Biuro na wynos

Czy masz problemy z notebookiem? Może jest za wolny, za bardzo się nagrzewa lub dysponuje za małym dyskiem? Na każdy z tych kłopotów jest co najmniej jedna rada. Podpowiemy ci, jak kupować, rozbudowywać i użytkować przenośny komputer.

Czy masz problemy z notebookiem? Może jest za wolny, za bardzo się nagrzewa lub dysponuje za małym dyskiem? Na każdy z tych kłopotów jest co najmniej jedna rada. Podpowiemy ci, jak kupować, rozbudowywać i użytkować przenośny komputer.

Jeśli chcesz, żeby notebook działał na baterii maksymalnie długo, możesz pracować możliwi energooszczędnie, kupić drugi akumulator lub po prostu bardzo troskliwie obchodzić się z oryginalnym, dołączonym do zestawu przez producenta. Wiele dróg prowadzi do celu - nie tylko w wypadku tego, lecz również wielu innych problemów z komputerami przenośnymi.

Zobacz również:

Jeśli zamierzasz kupić notebook w najbliższym czasie, wybierz model, który cię nie zrujnuje ani nie będzie sprawiał kłopotów w użytkowaniu. Najlepiej już w sklepie gruntownie przetestuj wszystkie komputery, które bierzesz pod uwagę. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w poradzie 2.

Zakup

Kupując notebook, bądź dalekowzroczny. Na komputer, który po kilku miesiącach będzie wymagał rozbudowy, wydasz w sumie więcej niż na droższy, ale lepiej wyposażony model, bo taki wystarczy na dłużej. W podjęciu decyzji powinny ci pomóc sprawozdania z naszych testów, recenzje i zestawienia porównawcze, które regularnie zamieszczamy (np. artykuł "Tanie i dobre" PCWK 2/2005, str. 34).

1. Zza wielkiej wody

W Stanach Zjednoczonych, niektórych państwach azjatyckich i innych zakątkach świata często spotyka się notebooki kuszące zadziwiająco niskimi (w porównaniu do polskich) cenami. Jednak zanim sięgniesz po portfel, rozważ wysokość dodatkowych kosztów, które będziesz musiał ponieść. Wwożąc do Polski nowy komputer przenośny kupiony poza granicami Unii Europejskiej, jesteś zobowiązany uiścić podatek VAT. Ponadto może przyda ci się system operacyjny w polskiej wersji językowej.

Decydując się na kupno notebooka za granicą, sprawdź, czy jest objęty międzynarodową gwarancją. W przeciwnym wypadku będziesz musiał - w razie stwierdzenia usterki - odsyłać urządzenie do innego kraju. Dysponując międzynarodową kartą gwarancyjną, możesz zareklamować wadliwe urządzenie w każdym punkcie serwisowym danego producenta na całym świecie. Niektórzy producenci oferują gwarancję tego typu, jednak przeważnie za dopłatą.

Chcąc uniknąć niemiłej niespodzianki, zbadaj również zasilacz, aczkolwiek nie powinien być przeszkodą w zakupie komputera przenośnego za granicami Polski. Większość modeli radzi sobie z napięciem od 100 do 250 V.

2. Szybki sprawdzian

Głośno szumiący wentylator potrafi wyprowadzić z równowagi nawet cierpliwych, dlatego warto już w sklepie sprawdzić, jak bardzo hałasuje notebook, który wpadł ci w oko. Jednak większość modeli uaktywnia maksymalne chłodzenie dopiero z większym obciążeniem i aby ocenić głośność komputera, musisz wziąć go dobrze w obroty. Posłuży ci do tego program benchmarkowy, np. BurnInTest (wersja demonstracyjna dostępna pod adresem: http://www.passmark.com , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,2 MB). Jeśli sprzedawca nie pozwoli zainstalować oprogramowania, skorzystaj z kalkulatora systemu Windows. Przywołaj menu Widok | Naukowy, wprowadź dużą liczbę i oblicz jej silnię (służy do tego przycisk n!). Zadanie to jest wyjątkowo pracochłonne. Zlecając je komputerom przez możliwie długi czas (15 do 30 minut), będziesz mógł zaobserwować, czy notebooki nie przegrzewają się i czy ich elementy chłodzące działają wystarczająco skutecznie. Zbyt wysoka temperatura pracy bywa przyczyną zawieszania się systemu, a ponadto skraca żywotność podzespołów sprzętowych.

Od biedy możesz przetestować nagrzewanie się notebooka za pomocą systemowego kalkulatora (porada 2).Kliknij, aby powiększyćOd biedy możesz przetestować nagrzewanie się notebooka za pomocą systemowego kalkulatora (porada 2).Jeśli sprzedawca pozwoli ci zainstalować go w sklepowym notebooku, shareware'owy benchmark BurnInTest pomoże na szybko zbadać właściwości komputera (porada 2).Kliknij, aby powiększyćJeśli sprzedawca pozwoli ci zainstalować go w sklepowym notebooku, shareware'owy benchmark BurnInTest pomoże na szybko zbadać właściwości komputera (porada 2).

3. Centrino to nie wszystko

Notebooki wyposażone w technologię Centrino od pewnego czasu są uznawane za najlepsze na rynku. Doskonałą reputację zawdzięczają stosunkowo dużej wydajności i długiej pracy baterii. Jednak decydując się na zakup modelu tego typu, zapłacisz nie tylko za sprzęt, lecz również za logo Centrino, zdobiące obudowę urządzenia. Tymczasem wymienione walory oferują wszystkie komputery przenośne z procesorem Pentium M. Za hasłem "Centrino" kryją się bowiem trzy elementy Intela - procesor Pentium M, chipset 855 i karta WLAN (zazwyczaj model Pro/Wireless 2200 BG; nowa, odświeżona wersja Centrino ma chipset 915 i moduł WLAN 2195ABG). Długą pracę baterii zapewniają zaawansowane technologie oszczędzania energii, stosowane przez układ Pentium M (patrz dalej - część "Użytkowanie"). Obecnie jest on najlepszym procesorem do sprzętu przenośnego, niemniej jednak karta WLAN ma sporą konkurencję, więc można ją zastąpić tańszym modelem innego producenta, nie tracąc wydajności. Skonfigurowanego w ten sposób komputera nie może zdobić logo Centrino.

W zastosowaniach stacjonarnych notebook nie musi dysponować ani technologią Centrino, ani nawet układem Pentium M. Wybierz model z "niemobilnym" procesorem, np. Pentium 4, a uzyskasz większą wydajność za mniejsze pieniądze.

Rozbudowa

Gdy notebook działa za wolno na twoje potrzeby, akumulator zbyt szybko traci energię lub twardy dysk ciągle pęka w szwach, może uda ci się pozbyć tych problemów, rozbudowując zestaw. Stosownych akcesoriów szukaj w autoryzowanych placówkach handlowych producenta, a także w dobrych sklepach z artykułami komputerowymi czy chociażby hipermarketach elektronicznych. Okres, w którym możesz liczyć na zaopatrzenie swojego sprzętu w nowe części, zależy przede wszystkim od producenta. Asus, Toshiba i IBM dostarczają części zamienne z reguły przez pięć lat. Acer zapewnia je przez trzy, a Yakumo przez dwa lata. Porady, które pomogą ci rozbudować komputer przenośny, znajdziesz w ramce "Rozbudowa notebooka - jak to zrobić?". Niektóre podzespoły, np. twardy dysk, głośniki czy kartę dźwiękową, można zazwyczaj zastąpić urządzeniami zewnętrznymi.

Wymiana procesora jest możliwa tylko wtedy, gdy jest zamontowany na podstawce (jak w komputerach stacjonarnych), a nie na stałe przylutowany do płyty głównej. Jednak nawet jeśli twój model spełnia ten warunek, masz ograniczone możliwości modernizacji. Granice wyznacza przede wszystkim układ chłodzenia. Jeśli mimo to obstajesz przy wymianie procesora, zleć to fachowcom - przebudowa jest stosunkowo trudna i wiąże się ze sporym ryzykiem.

4. Bateria na zapas

W podróży liczy się każda minuta, podczas której możesz korzystać z podręcznego biura. Jeśli więc notebook ma ci służyć nie tylko do zastosowań stacjonarnych, zaopatrz się w zapasowy akumulator, dopóki jest na rynku odpowiedni do twojego komputera. Jeżeli będąc w drodze, chcesz mieć możliwość pracy przez cały dzień, możesz podwoić czas pracy baterii. Spraw sobie w tym celu dodatkowy akumulator - pod warunkiem, że notebook dysponuje uniwersalną kieszenią, w którą zamiast napędu optycznego można włożyć baterię.

Po zakupie baterii (przede wszystkim taniej) natychmiast sprawdź, czy maksymalny czas pracy odpowiada twoim oczekiwaniom lub jest porównywalny z osiągami nowej, oryginalnej baterii. W przeciwnym razie zwróć akumulator i zażądaj zwrotu pieniędzy. Niektórzy sprzedawcy przechowują baterie w niewłaściwy sposób lub zbyt długo i w rezultacie zachowują one zaledwie ułamek pojemności obiecywanej przez producenta (patrz ramka "Jak przedłużyć żywot baterii? Reguły użytkowania").

Jeśli nie uda ci się zdobyć zapasowej baterii do leciwego notebooka lub brakuje w nim uniwersalnej kieszeni na dodatkowy akumulator, przy odrobinie szczęścia znajdziesz zewnętrzną baterię podłączaną do gniazda zasilania.

Jak przedłużyć żywot baterii? Reguły użytkowania

Baterie nie są wieczne. Z reguły tracą pojemność w miarę upływu czasu, a po upływie trzech do pięciu lat stają się bezużyteczne. Jednak przy właściwym użytkowaniu możesz na dłużej zachować pojemność akumulatora i znacznie przedłużyć jego żywotność.

Zasada 1. Zwracaj uwagę na miernik energii (ikona baterii obok zegara w prawej części paska zadań). Doładowuj baterię, gdy poziom energii spadnie do ok. 20 procent. Gdy stopień naładowania osiągnie niższą wartość, może dojść do absolutnego rozładowania pojedynczych komór baterii, przez co stracą zdolność gromadzenia energii elektrycznej i będą bezużyteczne.

Zasada 2. Staraj się maksymalnie naładować baterię. Akumulatory wytrzymują określoną liczbę ładowań (500 do 1000) - niezależnie od tego, czy zostają napełnione po same brzegi, czy tylko częściowo.

Zasada 3. Gdy masz w pobliżu gniazdo zasilania, zawsze korzystaj z zasilacza i wyjmuj baterię, aby oszczędzać jej zasoby. W przeciwnym razie akumulator będzie niepotrzebnie doładowywany.

Zasada 4. Chroń baterię przed upałem. W wysokiej temperaturze utleniają się jony litu, które stanowią podstawę większości akumulatorów stosowanych w notebookach. W rezultacie tracą zdolność przewodzenia. Nie przechowuj baterii narażonej na bezpośrednie działanie światła słonecznego.

Zasada 5. Wyjmuj baterię przed dłuższą przerwą w użytkowaniu notebooka. Prąd przepływa nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony, dlatego długotrwała bezczynność może doprowadzić do całkowitego wyładowania komór akumulatora.

Zasada 6. Jeśli nie zamierzasz korzystać z baterii przez dłuższy okres, z początku jej poziom energii powinien mieścić się w przedziale od 50 do 80 procent. Akumulator rozładowuje się również wtedy, gdy jest przechowywany poza notebookiem, dlatego sprawdzaj stan naładowania mniej więcej co trzy miesiące i doładowuj, gdy spadnie poniżej 20 procent.

Zasada 7. Chroń styki baterii przed zabrudzeniem i zadrapaniem. Kurz i rysy są dla niej szkodliwe. Wyjmując i wkładając akumulatorek, uważaj, aby nie dotykać styków palcami i aby nie zawadzać nim o jakieś przedmioty.