Krasnoludki są na świecie

Z kilku przecietnych wydawałoby się zdjęć można stworzyć ciekawy fotomontaż. Opisujemy, jak w prosty sposób przenieść zdjęcie naszej pociechy w krainę krasnoludków...

Z kilku przecietnych wydawałoby się zdjęć można stworzyć ciekawy fotomontaż. Opisujemy, jak w prosty sposób przenieść zdjęcie naszej pociechy w krainę krasnoludków...

Kliknij, aby powiększyćFotomontaże są tak stare jak fotografia. Od zawsze ludzie usiłowali oszukać za pomocą obrazu udającego zdjęcie rzeczywistych przedmiotów. Na przykład sensacyjne fotografie miały być niezbitym dowodem na istnienie UFO, albo przynajmniej upolowanie taaaakiej ryby. My pokażemy, jak udowodnić istnienie krasnoludków i przy okazji sprawić przyjemność jakiemuś dziecku. Naprawdę! Młoda dama, która pozowała do zdjęcia, asystowała mi także przy robieniu fotomontażu. Niecierpliwie przebierała nogami, a gdy wreszcie zobaczyła finalny efekt na monitorze komputera, nie posiadała się z radości: "Jestem na grzibku" - pobiegła oznajmić całemu światu.

Zobacz również:

Pracę z fotomontażem trzeba rozpocząć od wybrania dwóch zdjęć, które da się połączyć w całość. W tym przypadku zdjęcie grzyba gdzieś poniewierało się na dysku komputera. Ponieważ zrobione zostało z małej odległości, tło lasu było absolutnie rozmyte, stanowiąc jedynie niewyraźną zieloną plamę. To pozwoliło zniwelować podstawową wadę zdjęcia - to, że grzyb był na środku kadru, a nad jego kapeluszem nie było już miejsca na nikogo. Brakujące tło postanowiliśmy domalować w Photoshopie.

Do tego trzeba było dorobić zdjęcie dziecka. Grzybek oświetlony jest światłem padającym lekko z boku i z góry. By powtórzyć podobne warunki oświetleniowe, usadziliśmy dziecko na stoliku, na tle białej ściany w pokoju z dwoma oknami. Jedno okno było na wprost, drugie z prawej strony kadru. Taki układ okien sprawił, że postać naszej modelki była oświetlona z tej samej strony co muchomor.

Gdy już dysponowaliśmy tym materiałem wyjściowym, można było zabrać się do łączenia fotografii.

1 Powiększanie grzyba

Pracę rozpoczynamy od powiększenia zdjęcia muchomora, tak by nad kapeluszem zmieściło się coś jeszcze na tej fotografii. Posłużyło do tego narzędzie "Image->Resize->Canvas size".

Kliknij, aby powiększyćW oknie dialogowym narzędzia ustawiliśmy tak, by uzupełniony był fragment jedynie nad zdjęciem.

2 Uzupełnienie tła

By kolor uzupełnianego fragmentu choć trochę pasował do reszty zdjęcia, trzeba rozwinąć listę "Canvas extension color" i wybrać z niej "Other". Pojawi się wówczas okno wyboru koloru. Przenosimy kursor myszy nad zdjęcie i klikamy na zielonym tle nad kapeluszem muchomora, ustawiając w ten sposób nowy kolor tła.

Kliknij, aby powiększyć

3 Kolorowe plamy

Na uzupełnionym obszarze rysujemy kilka plam żółtozielonych i szarawych. Zaznaczamy uzupełniony obszar za pomocą prostokąta i rozmywamy go poleceniem Filter->Blurr->Gaussian Blurr z bardzo dużym promieniem 150-200 pikseli. Plamy stają się prawie niewidoczne i do złudzenia przypominają te widoczne pod grzybem.

Kliknij, aby powiększyć

4 Usuwamy ślady

Domalowany obszar jest prawie niewidoczny. By zupełnie go ukryć, musimy jeszcze dodać szum poleceniem Filter->Noise-> Add Noise. Parametr "Amount" dobieramy, tak by szum wielkością przypominał ten obecny na dolnej części zdjęcia. By je do reszty upodobnić, trzeba jeszcze delikatnie rozmyć górną część obrazu - tym razem z parametrem 0.4.

Kliknij, aby powiększyć

5 Linia podziału

Ostatnim krokiem jest usunięcie linii łączącej nowy i stary obszar zdjęcia. Do tego doskonale nadaje się narzędzie "Spot Healing Brush". Ustawiamy bardzo duży promień pędzla, nawet na 300 pikseli, i pociągamy nim wzdłuż linii łączącej obszary. Po kilku dłuższych chwilach komputer sam zaciera pozostałe ślady fotomontażu.

Kliknij, aby powiększyć

6 Łączymy obrazy

Teraz możemy już otworzyć zdjęcie dziecka. Obrysowujemy postać za pomocą lassa. Nie musimy na razie robić tego bardzo dokładnie. Wystarczy zarys. Zmieniamy narzędzie na "Move", chwytamy zaznaczony kawałek obrazu i przenosimy do zdjęcia z grzybem.

Kliknij, aby powiększyć

7 Usuwanie tła

Teraz trzeba usunąć tło, na którym zostało sfotografowane dziecko. Za pomocą lassa magnetycznego obrysowujemy sylwetkę dziewczynki. Gdy już ją obrysujemy, trzeba dokonać inwersji zaznaczenia poleceniem Select->Inverse i nacisnąć klawisz Delete.

Kliknij, aby powiększyć