Szybkie poprawki

Photoshop Elements 3.0 oferuje kilka różnych trybów poprawiania zdjęć. Najczęstsze błędy, takie jak czerwone oczy czy niedoświetlone zdjęcie, można poprawić za pomocą kilku ruchów myszką.

Photoshop Elements 3.0 oferuje kilka różnych trybów poprawiania zdjęć. Najczęstsze błędy, takie jak czerwone oczy czy niedoświetlone zdjęcie, można poprawić za pomocą kilku ruchów myszką.

Tuż po uruchomieniu najnowszej wersji Photoshop Elements mamy do czynienia nie z aplikacją do edycji zdjęć, a z programem do zarządzania zdjęciami na dysku, czyli z Photoshop Album. Dopiero wybranie trybów edycyjnych za pomocą kliknięcia prawym klawiszem na zdjęciu pozwoli nam przenieść się do zasadniczego Photoshopa.Kliknij, aby powiększyćTuż po uruchomieniu najnowszej wersji Photoshop Elements mamy do czynienia nie z aplikacją do edycji zdjęć, a z programem do zarządzania zdjęciami na dysku, czyli z Photoshop Album. Dopiero wybranie trybów edycyjnych za pomocą kliknięcia prawym klawiszem na zdjęciu pozwoli nam przenieść się do zasadniczego Photoshopa.Prezentujemy w działaniu najnowszą wersję programu Adobe Photoshop Elements. Ta znakomita aplikacja do amatorskiej obróbki zdjęć doczekała się wersji 3.0. Zapewne już niedługo większość nowych aparatów cyfrowych będzie sprzedawana w komplecie z tym programem, więc choćby dlatego warto ją opisać. Właściciele starszej wersji mogą taniej kupić uaktualnienie, a pełną wersję można wygrać w konkursie ZOOM-a, przysyłając zdjęcia do rubryki "Zachować czy usunąć" (s. 10). Na naszym krążku zamieściliśmy także wersję testową tej aplikacji.

Zobacz również:

Okienko Quick Fix, czyli ''szybka naprawa'' - w nim korygujemy podstawowe błędy ekspozycji, kadrujemy i usuwamy czerwone oczy.Kliknij, aby powiększyćOkienko Quick Fix, czyli ''szybka naprawa'' - w nim korygujemy podstawowe błędy ekspozycji, kadrujemy i usuwamy czerwone oczy.Najnowsza wersja Photoshop Elements zaskakuje od pierwszego kontaktu. Głównie dlatego, że program jest sprzedawany w pakiecie z Photoshop Album 3.0, o czym tak naprawdę nie jesteśmy informowani. Dopiero po uruchomieniu programu okazuje się, że pracę zaczynamy od Albumu. Jeśli chcemy poprawić jakieś zdjęcie, musimy przejść do trybu edycyjnego. Najprościej wskazać zdjęcie (albo grupę zdjęć) i nacisnąć prawy klawisz myszy, a rozwinie się paleta z różnymi opcjami, gdzie znajdziemy również dwa tryby edycji: Quick Fix i Standard Edit. Quick Fix to swego rodzaju okrojona wersja Photoshop Elements - uruchamia się z ubogą paletą narzędziową wyposażoną tylko w najpotrzebniejsze funkcje. Należą do nich: lupka, łapka do przesuwania zdjęć, kadrowanie i usuwanie czerwonych oczu. Do dyspozycji mamy też kilka narzędzi do poprawiania dynamiki zdjęcia, korekty świateł i cieni, koloru oraz ostrości. Czyli tylko to, co jest najpotrzebniejsze na co dzień.

Kadrowanie i czerwone oczy

Poprawienie czerwonych oczu sprowadza się do wybrania narzędzia (na rysunku palety z okien Quick Fix i Standard Edit) i zaznaczenia z grubsza każdego czerwonego oka z osobna. Program sam poprawia zdjęcie.Kliknij, aby powiększyćPoprawienie czerwonych oczu sprowadza się do wybrania narzędzia (na rysunku palety z okien Quick Fix i Standard Edit) i zaznaczenia z grubsza każdego czerwonego oka z osobna. Program sam poprawia zdjęcie.Jeśli zdjęcie wymaga większej troski, do dyspozycji mamy jeszcze Standard Edit, w którym spotykamy się z klasycznym Photoshop Elements. Interfejs użytkownika zmienił się od poprzedniej wersji i użytkownicy starszego Elements będą musieli kilka godzin przyzwyczajać się do nowej szaty graficznej.

Jedną z najczęściej wykonywanych czynności w czasie przygotowywania zdjęcia, czy to do wydruku, czy to na potrzeby internetowej galerii, jest kadrowanie. Znalazło się ono w Quick Fix (oczywiście znajdziemy je też w oknie Standard Edit). Gdy wybieramy właściwe narzędzie, możemy narysować za pomocą myszy prostokąt, który określa, jak zdjęcie zostanie przycięte. Możemy go dowolnie obracać, co pozwala za jednym zamachem wyprostować krzywe zdjęcia.

Kolejnym nader częstym błędem pojawiającym się na zdjęciach są czerwone oczy. Poprawienie tej wady nigdy jeszcze nie było tak proste w żadnym Photoshopie. Widać, że twórcy programu podpatrzyli rozwiązania innych firm i zastosowali zaawansowane algorytmy rozpoznawania obrazu. Wystarczy bowiem wskazać mniej więcej gdzie są czerwone oczy na zdjęciu (najlepiej każde oddzielnie) i program sam dokona korekty. Efekt jest zdumiewający - zakrawa wręcz na magię. Jeśli z jakiegoś powodu program naprawi nie tylko oko, ale też inny kawałek zdjęcia, trzeba nacisnąć Ctrl-Z i zaznaczyć mniejszy obszar. Może się to zdarzyć np. w sytuacji, gdy lampa błyskowa odbije się również na powiece, wardze albo jakimś elemencie biżuterii.

Złe naświetlenie

Kliknij, aby powiększyćOkno Quick Fix pozwala na kilka całkiem skomplikowanych operacji na zdjęciach. Możemy poprawić dynamikę zdjęcia, balans między światłem i cieniem, kolory i ostrość. Na co dzień najczęściej spotykamy się ze zdjęciami niedoświetlonymi. W okienku Quick Fix można skorygować je za pomocą trzech narzędzi - Smart Fix, Levels i Contrast. Wszystkie narzędzia uruchamia się za pomocą małych guziczków "Auto". Ułożone są one w kolejności od najbardziej ingerującego w zdjęcie do najmniej. Smart Fix poprawia wszystko co się da, a więc rozpiętość tonalną (tak aby najciemniejsze miejsce zdjęcia było czarne, a najjaśniejsze białe) oraz balans między światłami i cieniami. Często Smart Fix daje bardzo dobre rezultaty. Czasem jednak się myli i dlatego są jeszcze narzędzia Levels, które poprawia rozpiętość tonalną, oraz Contrast, które poprawia rozpiętość tonalną, ale nie zmienia kolorów - jeśli na pierwotnym obrazie najjaśniejszy element był brudnożółty, to Levels przerobi go na biały, a Contrast na najjaśniejszy możliwy żółty.

Okno Quick Fix pozwala na kilka sposobów poprawić niedoświetlone zdjęcie. Najdalej w korekcie posuwa się Smart Fix, najmniej Contrast.Kliknij, aby powiększyćOkno Quick Fix pozwala na kilka sposobów poprawić niedoświetlone zdjęcie. Najdalej w korekcie posuwa się Smart Fix, najmniej Contrast.Quick Fix pozwala skorygować jeszcze jedną wadę zdjęć, która na pozór przypomina zdjęcia niedoświetlone. Chodzi o fotografie, w których część głównego motywu jest zbyt ciemna. Na takich fotografiach biały jest biały, a czarny czarny, więc nie ma szans na poprawienie go za pomocą narzędzi Levels i Contrast. W takiej sytuacji Smart Fixt też nie radzi sobie za dobrze. Tutaj trzeba zmienić balans między światłami i cieniami i robi się to za pomocą suwaków poniżej Levels i Contrast. Pozwalają one odpowiednio: rozjaśnić cienie, przyciemnić światła i zwiększyć kontrast między światłami i cieniami. W naszym przypadku fotografia chińskiej kelnerki wymagała jedynie delikatnego rozjaśnienia świateł.

Kolejną rzeczą, jaką można zrobić w Quick Fix, jest możliwość zmiany kolorów zdjęcia. W sytuacji gdy mieliśmy źle ustawiony balans bieli albo aparat nie poradził sobie za dobrze w trybie automatycznym, ta część pozwoli uratować zdjęcie. Możemy tu też zwiększyć bądź zmniejszyć nasycenie barw.

Do dyspozycji mamy oprócz trybu automatycznego trzy suwaki: Hue, Saturation, Temperature i Tint. Pierwszy z nich przesuwa kolory zdjęcia - z zielonego zrobi niebieski, ale jednocześnie z niebieskiego fioletowy, a z żółtego zielony.

Drugi, bardzo przydatny suwak, zwiększa i zmniejsza nasycenie kolorów. Gdy edytujemy zdjęcie w trybie Quick Fix, zawsze warto sprawdzić, czy przesunięcie tego suwaka w którąś stronę nie poprawi wyglądu zdjęcia.

By biel była biała

Suwaki Temperature i Tint pomagają poradzić sobie ze źle ustawionym balansem bieli. Pierwszy służy do zgrubnego ocieplenia bądź oziębienia kolorów, a dolny pozwala na dokładne dopasowanie.Kliknij, aby powiększyćSuwaki Temperature i Tint pomagają poradzić sobie ze źle ustawionym balansem bieli. Pierwszy służy do zgrubnego ocieplenia bądź oziębienia kolorów, a dolny pozwala na dokładne dopasowanie.Dwa następne suwaki pomagają poradzić sobie ze źle ustawionym balansem bieli. Górny (Temperature) służy do zgrubnego określenia, jak zmienić kolory na zdjęciu - w kierunku czerwonego czy w kierunku niebieskiego, a dolny pozwala dokładnie dopasować zgrubnie ustawione kolory. Tu nie ma żadnej reguły, jak poprawiać kolory zdjęcia, oprócz metody "operowej", czyli ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Z czasem można nauczyć się poprawiania źle ustawionego balansu bieli.

Ostatnią rzeczą, jaką można zrobić w Quick Fix, jest wyostrzenie zdjęcia, czyli suwak Sharpen. Pomaga on delikatnie poprawić nieostre zdjęcie, ale nie czarujmy się - jeśli poruszyliśmy aparatem albo źle ustawiliśmy ostrość, program cudu nie uczyni.

Stosy zdjęć

Kliknij, aby powiększyćWarto wiedzieć, że zintegrowanie Elements z Albumem przyniosło bardzo ciekawą funkcję. Gdy zapisujemy zmiany i w okienku dialogowym zaznaczymy kratkę "Save in Version Set with Original" program zapamięta edytowany obraz jako kopię i będzie ją pokazywał jako nowszą wersję pliku. Jeśli chcielibyśmy przywrócić poprzednią wersję, zawsze będziemy mogli to zrobić. To bardzo przydatne w nieustannym ćwiczeniu umiejętności. Zawsze gdy nauczymy się lepiej poprawiać zdjęcia, można będzie wrócić do oryginału i jeszcze raz, bardziej profesjonalnie usunąć jego wady. I nie ma innego sposobu na nauczenie się prawidłowej obróbki zdjęć, jak metoda dostania się do opery: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.