Okiełznać drukarkę

Papier fotograficzny kosztuje niemało, podobnie też atrament w drukarce. Co zrobić więc, by każdy wydruk był bezbłędny?

Papier fotograficzny kosztuje niemało, podobnie też atrament w drukarce. Co zrobić więc, by każdy wydruk był bezbłędny?

Normalne okno dialogowe wydruku w Photoshop Elements 3.0 wymaga otwarcia aż 4 okien, by dostać się do takich ustawień drukarki, jak format, rodzaj papieru, jakość wydruku.Kliknij, aby powiększyćNormalne okno dialogowe wydruku w Photoshop Elements 3.0 wymaga otwarcia aż 4 okien, by dostać się do takich ustawień drukarki, jak format, rodzaj papieru, jakość wydruku.Miejsce na ścianie już gotowe, ramka czeka, pozostaje rozpocząć walkę z drukarką, by nasze wybrane zdjęcie zmaterializowało się w postaci wydruku. Najczęstsze błędy przy wysyłaniu plików na drukarkę to: pomylenie kadrów pionowego z poziomym, nieodpowiedni rozmiar papieru lub niewłaściwy rodzaj papieru. Wszystkie te kłopoty można scedować na karb bałaganiarstwa, ale faktem jest, że nie zawsze programy pomagają nam ich uniknąć. Ustawienie np. rodzaju papieru w Photoshop Elements wymaga otwarcia aż czterech okienek. Okno dialogowe Photoshop Album jest znacznie lepiej rozwiązane - tutaj dużo funkcji można ustawić jednym kliknięciem. Co więcej, przejście z typowego okna Photoshop Elements 3.0 do okna Photoshop Album jest proste - wystarczy kliknąć w guzik "Print Multiple Images" w prawym górnym rogu. Otworzy się wtedy okno, w którym możemy ustalić wszystkie parametry wydruku zdjęcia. Z prawej strony mamy listę najważniejszych ustawień ponumerowaną 1, 2, 3. Pierwsza strefa to ustawienia charakterystyczne dla drukarki. Tutaj możemy wybrać rodzaj papieru, jaki włożyliśmy do podajnika, format tegoż papieru i rodzaj kadru - pionowy to "Portrait", poziomy - "Landscape". Mały kwadracik przy nazwie drukarki pozwoli wywołać okno dialogowe sterownika. Zaznaczenie kratki "Borderless" sprawi, że zdjęcie będzie drukowane bez marginesów, jeśli oczywiście drukarka wyposażona jest w taką funkcję.

Zobacz również:

Ostrożnie z poprawkami

Okno dialogowe Photoshop Album 3.0 (którego dostajemy razem z Photoshop Elements) jest znacznie wygodniejsze. Najważniejsze parametry wydruku można ustawić kilkoma kliknięciami myszki w opcjach z prawej strony okna.Kliknij, aby powiększyćOkno dialogowe Photoshop Album 3.0 (którego dostajemy razem z Photoshop Elements) jest znacznie wygodniejsze. Najważniejsze parametry wydruku można ustawić kilkoma kliknięciami myszki w opcjach z prawej strony okna.Niżej są kratki PIM i EXIF. Jeśli je zaznaczymy, to drukarka uwzględni dodatkowe dane pochodzące od aparatu fotograficznego zapisane w pliku z fotografią i poprawi wygląd zdjęcia. PIM różni się od EXIF generalnie tym, że ten pierwszy system obsługują drukarki Epsona, a ten drugi - pozostałych firm. Co to w ogóle daje? Jeśli zdjęcie jest np. niedoświetlone, to drukarka poprawi jego dynamikę, tak by wydruk nie był zbyt ciemny. Ale broń jest obosieczna.

Windows XP wyposażony jest w bardzo wygodnego kreatora, który w prosty sposób pomoże nam zrobić dobry wydruk. Nie bez znaczenia jest fakt, że pytania zadaje po polsku.Kliknij, aby powiększyćWindows XP wyposażony jest w bardzo wygodnego kreatora, który w prosty sposób pomoże nam zrobić dobry wydruk. Nie bez znaczenia jest fakt, że pytania zadaje po polsku.Jeśli wycyzelowaliśmy rozpiętość tonalną zdjęcia, a opcja EXIF (albo PIM) będzie zaznaczona, to drukarka i tak ustawi dynamikę po swojemu i efekty naszej pracy nie będą przewidywalne. To bardzo częsty i trudny do wytropienia błąd sprawiający, że wydruki wyglądają inaczej niż byśmy sobie tego życzyli. Warto wiedzieć, że w oknie dialogowym Photoshopa czasem kratka EXIF jest szara i nie można w niej nic zaznaczyć, ale mimo to można wykorzystać dobrodziejstwa dodatkowych danych. Wykorzystanie tej funkcji można wówczas włączyć w sterowniku drukarki. Na przykład w przypadku drukarek Canona znajduje się to na zakładce "Efekty" - zaznaczenie kratki Photo Optimizer PRO sprawi, że drukarka weźmie pod uwagę dane EXIF.

Oczywiście, nie każdy musi mieć Photoshopa. Ale to nie szkodzi - system Windows XP, który gości na wielu pecetach, został wyposażony fabrycznie w bardzo przydatnego menadżera wydruków. Wystarczy prawym klawiszem myszy kliknąć na zdjęcie i wybrać z rozwiniętej listy opcję "drukuj". Otworzy się kreator wydruku, który krok po kroku poprowadzi nas przez proces drukowania. Co ważniejsze dialog prowadzony jest po polsku (jeśli mamy polskie Windows), a to dość istotne dla osób, które nie znają języka angielskiego (czy innego, w którym komunikuje się Photoshop Elements i inne programy graficzne).

Zresztą język Szekspira jest dodatkowym problemem przy określaniu wielkości zdjęć.

Często sterowniki drukarek podają formaty papierów fotograficznych w calach, a nie centymetrach. I tak format 10 x 15 cm to 4 x 6 cali, a 13 x 18 cm to mniej więcej 5 x 7 cali.

W sterownikach drukarki parametry potrzebne do prawidłowego wydrukowania zdjęcia rozsiane są po kilku zakładkach. Musimy ustawić właściwy format papieru (np. 10 x 15), odpowiedni rodzaj papieru (np. ProPhoto), wysoką jakość wydruku, druk bez marginesów. Każdy sterownik nowoczesnej drukarki może też poprawić zdjęcie przed wydrukowaniem - znajdziemy to na zakładce "Efekty".

Na kolor trzeba poczekać

Warto wiedzieć, że najlepsze papiery fotograficzne mają bardzo ciekawą cechę - wydruk tuż po wyjęciu z drukarki wygląda dość blado. Choć zdjęcie jest suche, obraz jest jakby zamglony, a barwy przytłumione. Fotografia nabiera właściwych kolorów dopiero po 10 min, gdy atrament zacznie wysychać. Dlatego nie powtarzajmy wydruku od razu, gdy wydaje nam się, że kolory są zbyt słabe. Miejmy na uwadze fakt, że prawdziwą pełnię kolorów papier uzyska dopiero po całkowitym związaniu atramentu z podłożem. A to następuje dopiero po kilku godzinach.

Czego uczymy

  • Poprawnego drukowania zdjęć
  • Poziom trudności: podstawowy
  • Potrzebne umiejętności: obsługa komputera
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0 lub Windows XP
  • Sprzęt: komputer, drukarka