Lepsza czerń, lepsza biel

Programy graficzne pozwalają na usunięcie kolorów ze zdjęcia jednym kliknięciem myszy. Ale jeśli włożymy w to więcej wysiłku, czarno-białe fotografie będą znacznie lepsze.

Programy graficzne pozwalają na usunięcie kolorów ze zdjęcia jednym kliknięciem myszy. Ale jeśli włożymy w to więcej wysiłku, czarno-białe fotografie będą znacznie lepsze.

Fotografia czarno-biała ma wiele uroku i do dziś, mimo że każdy aparat rejestruje zdjęcia w kolorach, wielu fotografów przekształca swoje zdjęcia w wersje czarno-białe. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego jak usunięcie koloru z fotografii. Wystarczy wybrać w programie graficznym opcję "remove color" i już. To prawda. Ale zdjęcia z reguły na tym tracą.

Zobacz również:

W czasach gdy czarno-biała fotografia królowała, fotografowie imali się wielu sztuczek, by wydobyć z kliszy właściwy efekt. By rozjaśnić albo przyciemnić fragmenty obrazu, używali różnych filtrów - na przykład zdjęcia nieba robiono z użyciem żółtego filtra, który podkreślał chmury. Wiedza na temat różnych sposobów filtrowania światła była bardzo przydatna. Wszystko przez to, że na czarno-białym filmie stopień zaczernienia obrazu jest wypadkową jasności i koloru światła światła padającego na kliszę. Klasyczny film negatywowy, zwany "panchromatycznym" (czyli reagującym na wszystkie barwy), najlepiej przyjmował światło czerwone, najsłabiej zaś niebieskie. Przez to na planach zdjęciowych czasem dochodziło do kuriozalnych sytuacji. W pierwszych latach filmu, gdy na planie operator chciał mieć ładną, jasną sałatę, malowano ją na różowo, żeby na ekranie nie była zbyt ciemna.

Automatyczna operacja przeróbki zdjęcia na wersję czarno-białą w Photoshopie albo każdym innym programie graficznym sprowadza się do usunięcia informacji o kolorze. By przerobić zdjęcie tak jak widziałby to film czarno-biały, trzeba włożyć trochę więcej wysiłku. Bardzo przydatne jest do tego narzędzie zwane warstwami dopasowania. Wystarczy utworzyć warstwę "Hue/Saturation", zmniejszyć nasycenie do zera, a potem za pomocą narzędzia Levels przerabiać poszczególne kolory tła. Warstwa dopasowania sprawi, że zmiany będziemy widzieć jedynie w postaci zmian jasności i kontrastu fragmentów obrazu. Eksperymentując z parametrami narzędzia Levels, można uzyskać różne efekty. Na przykładowym zdjęciu rozjaśnienie żagli odbijających kolor wody wymagało m.in. zmniejszenia udziału jasnych odcieni niebieskiego.

1 Warstwa dopasowania

Pracę rozpoczynamy od utworzenia nowej warstwy dopasowania barwy/nasycenia (Hue/Saturation). W palecie warstw klikamy na czarno-białe kółko, wybieramy opcję Hue/Saturation, a gdy pojawi się okno dialogowe, zmniejszamy parametr Saturation do 0.

Kliknij, aby powiększyć

2 Poziomy w kanałach

W palecie warstw zaznaczamy warstwę tła i wybieramy narzędzie poziomy (Enhance->Adjust Lighting->Levels). Cała praca sprowadza się do operowania narzędziem poziomym w kanałach czerwonym, niebieskim i zielonym.

Kliknij, aby powiększyć

3 Szlif czerni

Na górze okna dialogowego Levels jest lista rozwijana Channels. Można tu wybrać poszczególne kanały, w których będzie działało narzędzie. Operując suwakami, zmieniamy lokalnie kontrasty i jasności na zdjęciu.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

  • Szybkiej zmiany kontrastu czerni i bieli
  • Poziom trudności: początkujący
  • Potrzebne umiejętności: podstawowa obsługa Photoshopa
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0
  • Sprzęt: komputer