Adobe Premiere Elements

Adobe Premiere Elements jest nowym programem intuicyjnym do edycji i montażu wideo. Został przygotowany z myślą o wymagających użytkownikach. Mimo atrakcyjnej ceny i ogromnej łatwości obsługi umożliwia samodzielną, kreatywną pracę i dostarcza narzędzia znane z profesjonalnych programów do nieliniowego montażu wideo.

Adobe Premiere Elements jest nowym programem intuicyjnym do edycji i montażu wideo. Został przygotowany z myślą o wymagających użytkownikach. Mimo atrakcyjnej ceny i ogromnej łatwości obsługi umożliwia samodzielną, kreatywną pracę i dostarcza narzędzia znane z profesjonalnych programów do nieliniowego montażu wideo.

Adobe Premiere Elements jest uproszczoną wersją profesjonalnej aplikacji Premiere Pro, stanowi zatem doskonały poligon doświadczalny przed zaawansowaną pracą edycyjną.

Zobacz również:

Pomimo prostoty obsługi, Adobe Premiere Elements umożliwia użytkownikom:

- zgrywanie materiału wideo z dostępnych wejść wideo

- import wielu typów plików audio i wideo

- montaż i edycję klipów oraz materiału źródłowego

- dodawanie wielu efektów i przejść

- animację obrazu

- dodawanie muzyki i efektów muzycznych

- dodawanie tytułów i napisów

- przygotowanie płyty DVD

- eksport filmu na potrzeby VCD, prezentacji multimedialnych czy Internetu

Zgrywanie materiału wideo (Capture)

Kliknij, aby powiększyćAdobe Premiere Elements umożliwia zgrywanie materiału wideo i dźwięku bezpośrednio z kamery czy magnetowidu. Wystarczy tylko uruchomić polecenie Capture (File/Capture) lub kliknąć w przycisk Capture w górnym menu po prawej stronie ekranu.

Program zawiera wbudowany detektor scen, który pozwala na automatyczne dzielenie zgrywanego materiału wideo na oddzielne klipy na podstawie cięć i różnic w obrazie. W znaczący sposób ułatwia to zgrywanie i późniejszą edycję materiału. Jeśli chcemy wykorzystać wbudowany detektor scen, należy upewnić się, że w menu More zaznaczona jest opcja Scene Detect.

Dzięki menu More możliwe jest nagrywanie jedynie obrazu wideo (bez dźwięku) lub też odwrotnie - tylko dźwięku zarejestrowanego na taśmie DV - opcje Capture Audio, Capture Video.

Przyciski sterujące dostępne w dolnej części okna Capture umożliwiają sterowanie dołączoną kamerą DV. Dzięki temu przewijanie taśmy i odszukanie właściwego fragmentu filmu jest niezwykle szybkie.

Import materiałów źródłowych

Adobe Premiere Elements pozwala także na import wielu różnych formatów audio, wideo oraz plików graficznych. Dodatkowo możliwe jest importowanie sekwencji animowanych grafik, zapisanych zarówno w pojedynczym pliku, jak i serii kolejnych plików graficznych.

Domyślnie program Premiere Elements automatycznie dostosowuje wielkość importowanych plików wideo oraz graficznych do wielkości okna filmu (PAL 720 x 576).

To bardzo wygodna cecha. Możliwe jest także kopiowanie i przeciąganie plików graficznych bezpośrednio z programu Adobe Photoshop Elements.

Montaż i edycja filmów

Kliknij, aby powiększyćPrzeglądanie klipów i materiałów źródłowych

Jeśli w naszym projekcie znajdują się już zgrane z kamery lub zaimportowane klipy wideo, statyczne grafiki lub pliki muzyczne, dwukrotne kliknięcie w dowolny element dostępny w oknie Media powoduje wyświetlenie go w trybie podglądu źródłowego (Clip) w Monitorze.

Przycinanie klipów w oknie podglądu źródłowego

W oknie Monitora wygodnie jest dokonać wstępnego przycięcia materiału filmowego przed umieszczeniem go w oknie montażowym Timeline.

W tym celu należy skorzystać z przycisków wejścia (In - I) - rozpoczęcia klipu oraz wyjścia (Out - O), zakończenia wybranego klipu. Wstępne przycięcie klipu wykonane w oknie Monitora nie wypływa na oryginalny film dodany do Adobe Premiere Elements. Za pomocą znaczników wejścia i wyjścia informujemy program, którą cześć materiału filmowego chcielibyśmy użyć w oknie montażowym. Oryginalny plik wideo pozostaje oczywiście bez żadnych zmian i można go będzie ponownie wykorzystać.

Dodawanie i montaż filmów w oknie edycyjnym Timeline

Aby dodać wybraną ścieżkę/ścieżki do okna montażowego Timeline, wystarczy przeciągnąć klip z okna Monitora na oś czasu Timeline. Adobe Premiere Elements automatycznie umieści klip na początku osi czasu. Wyboru właściwej ścieżki (audio/wideo) należy dokonać za pomocą przycisku Toggle Audio and Wideo, dostępnego w dolnej części okna Monitor.

Następne tak dodawane ujęcia będą kolejno układane w oknie montażowym Timeline. Premiere Elements automatycznie usunie wszystkie puste klatki pomiędzy klipami ułatwiając ich odpowiednie umieszczanie.

Eksport wybranych klatek filmu do pliku graficznego

Adobe Premiere Elements pozwala na szybkie przygotowanie plików graficznych na podstawie wybranych klatek wideo. To bardzo wygodna funkcja, umożliwia szybkie tworzenie efektów specjalnych oraz menu do płyty DVD.

Aby utworzyć obraz graficzny na podstawie wybranej klatki filmu, wystarczy kliknąć w przycisk Export Frame, dostępny w oknie podglądu Monitor. W wyświetlonym oknie dialogowym należy wybrać format graficzny i miejsce zapisu powstałego klipu.

Zapisany plik graficzny od razu (bez konieczności importowania) będzie dostępny w oknie Media aktywnego projektu i może być wykorzystany w oknie Timeline.

Montaż filmu w oknie Timeline

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Triming - edycja klipów

Narzędzie Selection Tool pozwala nie tylko na wykonywanie podstawowych czynności edycyjnych. Jest wygodnym sposobem na precyzyjne cięcie klipów bezpośrednio w oknie montażowym Timeline.

Jeśli najedziemy kursorem myszki na dowolną granicę klipu (początek lub jego koniec), zmieni on swój kształt. W ten sposób uzyskamy dostęp do narzędzia trimingu klipów.

Przeciąganie punktu początkowego lub końcowego dowolnego klipu daje dostęp do edycji jego punktów wejścia i wyjścia bezpośrednio w oknie Timeline. Pozwala to na precyzyjny montaż kolejnych klipów w sposób najbardziej odpowiadający oczekiwaniom montażysty.

Podczas trimingu w oknie Monitora widoczne są dwa nieco mniejsze okna podglądu. Zależnie od kierunku Trimingu jedno okno wyświetla pierwszą lub ostatnią klatkę klipu, którego nie modyfikujemy, drugie okno wyświetla podgląd kolejnych klatek edytowanego klipu. W ten sposób możliwe jest takie ustalenie klatki wejścia/wyjścia klipu, aby zależnie od naszych potrzeb cięcie stało się niezauważalne lub ewidentnie widoczne.

Przecinanie klipów

Aby przeciąć klip wideo w dowolnym miejscu, należy wcześniej precyzyjnie określić miejsce cięcia. W tym celu najwygodniej wykorzystać przyciski przewijania poklatkowego Step Forward oraz Step Back dostępne w oknie Monitora. Do szybkiego podglądu zmontowanego filmu oraz określenia miejsca cięcia można wykorzystać suwak Shuttle. Przeciąganie suwaka pozwala na szybki podgląd zarówno do przodu, jak i do tyłu. Im bardziej wychylimy suwak, tym szybciej odtwarzamy film w wybranym kierunku.

Jeśli określimy już właściwe miejsce cięcia, w przyborniku narzędziowym wybieramy przycisk Razor Tool (C) i klikamy w ustalone miejsce na osi czasu. Cięcia klipu pozwalają na dodatkową edycję (np. zmianę prędkości odtwarzania), nadawanie efektów przejść i ułatwiają montaż kolejnych klipów.

Time Strech Tool - edycja czasu trwania i prędkości odtwarzania klipów

Narzędzie Time Stech Tool pozwala swobodnie kształtować prędkość odtwarzania (i jednocześnie czas trwania) wybranych klipów. Wystarczy najechać nim na dowolny punkt wejścia lub wyjścia klipu i przeciągnąć w odpowiednim kierunku. Skracanie klipów związane jest ze wzrostem prędkości odtwarzania kolejnych klatek, rozciąganie klipów powoduje zmniejszenie prędkości odtwarzania filmu.

Podczas edycji czasu trwania klipu (i prędkości jego odtwarzania) Adobe Premiere Elements nie domyka automatycznie powstałych przerw w oknie Timeline. W tej sytuacji będzie konieczne wybranie narzędzia Selection (czarna strzałka) i ręczne usunięcie powstałej przerwy.

Premiere Elements automatycznie przesunie kolejne klipy i zadba, by w oknie montażowym nie było pustych klatek.