Modernizacja - komputer do pracy

Komputer naszego redakcyjnego kolegi Norberta Gajlewicza sprzed trzech lat został wyposażony przeciętnie jak na ówczesne warunki - z wyjątkiem dość pokaźnej pamięci RAM.

Komputer naszego redakcyjnego kolegi Norberta Gajlewicza sprzed trzech lat został wyposażony przeciętnie jak na ówczesne warunki - z wyjątkiem dość pokaźnej pamięci RAM.

W jego skład wchodzą m.in.: procesor Pentium III taktowany z częstotliwością 1 GHz, pamięć 256 MB RAM, twardy dysk o pojemności 10 GB i karta graficzna z układem NVIDIA GeForce 2 MX 400. Pecet z powodzeniem nadaje się do zastosowań biurowych, lecz obróbka dużych fotografii w Photoshopie wystawia cierpliwość Norberta na poważną próbę. To samo dotyczy tworzenia witryn internetowych za pomocą Dreamweavera, Illustratora i Photoshopa. Kolega jest gotów przeznaczyć na modernizację ok. 500 zł.

Zobacz również:

Możliwości i propozycje

Co wymieniamy?

Na pewno nie obejdzie się bez zakupu twardego dysku. Pozostałe decyzje nie są już tak łatwe. Norbert nie jest zapalonym graczem, więc w nowej karcie graficznej może go interesować wyłącznie gniazdo do podłączenia drugiego monitora. Jednak zanim kupi dodatkowy monitor, zadowoli się posiadaną kartą. Wprawdzie w ramach przewidzianej kwoty można by rozszerzyć pojemność pamięci RAM, lecz Norbert nabrał ochoty na większą modernizację.

Wpadł mu w oko proponowany przez nas zestaw składający się z płyty głównej, procesora i pamięci (patrz ramka "Płyta i spółka"). Za niespełna 1500 zł unowocześniłby w ten sposób wszystkie podzespoły komputera z wyjątkiem karty graficznej. To niezły wynik, bo nowy komputer o porównywalnej wydajności kosztuje ok. 2500 do 3000 zł.

Pamięć RAM

Możliwości i propozycjeKliknij, aby powiększyćMożliwości i propozycjeZwiększenie pojemności pamięci RAM z 256 do 512 MB nie powoduje znaczącego wzrostu wydajności w testach na grach i standardowych aplikacjach. Zdecydowaną różnicę prędkości zaobserwowaliśmy tylko podczas użytkowania kilku aplikacji jednocześnie, a także w specjalistycznych zastosowaniach - na przykład 35-procentowy wzrost tempa podczas retuszowania fotografii w Photoshopie.

Procesor

Stara płyta jest wyposażona w podstawkę Socket 370, więc najszybszy procesor, jaki można na niej zainstalować, to Pentium III taktowany z częstotliwością 1,4 GHz. Obecnie na rynku dominują znacznie szybsze modele. Ten stał się trudno dostępny, więc dość kosztowny. Za prawie tę samą cenę dostaniesz nasz zestaw - płytę główną z układem Athlon XP 2600+ i pamięcią 512 MB RAM. Przy takim przyspieszeniu komputer będzie pracował o 40 do 100 procent szybciej.

Twardy dysk

Wymieniając dysk, znaleźliśmy wąskie gardło, czyli najmniej wydajny element peceta. Okazało się, że stary napęd działał wyjątkowo ślamazarnie. Po zamontowaniu nowego dysku Maxtora o pojemności 80 GB prędkość działania Photoshopa wzrosła o 230 procent. W pozostałych aplikacjach nie zanotowano przyrostu wydajności.

Karta graficzna

Karta z układem ATI Radeon 9200 SE przyspieszy tylko gry z grafiką 3D. Za to uzyskają szacunkowo aż o 500 procent! Wprawdzie nie czyni to rakiety z żółwia (pecet uzyskał zaledwie 600 punktów w programie benchmarkowym 3DMark, gdzie najlepszy wynik to 11 503 pkt), jednak wymiana karty da komputerowi gniazdo na drugi monitor, co przydaje się w zastosowaniach graficznych.