Dwie strony zdjęcia

Za pomocą Photoshopa możemy z naszych starych zdjęć wydobyć całkiem nowy, fascynujący świat symetrii.

Za pomocą Photoshopa możemy z naszych starych zdjęć wydobyć całkiem nowy, fascynujący świat symetrii.

Chyba nie ma na świecie człowieka, który choć raz w życiu nie patrzył w kalejdoskop. Zwykłe trzy lusterka pomagają odkryć fascynujący świat oparty na symetrii. I choć wielu artystów kpi sobie z symetrycznych kompozycji, mawia się wręcz, że symetria jest estetyką głupców, to jednak nie można odmówić takim obrazom uroku. W bardzo prosty sposób za pomocą Photoshopa albo innego programu graficznego możemy stworzyć fascynujące i przyciągające oko kompozycje.

Zobacz również:

Punktem wyjścia może być wszystko. Portret, zdjęcie architektury, krajobraz czy nawet jakiś fascynujący detal, jakim w tym przypadku była papryka susząca się na ganku domu. Stworzenie symetrycznego obrazu jest bardzo proste - trzeba skopiować warstwę tła, odwrócić ją poleceniem Flip i usunąć połowę.

W dopasowaniu jednej warstwy do drugiej może pomóc chwilowe ustawienie przezroczystości górnej warstwy na 50%. Za pomocą narzędzia Move (pierwsze w przyborniku) możemy przesuwać warstwy, tak by do siebie jak najlepiej pasowały - w naszym przypadku, by po ucięciu połowy obrazu żadna papryczka nie wisiała w powietrzu.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
Czasem trudno podjąć decyzję, która połowa jest lepsza, tak jak w przypadku naszej papryki. Gdy powielamy lewą stronę kadru, dostajemy jasny, dynamiczny obraz. Gdy powielimy prawą - ciemny i statyczny. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zachować obydwa obrazy.

Eksperymenty można pociągnąć dalej. Można odbijać warstwy zarówno pionowo, jak i poziomo, a przy tym je obracać. Wtedy dostaniemy namiastkę kalejdoskopu. Zabawa jest wyśmienita - z przyjemnością do niej zapraszamy.

Czego uczymy

  • Tworzenia symetrycznych obrazów

  • Poziom trudności: średni

  • Potrzebne umiejętności: obsługa warstw, prosta selekcja

  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0 i inne

  • Sprzęt: komputer

1 Powielenie tła

Kliknij, aby powiększyćPracę nad symetrycznym obrazem rozpoczynamy od powielenia warstwy tła. Najwygodniej to zrobić, klikając w palecie warstw prawym klawiszem myszy na tło i wybierając polecenie Duplicate. Innym sposobem jest naciśnięcie sekwencji klawiszy Ctrl-A, Ctrl-C, Ctrl-V.

2 Odbicie symetryczne

Kliknij, aby powiększyćZaznaczamy nową warstwę. Z menu wybieramy polecenie Image->Rotate->Flip Layer Horizontal. Ustawiamy krycie warstwy na 50% i wybieramy narzędzie Move. Za jego pomocą przesuwamy całą warstwę, tak by górna i dolna pasowały do siebie.

3 Usuwamy połowę

Kliknij, aby powiększyćUstawiamy krycie górnej warstwy z powrotem na 100%. Zaznaczamy połowę zdjęcia i naciskamy klawisz Delete. Możemy poeksperymentować, którą połowę lepiej usunąć - operację odwołujemy klawiszami Ctrl-Z, naciskamy Ctrl-Shift-I, a potem znów Delete.