Nieostre też piękne

Niemal każdy lubi, gdy wychodzą mu ostre zdjęcia. Ale czasem odrobinę rozmyte tło przysłużyłoby się kompozycji zdjęcia.

Niemal każdy lubi, gdy wychodzą mu ostre zdjęcia. Ale czasem odrobinę rozmyte tło przysłużyłoby się kompozycji zdjęcia.

Stare przysłowie mówi, że człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi. Tak też jest w przypadku fotografowania. Prezentowanemu zdjęciu prawie nic nie brakuje. Rewelacyjny temat, znakomita kolorystyka świeżej zieleni traw zderzonej z pomarańczowym kolorem rdzy. Obiektyw Canon 50 mm, f 1:1,8, jedno z najlepszych szkieł, jakie można przymocować do lustrzanki, spisał się znakomicie. Obraz jest ostry w najdrobniejszym szczególe. Aż za ostry. Zdecydowanie lepiej byłoby dla tego zdjęcia, gdyby przysłona była ustawiona na 4 albo 2,8, a nie na 8. Wtedy tło byłoby bardziej rozmyte i liście drzew nie wprowadzałyby takiego niepokoju wizualnego. Ale co z tego, jak zdjęcie już zrobione, a temat odległy w czasie i przestrzeni.

Zobacz również:

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
Na szczęście można to uratować, symulując efekt głębi ostrości w komputerze. Praca nie zajmie nawet 5 minut, a efekty - cóż, wystarczy spojrzeć.

1 Chromowane części

Za pomocą narzędzia "Selection Brush" rysujemy dwie linie pomiędzy którymi obraz na zdjęciu ma być ostry. Na łące pod lasem i na samym brzegu zdjęcia, u dołu. Ważne jest, by średnica pędzla selekcji była duża (zdecydowanie powyżej 100 pikseli), a twardość (Hardness) ustawiona na 0.

Kliknij, aby powiększyć

2 Zaznaczenie ostre

Za pomocą lassa magnetycznego obrysowujemy kontur samochodu. To zaznaczenie musi być ostre, bo samochód wyraźnie odcina się od tła. Za pomocą tego samego pędzla rysujemy postrzępione brzegi gałęzi drzew z prawej strony kadru (pamiętajmy o wciśnięciu klawisza Shift).

Kliknij, aby powiększyć

3 Rozmycie

Za pomocą polecenia Filter->Blur->Gaussian Blur rozmywamy tło. Średnicę rozmycia trzeba dobrać eksperymentalnie. Bardzo przydatny jest skrót klawiszowy Ctrl-H, który ukrywa linie pokazujące granice zaznaczenia. Dzięki niemu szybko dobierzemy właściwy promień rozmycia.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

  • Symulowania głębi ostrości
  • Poziom trudności: średni
  • Potrzebne umiejętności: selekcja obszarów
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0
  • Sprzęt: komputer