Co z tym DivX-em?

Nie możesz odtworzyć filmu na komputerze? Bezskutecznie instalujesz kolejne pakiety kodeków? Dzięki naszym poradom rozwiążesz takie problemy.

Nie możesz odtworzyć filmu na komputerze? Bezskutecznie instalujesz kolejne pakiety kodeków? Dzięki naszym poradom rozwiążesz takie problemy.

Oglądanie filmów na komputerze stało już się powszechną rozrywką. Niestety, nie zawsze filmy są odtwarzane tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Najczęstszym chyba problemem jest brak odpowiednika dekodera wideo, czyli popularnego "kodeka". Nie oszukujmy się - wiele tych kłopotów wynika wprost ze sposobu uzyskiwania filmów. Ściągane za pomocą eMule czy innego BitTorrenta filmy nie tylko są marnej jakości, ale często wymagają też egzotycznych kodeków. Instalacja tych ostatnich może nawet - w ekstremalnych przypadkach - zupełnie zdestabilizować pracę systemu operacyjnego. W wypadku kłopotów z odtworzeniem filmu wielu użytkowników stosuje metodę instalowania kolejnych pakietów kodeków do chwili, gdy film zostanie poprawnie odtworzony. Z całą pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie. W naszym przewodniku postaramy się opisać najlepsze i najprostsze rozwiązania kłopotów z odtwarzaniem filmów na domowym komputerze. Pamiętajmy, że korzystanie z nielegalnych kopii jest nie tylko niezgodne z prawem, ale przyczynia się też do zmniejszenia dochodów branży filmowej, a w konsekwencji - do pogorszenia repertuaru kinowego.

Zobacz również:

ALLPlayer to jeden z najlepszych bezpłatnych odtwarzaczy filmów.Kliknij, aby powiększyćALLPlayer to jeden z najlepszych bezpłatnych odtwarzaczy filmów.Uwaga: przedstawione poniżej sposoby i triki mogą nie zadziałać w pewnych sytuacjach. Nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych konfiguracji systemu operacyjnego, oprogramowania i sprzętu. Wszystkie prezentowane sposoby przeznaczone są dla osób, które używają komputera do odtwarzania filmów, a nie ich montażu czy konwersji. Przy montowaniu filmów na domowym komputerze sytuacja może się mocno skomplikować. Jeśli poniższe porady nie pomogą rozwiązać problemu, proponujemy odwiedzenie naszego forum internetowego (www. pcworld.pl/forum) i zadanie pytanie innym Czytelnikom PC Worlda.

1. Jak odtworzyć na komputerze film z krążka DVD?

Najprostszym rozwiązaniem jest kupienie i zainstalowanie jednego z komercyjnych "plejerów", takich jak np. WinDVD czy PowerDVD. Takie oprogramowanie jest często dołączane (na licencji OEM) do nowych napędów DVD, jeśli więc planujesz zakup nowego napędu, wybierz ten, do którego dołączono dobre oprogramowanie. Na zakup PowerDVD czy WinDVD jako samodzielnych produktów zdecydują się prawdopodobnie tylko nieliczni: to wydatek ok. 200 zł.

Za pomocą programu DivFix naprawisz większość uszkodzonych plików AVI.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą programu DivFix naprawisz większość uszkodzonych plików AVI.Na szczęście jest znacznie tańsza metoda. Filmy na krążkach DVD można odtworzyć np. w Windows Media Player, Cliprex DVD Player, FreeDVD czy nawet rodzimym ALLPlayer. Wcześniej należy jednak zainstalować w systemie dekoder MPEG2. Możesz w tym celu wykorzystać wersje testowe WinDVD lub PowerDVD. Po upływie 30 dni programy przestaną, co prawda, działać, ale po ich odinstalowaniu kodek MPEG2 pozostanie w systemie. Jeśli nie chcesz działać w ten sposób, możesz pobrać dekoder MPEG 2 ze strony http://www.elecard.com/download i zainstalować go samodzielnie. Kodek ten znajdziesz także na naszym krążku.

Dla użytkowników Linuksa najprostszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie programu Videolan ( http://www.videolan.org ). Program dostępny jest także w wersji do Windows, ale w tym wypadku można polecić również wiele innych odtwarzaczy.

2. Jak odtworzyć na komputerze film z krążka VCD/SVCD?

Odtwarzanie krążków Super Video CD (SVCD) wymaga odpowiedniego programu i dekodera MPEG2. Jedyna różnica pomiędzy wymaganiami technicznymi odtwarzania DVD i SVCD to napęd DVD potrzebny w tym pierwszym przypadku. W Windows możesz skorzystać z PowerDVD lub WinDVD lub użyć jednego bezpłatnych odtwarzaczy, instalując przedtem dekoder MPEG2. Krążki VCD (Video CD) są znacznie mniej kłopotliwe - odtworzysz je za pomocą praktycznie każdego napędu CD i standardowego wyposażenia Windows. Jeśli będą problemy, zainstaluj nowszą wersję Windows Media Player. Niektóre krążki SVCD i VCD wyposażone są w menu, przypominające nieco interaktywne menu płyt DVD. Aby je odtworzyć, trzeba mieć odpowiedni program: WinDVD, PowerDVD, ale wystarczą bezpłatne Cliprex DVD Player, FreeDVD lub Maximus DVD. W systemie Linux do oglądania SVCD i VCD wystarczy zainstalowanie bezpłatnego, niezawodnego Videolan.

3. Jaki odtwarzacz wybrać?

Filtr ffdshow przejmuje obsługę wielu kodeków. Jeśli powoduje to błędy, możesz zmienić ustawienia ffdshow, np. wyłączyć obsługę XviD.Kliknij, aby powiększyćFiltr ffdshow przejmuje obsługę wielu kodeków. Jeśli powoduje to błędy, możesz zmienić ustawienia ffdshow, np. wyłączyć obsługę XviD.W systemach linuksowych najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniany już Videolan. W wypadku Windows oferta "plejerów" jest bardzo szeroka. Komercyjne WinDVD i PowerDVD oferują szybkie rozwiązanie kłopotów z odtwarzaniem krążków DVD/SVCD, ale bezpłatna konkurencja jest bardzo mocna. W Polsce zasłużoną popularnością cieszy się ALLPlayer firmy Marbit - szybki i wygodny w obsłudze, a w dodatku sam wykrywa kodeki potrzebne do odtworzenia filmu, a nawet pobiera je z Internetu. Równie dobry rodzimy SubEdit spodoba się fanom filmów z napisami wczytywanymi z plików TXT. Za jego pomocą nie tylko odtworzysz film z napisami, ale równie łatwo poprawisz wykryte w nich pomyłki. Oprócz programu typu ALLPlayer czy SubEdit warto mieć pod ręką odtwarzacz DVD (FreeDVD, Maximus DVD) lub przynajmniej najnowszą wersję Windows Media Player.

4. Jakie kodeki będą potrzebne?

Proponowany przez nas zestaw zawiera dekoder MPEG2, niezbędny do oglądania filmów na DVD i SVCD, najnowsze wersje DivX i XviD, filtr ffdshow w najnowszej wersji alpha oraz dekoder dźwięku - AC3. Warto także zainstalować najnowszą wersję programu Windows Media Player. Jeśli chcesz oglądać filmy również w formacie QuickTime, zainstaluj oryginalny odtwarzacz (dostępny na stronie http://www.apple.com/quicktime ) lub jego nieautoryzowany odpowiednik, kodek QuickTime Alternative.

5. Zainstalowałem kilka zestawów kodeków, ale dalej mam kłopoty.

Możesz wykorzystać ffdshow do poprawienia jakości materiału wideo, np. dostosować jasność i kontrast obrazu.Kliknij, aby powiększyćMożesz wykorzystać ffdshow do poprawienia jakości materiału wideo, np. dostosować jasność i kontrast obrazu.Lekkomyślne instalowanie kolejnych zestawów kodeków rzeczywiście może prowadzić do kłopotów z odtwarzaniem filmów. Zestawy takie często zawierają kodeki bardzo rzadko używane, a trzeba pamiętać, że instalacja każdego kodeka to znaczna ingerencja w system operacyjny. Jeśli film nie odtwarza się poprawnie, należy najpierw sprawdzić, jakich kodeków wymaga (patrz porada 7) i zainstalować tylko naprawdę niezbędne. Problem z odtwarzaniem filmu może wynikać również z błędnego ustawienia opcji kodeka (piszemy o tym w dalszej części artykułu) lub uszkodzonego pliku wideo (patrz punkt 8). Jeśli zabrnąłeś w kodekowy ślepy zaułek, wypróbuj poniższą procedurę.

Najpierw odinstaluj wszystkie zestawy kodeków, jakie uda ci się znaleźć (powinny być widoczne w Start | Panel sterowania |Dodaj/Usuń programy). Następnie, korzystając z programów na naszym krążku, zainstaluj ffdshow oraz kodeki AC3, DivX, XviD i MPEG2. Zainstaluj program do odtwarzania krążków DVD/SVCD z obsługą menu oraz program do filmów z podpisami.

6. Zainstalowałem darmowy odtwarzacz DVD, ale wciąż nie mogę oglądać filmów na krążkach DVD.

TellMeAboutDivx wyświetla szczegółowe informacje o kodekach potrzebnych do obejrzenia pliku wideo.Kliknij, aby powiększyćTellMeAboutDivx wyświetla szczegółowe informacje o kodekach potrzebnych do obejrzenia pliku wideo.Przyczyną kłopotów jest najczęściej brak dekodera MPEG2. Program instalujący w systemie dekoder MPEG2 znajdziesz na naszym krążku. Wystarczy go zainstalować. Jeśli nadal masz problemy z odtwarzaniem filmu, najpierw usuń zbędne kodeki, a następnie zainstaluj tylko naprawdę potrzebne (patrz punkt 4). Jeśli odtwarzany jest obraz, ale film pozostaje niemy, sprawdź, czy zainstalowałeś i poprawnie skonfigurowałeś kodek AC3.

7. Jak sprawdzić, które kodeki są potrzebne?

Użyj jednego ze specjalnych programów do sprawdzania plików wideo: GSpot ( http://www.headbands.com/gspot ), AVIcodec ( http://avicodec.duby.info ) lub polskiej produkcji TellMeAbout Divx ( http://tellmeaboutdivx.prv.pl ) - wszystkie znajdziesz na naszym krążku. Potrzebne kodeki wykrywa też ALLPlayer. Jeśli film znalazł się na twoim komputerze za pośrednictwem sieci wymiany plików P2P, sprawdź plik NFO dołączony do pliku wideo. Powinien zawierać dokładne informacje o potrzebnych kodekach.

8. Jak naprawić uszkodzony plik wideo?

Pobrane z Internetu pliki wideo bywają uszkodzone, na szczęście są narzędzia pozwalające uratować przynajmniej część filmu. Jedno z nich to aplikacja DivFix ( http://divfix.maxeline.com ).

Problemy z odtwarzaniem dotyczą z reguły plików AVI, bo MPG powinny się odtworzyć, nawet jeśli nie zostały w pełni pobrane z Internetu.