Multimedialne strumienie na dysku

Łącza szerokopasmowe pozwalają nie tylko na pobieranie plików z sieci P2P, ale także na korzystanie z różnych form transmisji strumieniowej. Coraz częściej są to nie tylko programy informacyjne lub ekonomiczne, ale także zapowiedzi filmowe, fragmenty popularnych audycji, prezentacje oraz innego rodzaju treści multimedialne.

Łącza szerokopasmowe pozwalają nie tylko na pobieranie plików z sieci P2P, ale także na korzystanie z różnych form transmisji strumieniowej. Coraz częściej są to nie tylko programy informacyjne lub ekonomiczne, ale także zapowiedzi filmowe, fragmenty popularnych audycji, prezentacje oraz innego rodzaju treści multimedialne.

Zestawienie programówKliknij, aby powiększyćZestawienie programówZasady korzystania z materiałów przesyłanych za pośrednictwem streamingu (np. teledysków, dzienników telewizyjnych, filmów czy muzyki) są ściśle określone przez nadawcę i pozornie użytkownik nie ma możliwości ich rejestrowania. Chcąc skorzystać z mediów strumieniowych, nie musisz się za każdym razem łączyć z Internetem i blokować pasma. Wystarczy skorzystać z narzędzi do nagrywania transmisji strumieniowej i w dowolnym momencie odczytać je z lokalnego dysku.

Zobacz również:

Technika strumieniowa opiera się na przesyłaniu strumienia pakietów, interpretowanych w odpowiedniej kolejności w momencie odbioru. Każdy pakiet zawiera informacje niezbędne do odtworzenia fragmentu multimedialnego (obrazu lub dźwięku). W odróżnieniu od techniki P2P, nie trzeba pobierać całego pliku, aby go odtworzyć. Wygoda pracy z mediami strumieniowymi zależy od szybkości nadawania oraz przepustowości łącza internetowego odbiorcy. Należy pamiętać, że pliki multimedialne poddane kompresji nadal zajmują dużo miejsca i łącze modemowe nie jest w tym wypadku dobrym rozwiązaniem.

Aby przygotować plik do publikowania w Internecie, używa się specjalnych kodeków stosujących algorytmy kompresji, które kodują dokument multimedialny. Następnie dane są przekazywane na serwer, który dostarcza je wszystkim odbiorcom. Wszyscy klienci mają odtwarzacze, składające odebrane z serwera pakiety w gotową prezentację. Potem jest ona dekodowana przez kolejny zestaw kodeków i odtwarzana.

Generalnie dostęp do mediów uzyskujemy na żywo (life), gdy oglądamy aktualnie rozgrywające się wydarzenia, np. obrady komisji śledczej. Dostęp drugiego rodzaju uzyskujemy na życzenie (on demand), np. korzystając ze sklepów z muzyką, filmami czy oglądając prezentacje na stronach internetowych.

Nagrywamy głos

Potrzebujesz w tym celu prostego narzędzia do zapisywania sygnału wysyłanego do karty dźwiękowej. Można, oczywiście, skorzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji, jednak zwykle powinien wystarczyć program porównywalny z Adobe Audition (w wersji 96 lub 2000), który oferuje eksport do formatu MP3. Bezpłatną alternatywą może być WaveRecorder, również obsługujący format MP3.

CoolEdit to dobre i proste w obsłudze narzędzie, umożliwiające zapisanie nagranego dźwięku w wielu popularnych formatach. Dodatkowo pozwala zastosować efekty specjalne, m.in. zwiększenie głośności utworu, edycję pliku (wycinanie, wklejanie), wyciszanie, a także redukcję ewentualnych szumów. Również Wave-Recorder będzie znakomicie spełniał powierzone zadania dzięki takim funkcjom, jak ustalenie czasu rozpoczęcia czy zakończenia nagrywania lub uruchomienie zapisu o określonej godzinie. Oczywiście można skorzystać z innych aplikacji dostępnych w Internecie.

Formaty plików i protokoły transmisji mediów strumieniowych

Wielość i różnorodność stosowanych standardów początkowo dezorientuje użytkownika. Do transmisji strumieniowej służy kilkanaście typów plików multimedialnych, a także kilka rodzajów transmisji i protokołów sieciowych, dlatego opisując poszczególne technologie, a także w tabelach postanowiliśmy uwzględnić wszelkie niezbędne dane, żeby całość była przejrzysta i co najważniejsze - łatwa do zapamiętania.

Główne formaty stosowane w transmisji strumieniowej

Windows Media: ASF, WMV, WMA, ASX, WMX, WVX, WAX

Real Media: RM, RAM, RPM, RA

Quick Time: MOV, MP4

Technologia Windows Media

Niezależnie od tego, czy korzystasz z CoolEdit 96, czy z WaveRecorder, masz spore możliwości nagrywania i późniejszej obróbki dźwięku.Kliknij, aby powiększyćNiezależnie od tego, czy korzystasz z CoolEdit 96, czy z WaveRecorder, masz spore możliwości nagrywania i późniejszej obróbki dźwięku.To jeden z najpopularniejszych w Internecie formatów i typów strumieniowej transmisji danych, obecnie dostępny w wersji 9, choć często wiele osób korzysta z wersji 7. Standard ten jest kompatybilny z odtwarzaczem Microsoftu - Windows Media Player. Oferuje strumieniowe przesyłanie dźwięku w formacie 5:1 oraz obrazu w rozdzielczości nawet do 1920x1080, a prędkością 24 klatek/s. Odtwarzacz w wersji 10 do Windows XP można pobrać ze strony http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/mp10 . Warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne kodeki powiązane z tą technologią, a zwłaszcza WMV 9 VCM (Windows Media Video 9 Video Compression Manager), do pobrania w tej samej witrynie Chcąc prowadzić transmisję strumieniową za pomocą tej technologii, możesz skorzystać z bezpłatnego Windows Media Encoder ( http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/9series/encoder/default.aspx ) lub Windows Media Services, wbudowanego w Windows 2000/2003.

Przechwytywanie formatu ASF

Dzięki bezpłatnemu programowi Get ASF Stream przechwytywanie transmisji w formacie ASF to niemal zabawa.Kliknij, aby powiększyćDzięki bezpłatnemu programowi Get ASF Stream przechwytywanie transmisji w formacie ASF to niemal zabawa.ASF to bardzo popularny format, wykorzystywany przez wiele poważnych instytucji, choćby Telewizję Polską, do udostępniania multimediów klientom. Co więcej - pozwala zarówno na pobieranie progresywne, jak i buforowanie, a przesyłany za jego pomocą obraz można łatwo zapisać na dysku. Nie potrzeba specjalnego oprogramowania, wystarczy Windows Media Player od wersji 6. Po obejrzeniu pliku należy wybrać polecenie Save As, a oglądany materiał trafi do określonej przez ciebie lokalizacji. Jeśli do oglądania plików wideo wykorzystujesz Internet Explorer, to zadanie jest jeszcze łatwiejsze - wystarczy zwiększyć domyślny bufor przeglądarki przeznaczony do przechowywania dokumentów, a następnie w katalogu Temporary Internet Files uporządkować pliki według daty lub rozmiaru i wybrać właściwy. W tym celu kliknij Narzędzia | Opcje. Na karcie Ogólne w oknie Opcje internetowe znajdź przycisk Ustawienia i kliknij go. Pozostaje już tylko określenie ilości miejsca na tymczasowe pliki internetowe - możesz się posłużyć suwakiem widocznym w otwartym oknie lub wprowadzić odpowiednią wartość ręcznie.

Nagrywanie multimediów w formacie Windows Media

Uruchomiony przez Polsat i Wirtualną Polskę multimedialny serwis informacyjny.Kliknij, aby powiększyćUruchomiony przez Polsat i Wirtualną Polskę multimedialny serwis informacyjny.Bez wątpienia WM to jedna z najbardziej zaawansowanych platform. Świadczy o tym nie tylko liczba formatów, które obsługuje (patrz ramka), ale także oferowanie wielu protokołów przesyłania obrazu i dźwięku: HTTP, MMS, RTSP, a także MMSU (MMS przez TCP) i MMST (MMS przez UDP).

Przechwytywanie i zapisywanie na lokalnym dysku obrazu w formacie Windows Media nawet w bezpłatnych aplikacjach, takich jak Get ASF stream nie musi być trudne. Program jest w wersji angielskiej, ale ma bardzo intuicyjny interfejs i każdy powinien sobie z nim poradzić. Pierwszy etap to podanie lokalizacji URL, w której znajduje się plik, i naciśnięcie przycisku EXEC. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy strumień jest przesyłany z serwera za pośrednictwem protokołu MMS. W takim wypadku podczas próby rozpoczęcia nagrywania pasek stanu będzie przez dłuższy czas stał w miejscu, a w oknie aplikacji zaczną się pojawiać niezrozumiałe komunikaty. Należy przerwać wówczas nagrywanie, zaznaczyć opcję MMS protocol is used compulsorily i ponownie nacisnąć przycisk EXEC. Teraz wystarczy zaczekać na pobranie pliku - o postępie w jego tworzeniu informuje stosowny pasek.

Dwa pierwsze protokoły są obsługiwane przez prawie wszystkie aplikacje do nagrywania mediów strumieniowych, ale już w wypadku RTSP trudno znaleźć bezpłatny program, który pozwalałby na taki zapis. Wyjątkiem jest Net Transport. Zwolennikom tego formatu pozostają jeszcze komercyjne programy, takie jak HiDownload, WM Recorder czy WM VCR, świetnie sobie radzące z takimi strumieniami.