Największy z najmniejszych

Evolt E-300 to drugi aparat z promowanego przez Olympusa systemu 4/3. Robi dobre zdjęcia, ma bardzo solidną obudowę, ale czy to wystarczy?

Evolt E-300 to drugi aparat z promowanego przez Olympusa systemu 4/3. Robi dobre zdjęcia, ma bardzo solidną obudowę, ale czy to wystarczy?

Kliknij, aby powiększyćGdy Olympus przedstawiał założenia systemu 4/3, jedną z wymienianych zalet było to, że aparaty będą mniejsze w porównaniu z rozwiązaniami bazującymi na tradycyjnych konstrukcjach. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że testowany przez nas aparat jest prawie największy i najcięższy w całym teście. Większy od niego był jedynie Canon EOS 300D.

Zobacz również:

Obudowa jest bardzo solidna, wykonana z metalu. Sprawia wrażenie najsolidniejszej spośród wszystkich testowanych lustrzanek. Guziki i pokrętła umieszczone są logicznie, bez żadnych udziwnień.

Aparat dostarczono redakcji z obiektywem Zuiko Digital 14-45 mm, f 1:3,5-5,6. Jakość zdjęć nie odbiega od tego, co oferuje Canon EOS 350D ze sprzedawanym w zestawie obiektywem 18-55 II. Ale znacznie różni się od tego, co oferuje ten sam Canon z obiektywem 50 mm. Porównanie nie jest jednak dobre, bo obiektywy zmiennogniskowe są zwykle gorsze od stałoogniskowego.

Układ przycisków sterujących na tylnej ściance jest przejrzysty. Użytkownicy innych modeli Olympusa nie będą mieli problemów z używaniem tego aparatu.Kliknij, aby powiększyćUkład przycisków sterujących na tylnej ściance jest przejrzysty. Użytkownicy innych modeli Olympusa nie będą mieli problemów z używaniem tego aparatu.Pokrętło zmiany trybów, włącznik aparatu i pokrętło sterujące - wszystko w jednym miejscu.Kliknij, aby powiększyćPokrętło zmiany trybów, włącznik aparatu i pokrętło sterujące - wszystko w jednym miejscu.
Kliknij, aby powiększyćObiektywy systemu 4/3 miały być mniejsze niż te do lustrzanek tradycyjnych. Z lewej Zuiko Digital 14-45 mm i Canon EF 28-105 o podobnym kącie widzenia. Obydwa obiektywy mają niemal jednakowe wymiary.Kliknij, aby powiększyćObiektywy systemu 4/3 miały być mniejsze niż te do lustrzanek tradycyjnych. Z lewej Zuiko Digital 14-45 mm i Canon EF 28-105 o podobnym kącie widzenia. Obydwa obiektywy mają niemal jednakowe wymiary.
Evolt w porównaniu z konkurencją bardzo blado wypada, jeśli chodzi o prędkość robienia zdjęć. Wykonuje ich 4-5 w tempie 2,5 klatki na sekundę, po czym zamiera. Wykonanie 10 zdjęć zajęło nam aż 25 s. EOS 300D, najwolniejszy z pozostałych aparatów, na takie zadanie potrzebował jedynie 8 s.

Lustrzanka cyfrowa to nie tylko aparat, to także obiektywy. Olympus oferuje jedynie 9 modeli, do tego dochodzi jedna Sigma.

Obydwie firmy zapowiedziały wprowadzenie na rynek jeszcze kilku obiektywów, ale cały czas daleko im do każdego innego systemu lustrzanek. Jeśli jednak porównamy liczbę obiektywów zaprojektowanych specjalnie z myślą o fotografii cyfrowej, to Olympus ze swoim systemem 4/3 jest w tym przypadku zdecydowanym liderem.

<hr size=1 noshade>Zuiko Digital 14-45 mm f 1: 3,5-5,6 jak na obiektyw zmiennoogniskowy spisał się całkiem nieźle w teście ostrości przeprowadzonym za pomocą wzorca ISO 12233.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć