Cyfrówka bez tajemnic

Nawet najtańszy aparat cyfrowy dysponuje funkcjami, które nie tylko ułatwiają posługiwanie się nim, ale też pomagają robić lepsze zdjęcia. Podpowiadamy, jak z nich korzystać.

Nawet najtańszy aparat cyfrowy dysponuje funkcjami, które nie tylko ułatwiają posługiwanie się nim, ale też pomagają robić lepsze zdjęcia. Podpowiadamy, jak z nich korzystać.

Niektórych funkcji, którymi dysponują cyfrówki na próżno szukać w sprzęcie analogowym o porównywalnej cenie. Mogą to być np.: możliwość kompensacji siły błysku wbudowanej lampy błyskowej, wskazywanie punktu nastawiania ostrości czy różnego rodzaju pomoc w edycji wykonanego zdjęcia. Wiele z tych funkcji skrywa się jednak głęboko w menu urządzenia. Nie każdy ma siłę i czas, by przebrnąć przez opasłą i często źle przetłumaczoną instrukcję obsługi, możemy więc nawet nie wiedzieć, że aparat potrafi więcej...

Zobacz również:

Na kolejnych stronach opisujemy konkretne, najbardziej przydatne funkcje, które spotkamy w większości aparatów cyfrowych. To rodzaj wprowadzenia dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie chcą ograniczać się do prostego "pstrykania".

Nasze uwagi mogą okazać się przydatne również dla tych, którzy dopiero poszukują dla siebie cyfrówki, a zależy im na konkretnej funkcjonalności aparatu. Warto sprawdzić jeszcze przed zakupem, co urządzenie potrafi i czego mu brakuje. Poniższy artykuł rozpoczyna cykl poświęcony tajnikom obsługi aparatu - w kolejnych numerach ZOOM-a znajdą się rozbudowane opracowania dotyczące poszczególnych funkcji cyfrówek.

Idealne oświetlenie

Kompensacja ekspozycji

Funkcja ta służy do rozjaśniania i przyciemniania rejestrowanego obrazu. Automatyka aparatu fotograficznego ustawia odpowiednie wartości czasu lub przysłony na podstawie danych pochodzących z wbudowanego światłomierza. Nie zawsze pomiar jest doskonały. Trzeba więc po prostu poinformować aparat, że światłomierz oszukuje. Właściwie nie ma już cyfrówek bez funkcji korekty ekspozycji. Włączamy ją na różne sposoby, w zależności od klasy aparatu i ergonomii obudowy. Najwygodniej jest, jeśli producent przeznaczył do tego celu oddzielne przyciski lub pokrętło na obudowie. Wówczas, aby wprowadzić dane o korekcie, wystarczy wcisnąć przycisk oznaczony ikonką +/- i jednocześnie poruszać pokrętłem. Na wyświetlaczu aparatu pojawia się wtedy suwak, pokazujący o ile skorygowaliśmy pomiar światłomierza.

Kompensacja siły błysku - dodatnie wartości powodują zwiększenie siły błysku, ujemne - zmniejszenie.Kliknij, aby powiększyćKompensacja siły błysku - dodatnie wartości powodują zwiększenie siły błysku, ujemne - zmniejszenie.Aparat na zdjeciu dysponuje przyciskiem uruchamiającym funkcje korygowania ekspozycji.Kliknij, aby powiększyćAparat na zdjeciu dysponuje przyciskiem uruchamiającym funkcje korygowania ekspozycji.
Niestety, producenci nie zawsze umieszczają na obudowie przyciski służące do korygowania wskazań światłomierza. Wówczas funkcję trzeba uruchomić, wchodząc do menu aparatu. Nazywać się będzie "Exposure compensation" albo zostanie oznaczona ikonką +/-.

Wybór metody pomiaru oświetlenia - na ilustracji wygląd menu w aparatach Nikon.Kliknij, aby powiększyćWybór metody pomiaru oświetlenia - na ilustracji wygląd menu w aparatach Nikon.Bracketing - ustawianie stopnia jasności, jakim będą się różnić poszczególne ujęcia.Kliknij, aby powiększyćBracketing - ustawianie stopnia jasności, jakim będą się różnić poszczególne ujęcia.
Przedstawiamy trzy fotografie wykonane po sobie z wykorzystaniem funkcji bracketingu. Pierwsze jest niedoświet-lone (aparat ustawił zbyt krótki czas lub zbyt dużą przesłonę), drugie poprawne i trzecie prześwietlone (zbyt długi czas lub za mała przesłona).Kliknij, aby powiększyćPrzedstawiamy trzy fotografie wykonane po sobie z wykorzystaniem funkcji bracketingu. Pierwsze jest niedoświet-lone (aparat ustawił zbyt krótki czas lub zbyt dużą przesłonę), drugie poprawne i trzecie prześwietlone (zbyt długi czas lub za mała przesłona).Bardziej zaawansowane modele cyfrówek wyposażane są także w kompensację siły błysku wbudowanej lampy błyskowej. Funkcja kompensacji błysku pozwoli tego uniknąć. Oznacza się to symbolem +/- z piorunem. Co ciekawsze, korektę ekspozycji i błysku możemy ustalić niezależnie od siebie. Można na przykład rozjaśnić tło, ustawiając korektę ekspozycji na prześwietlenie, przyciemniając jednocześnie pierwszy plan i redukując siłę błysku.

Bracketing

Bardzo często cyfrówki wyposażone są w funkcję tzw. bracketingu. Po jej uaktywnieniu aparat wykonuje nie jedno, a kilka ujęć przy różnych ustawieniach parametrów ekspozycji. Zwiększa to szanse wykonania poprawnego technicznie ujęcia, bo aparat robi kilka zdjęć (najczęściej 3) z różnymi wartościami korekty ekspozycji. Na ilustracji obok widać menu aparatu Fujifilm F700, gdzie występuje możliwość określenia stopnia kompensacji poszczególnych zdjęć.

Metody pomiaru oświetlenia

Pomiar światła wykonywany przez aparat cyfrowy nie zawsze bywa doskonały. Zależy to mocno od doświadczenia firmy, która skonstruowała urządzenie. W większości aparatów fotograficznych mamy do czynienia z trzema podstawowymi metodami pomiaru oświetlenia. Są to pomiary: punktowy (spot), centralno-ważony (center-weighted) oraz matrycowy (matrix).

Pomiar centralno-ważony. W sytuacji, gdy występuje silne oświetlenie z tyłu fotografowanego przedmiotu, pomiar centralno-ważony lub matrycowy może się nie sprawdzić. Jasne tło będzie względnie poprawnie naświetlone - przedmiot oświetlony słabiej będzie zbyt ciemny.Kliknij, aby powiększyćPomiar centralno-ważony. W sytuacji, gdy występuje silne oświetlenie z tyłu fotografowanego przedmiotu, pomiar centralno-ważony lub matrycowy może się nie sprawdzić. Jasne tło będzie względnie poprawnie naświetlone - przedmiot oświetlony słabiej będzie zbyt ciemny.Pomiar punktowy (spot). Gdy wystąpi opisana wyżej sytuacja należy użyć pomiaru punktowego. Aparat zmierzy światło na interesującym nas słabiej oświetlonym przedmiocie.Kliknij, aby powiększyćPomiar punktowy (spot). Gdy wystąpi opisana wyżej sytuacja należy użyć pomiaru punktowego. Aparat zmierzy światło na interesującym nas słabiej oświetlonym przedmiocie.
Wybór sposobu pomiaru oświetlenia odgrywa ważną rolę w sytuacji, gdy występują zbyt duże różnice w jasności poszczególnych elementów kadru. Natomiast jeśli kadr jest w miarę jednolity, nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Kompensacja siły błysku - dodatnie wartości powodują zwiększenie siły błysku, ujemne - zmniejszenie.Kliknij, aby powiększyćKompensacja siły błysku - dodatnie wartości powodują zwiększenie siły błysku, ujemne - zmniejszenie.Aparat na zdjeciu dysponuje przyciskiem uruchamiającym funkcje korygowania ekspozycji.Kliknij, aby powiększyćAparat na zdjeciu dysponuje przyciskiem uruchamiającym funkcje korygowania ekspozycji.

Jaką metodę pomiaru oświetlenia wybrać?

  • Pomiar punktowy - gdy fotografujemy niewielki ciemny obiekt, umieszczony na bardzo jasnym tle lub pod światło. Aparat wówczas ustawi prawidłowe parametry naświetlania tylko na wybrany przez ciebie obiekt.

  • Pomiar centralno-ważony - sprawdza się w większości sytuacji, jakie mogą się pojawić podczas fotografowania. Jest to pomiar centralnego obszaru kadru z pewnym uwzględnieniem pozostałej jego części (przyjmuje się proporcje 70% środek, 30% reszta kadru).

  • Pomiar matrycowy dostarcza danych o świetle z całego obszaru CCD. Wartość jest uśredniana za pomocą specjalnego algorytmu, opracowanego na podstawie kilku (lub kilkudziesięciu) tysięcy wykonanych fotografii. Sprawdza się przy zdjęciach krajobrazowych, gdzie za najważniejszy przyjmuje się pomiar dolnej części kadru.

Kłopoty z jasnością

Gdy obraz jest zbyt jasny (prześwietlony), bardzo trudno jest go poprawić nawet za pomocą profesjonalnego oprogramowania do obróbki fotografii. Ze zdjęciem za ciemnym problem będzie nieco mniejszy, ale także i w tym przypadku poprawki pociągają za sobą pogorszenie jakości. Dlatego warto korzystać z funkcji kompensacji (zarówno ekspozycji, jak i błysku), by nasze zdjęcie było prawidłowo naświetlone. Z miniaturowego podglądu na wyświetlaczu trudno wywnioskować czy zdjęcie jest prawidłowo naświetlone, czy nie. Musimy po prostu zapamiętać kiedy aparat nie radzi sobie z prawidłową ekspozycją i wówczas korzystać z korekty.