Wewnątrz Maca mini

Niewielka obudowa Maca mini wręcz kusi, by zajrzeć do środka i zobaczyć, jak inżynierom Apple'a udało się upchnąć tak dużo komponentów w tak małym wnętrzu.

Niewielka obudowa Maca mini wręcz kusi, by zajrzeć do środka i zobaczyć, jak inżynierom Apple'a udało się upchnąć tak dużo komponentów w tak małym wnętrzu.

Kliknij, aby powiększyćOczywiście większość osób najpierw pyta o cenę. Nie bez kozery Apple twierdzi, że Mac mini to najbardziej dostępny Mac w historii, czego potwierdzeniem jest jego cena wynosząca tylko 2000 zł. Ten komputer to jednak coś znacznie więcej niż tylko obudowa z luźno upchanymi komponentami.

Zobacz również:

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to mały cud techniki. Już kilka dni po premierze odbieraliśmy pytania typu "Jak to działa?", "Czy ten komputer się nie grzeje?" albo "Jak samemu zainstalować kartę AirPort Extreme?".

Aby zaspokoić ciekawość naszych Czytelników, zdecydowaliśmy się rozebrać Maca mini na części pierwsze, dzięki czemu mogliśmy przygotować krótki poradnik dla posiadaczy tego komputera.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Seria pytań i odpowiedzi

Czy naprawdę potrzebuję więcej niż 256 MB pamięci?

Zdecydowanie tak. Bardzo łatwo zapchać standardową pamięć komputera, przez co system musi zapisywać nadmiarowe dane na dość wolnym dysku. 512 MB to absolutne minimum dla Mac OS-a X, ale zalecamy rozbudowę pamięci nawet do 1 GB.

Czy muszę kupować pamięć przy zakupie komputera?

Mac mini ma tylko jedno gniazdo pamięci. Oznacza to, że jeśli chcemy rozbudować pamięć, musimy wyjąć już zainstalowaną kość i włożyć nową o większej pojemności. Dealerzy mogą wykonać tę usługę przy zakupie komputera. Można jednak kupić tańszą pamięć w normalnym sklepie komputerowym, a następnie sprzedać kość 256 MB na aukcji internetowej.

Chcę oszczędzić trochę pieniędzy, ale nie mam umiejętności technicznych. Co mogę zrobić?

Jeśli nie masz żadnych znajomych, którzy mogliby pomóc w rozebraniu Maca mini, poproś lepiej o tę usługę w serwisie lub u sprzedawcy. Na kolejnej stronie przedstawiamy sposób otwierania obudowy, ale nie jest to proste zadanie dla początkujących.

Mój Mac mini nie jest wyposażony w Bluetooth ani AirPort. Czy mogę sam zainstalować te karty?

Niestety, jest to zadanie dla serwisu. Dlatego też lepiej od razu zainwestować trochę pieniędzy i kupić komputer wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia.

Czy mogę wymienić dysk twardy?

Wprawdzie jest to możliwe, ale wymaga poważnych umiejętności. Trzeba bowiem wymontować napęd optyczny, zdjąć całą ramkę plastikową z płyty głównej, a następnie usunąć wentylator. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności uzyskamy dostęp do czterech śrub przytrzymujących dysk twardy. Jeśli więc potrzebujemy więcej miejsca, warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku FireWire.

Czy Mac mini ma wejście audio i cyfrowe wyjście audio?

Niestety, nie! Aby skorzystać z takich możliwości, będzie konieczne użycie zewnętrznego urządzenia USB lub FireWire z wejściem dźwięku (na przykład iMic firmy Griffin Technology) lub cyfrowym wyjściem dźwięku (na przykład M-Audio Transit).

Czy Mac Mini będzie działał z monitorem VGA?

Tak, w zestawie znajduje się przejściówka DVI-VGA, którą należy włożyć do złącza DVI w komputerze. Po wykonaniu tej czynności będzie możliwe podłączenie klasycznego monitora VGA.

Czy moja klawiatura i mysz USB od peceta będą działały z tym komputerem?

Oczywiście. Mac OS X obsługuje zarówno drugi przycisk myszy, jak i kółko do przewijania. Do zamiany klawiszy Windows i Alt można użyć programu DoubleCommand. Pozwoli to uniknąć pomyłek z naciskaniem klawisza Option zamiast ¤.

Rozbieramy Maca mini

Otwieranie obudowy Maca mini nie jest trudne, ale z pewnością nie jest to zadanie dla osób zbyt ostrożnych. Aby włamać się do komputera, należy odwrócić go do góry nogami i umieścić na miękkiej powierzchni, aby nie zarysować górnej części. Następnie powinniśmy delikatnie wsunąć szpachelkę do kitowania w miejscu łączenia białego plastiku i srebrnego aluminium, po czym przekręcić szpachelkę aż do usłyszenia cichego dźwięku. Procedurę należy powtórzyć z drugiej strony. Aby ułatwić sobie zadanie, można użyć dwóch szpachelek jednocześnie.

Po wykonaniu wszystkich prac wewnątrz komputera wystarczy wsunąć z powrotem pokrywę, wyrównując ją z tylną częścią obudowy. Pokrywa musi wsunąć się idealnie nad porty Maca mini.

Otwieranie obudowy nie narusza wprawdzie gwarancji, ale Apple zdecydowanie zaleca wizytę w autoryzowanym serwisie.