna nagrywarka DVD w chwili testów ma jednak parę wad.

Kliknij, aby powiększyćWystarczy rzut oka na wyniki testów zapisu płyt DVD (zarówno R, jak i RW), aby stało się jasne, dlaczego napęd BenQ zajął pierwsze miejsce pod względem wydajności. Najkrótszy czas wypalania nośników ±R i kopiowania na krążki ±RW oraz najwyższa średnia prędkość zapisu ±R mówią wszystko.

Trzeba jednak pamiętać, że jedynie BenQ mógł zaprezentować pełnię możliwości zapisu - za sprawą dołączonego nośnika -R 16x, na którym napęd uzyskał maksymalną szybkość. Tymczasem konkurenci z braku odpowiednich mediów musieli poprzestać na nagrywaniu 12x. Oczywiście w momencie, gdy dostępne będą płyty -R 16x, BenQ może stracić tę delikatną przewagę.

Łyżka dziegciu

Oprócz zachwytów nad tą nagrywarką pojawia się jednak kilka zgrzytów: owszem, DW1620 jest najszybszy w zapisie DVD±R/RW, lecz nie w CD-R (maksimum 40x, gdy standard wynosi 48x) i +R DL (rywale są już dwukrotnie szybsi). Drukowana polska dokumentacja stanowi bardzo miły element wyposażenia, lecz w codziennym użytkowaniu bardziej przydałby się spolonizowany interfejs programu nagrywającego Sonic RecordNow (w dodatku nieco za ubogiego w funkcje dla zaawansowanych użytkowników).

Mimo owych niedociągnięć napęd BenQ okazał się najciekawszym napędem, zasługującym na tytuł Najlepszegou zakupu.

Z powodu niskiej ceny - najniższej wśród testowanego sprzętu - jest także najbardziej atrakcyjną inwestycją ze wszystkich nagrywarek w rankingu.

Informacje BenQ

http://www.benq.pl

Cena 289 zł

Toshiba SD-R5372

Nowa Toshiba nie zalicza się do najtańszych, lecz dzięki obiecanej aktualizacji frimware'u szybko się nie zestarzeje.

Kliknij, aby powiększyćNajbardziej rzucającą się w oczy cechą nagrywarki Toshiby jest zapis dwuwarstwowych nośników +R z rekordową (na razie) szybkością 5x. Jak istotny jest ten niepozorny - w porównaniu do iksów w nagrywaniu płyt jednowarstwowych - przyrost prędkości, wie każdy, kto nagrywał krążki DL z szybkością 2,4x. Oszczędność czasu wynikająca ze skoku z 2,4x na 5x jest naprawdę szokująca: 20 zamiast 45 minut oczekiwania na zakończenie procesu. Dla takiej różnicy warto wydać pieniądze na Toshibę - oczywiście jeśli w ogóle używasz drogich nośników DL. W przeciwnym wypadku atrakcyjność nagrywarki zdecydowanie maleje, chociaż...

Wielokrotnie - szybciej

Właśnie: na szybkim nagrywaniu DL niespodzianki się nie kończą. Producent obiecuje bowiem aktualizację firmware'u napędu, która pozwoli zapisywać płyty +RW z szybkością 8x (gdy takie nośniki będą dostępne). Nowe oprogramowanie podwyższy też prędkość nagrywania -R do 16x (na razie z braku odpowiednich płyt nominalne 12x najzupełniej wystarcza).

W testach Toshiba wypadła bardzo dobrze, uzyskując trzecią notę wydajności w rankingu. Jej wyniki są zbliżone do osiągów Samsunga TS-H552 (oba napędy de facto są owocem prac jednej firmy): rywal wolniej zapisuje płyty CD-R, lecz znacznie szybciej zrzuca audio. Po wgraniu nowego firmware'u SD-R5372 powinien jednak przeskoczyć o oczko wyżej w klasyfikacji według wydajności.

Zgodnie z tradycją napęd Toshiby czyta także nośniki DVD-RAM - jest jednym z nielicznych urządzeń obsługujących ten format.

Informacje Alstor

tel. (22) 6755515

http://www.alstor.com.pl

Cena 425 zł