Kreatywne komando

Wstąp do oddziałów specjalnych Adobe Illustratora! Zdobądź naszywkę kreatywnego komandosa!

Wstąp do oddziałów specjalnych Adobe Illustratora! Zdobądź naszywkę kreatywnego komandosa!

Kliknij, aby powiększyćW wojskowych emblematach często jest wykorzystywany motyw skrzydeł, które ze względu na wiele nachodzących na siebie piór są jednym z trudniejszych do stworzenia elementów, nie tylko w programie wektorowym, ale w szeroko pojętej grafice.

Stopień trudności wzrasta tym bardziej, że z powodu ograniczeń maszyn hafciarskich nie odwzorowuje się całych skrzydeł, lecz ich uproszczony, oparty na grze światłocienia zarys, zachowując utkany detalami wygląd całości.

Zobacz również:

Podstawą podejścia do projektu jest przyjrzenie się prawdziwym wojskowym naszywkom. Rozpracowanie ich kształtu, rozbicie na bryły, rozebranie na czynniki pierwsze - to technika podobna do stosowanej w rysowaniu ludzi.

Po rozbiciu skomplikowanego kształtu na bryły uzyskujemy pełną kontrolę nad projektem, ponieważ na każdym etapie możemy obserwować podobieństwo z oryginałem, pilnować kolejności dodawania poszczególnych elementów, stopniowo go "upiększać", ewentualne zaś poprawki nie zabiorą więcej niż kilka minut.

Przed włączeniem Illustratora warto zrobić rekonesans po google'owskiej wyszukiwarce grafiki - kilka blueprintów wojskowych naszywek z pewnością przyda się do opracowania własnej koncepcji.

Zalążkiem wykorzystanych w naszym warsztacie skrzydeł będzie kilka owali, koło oraz osiem wychodzących z centrum koła linii prostych - jak na początek jest to raczej mało imponujące, jednak jak uczy doświadczenie, rozwiązania najprostsze bywają najbardziej skuteczne. Każdą z linii obracamy o 10° - co zapewni proporcjonalność końcówek skrzydeł 1. Przygotowawszy powyższy zestaw figur, kopiujemy go i przesuwamy poza obszar roboczy - przyda się w późniejszej fazie pracy nad naszywką.

Tworzenie kopii wykorzystywanych elementów jest nawykiem, który oszczędza sporo pracy wtedy, gdy jest potrzebna pierwotna wersja danej figury - toteż warto go w sobie wyrobić jak najwcześniej.

Podstawowe kształty uzyskane dzięki użyciu palety Pathfinder - koło, przesuwamy na sam szczyt stosu obiektów i poleceniem Substract from shape area wycinamy z najmniejszego owalu. Operację tę powtarzamy dla dwóch pozostałych owali, dzięki czemu powinniśmy otrzymać figury widoczne na rys. 2.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

Ponieważ wojskowe naszywki z reguły bywają symetryczne, nie ma sensu tworzenia obydwu ich stron - aby zaoszczędzić sobie pracy utworzymy jedno skrzydło, po czym skopiujemy je i odbijemy w poziomie. Zanim to zrobimy, trzeba najpierw przyciąć gotowe elementy.

Tu, po raz pierwszy (i wcale nie ostatni), przydadzą się uprzednio przygotowane linie proste. Zaznaczamy wszystko, co do tej pory stworzyliśmy, skrótem klawiaturowym ctrl+2 blokujemy elementy i piórem rysujemy kształt oznaczony kolorem niebieskim 3.

Skrótem ctrl+alt+2 odblokowujemy wszystkie elementy. Przesunąwszy niebieski kształt na szczyt stosu obiektów (ctrl+shift+]), kopiujemy go, po czym wycinamy (paleta Pathfinder: Substract from shape) z jednego z dwóch czarnych zawijasów.

Następnie używając skrótu ctrl+f, wklejamy niebieski kształt na szczyt stosu obiektów i powtarzamy operację na zawijasie nr 2.

Całość powinna dać efekt widoczny na rys. 4.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Zanim zajmiemy się dodawaniem skrzydłom detali, w miejscu, z którego rozchodzą się czerwone linie, tworzymy koło - nie jest ono na razie potrzebne, niemniej zaznacza, gdzie znajdzie się centralne miejsce naszywki i sprawia, że projekt zaczyna przypominać coś więcej niż zbieraninę przypadkowych kształtów.

Końcówki skrzydeł to najbardziej mozolny i drobiazgowy etap projektu. Aby narysować oznaczone kolorem żółtym zawijasy, najlepiej przełączyć się w tryb szkieletowy - pracując nad mniejszymi elementami konieczne jest maksymalne powiększenie do 6400 proc., co w pracy w trybie podglądowym skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek operacje. Do rysowania żółtych zawijasów używamy pióra oraz linii pomocniczych (aktywowanych skrótem ctrl+u), dzięki którym bez problemu uda się stworzyć drobne, precyzyjne kształty 5.

Mając gotowe żółte zawijasy, poleceniem Object: Path: Outline stroke zmieniamy bézierowskie krzywe w figury geometryczne. Zaznaczamy wszystkie żółte elementy (Select: Same: Fill color) łączymy je w jeden obiekt (paleta Pathfinder, polecenie Union), co automatycznie przesuwa je na szczyt stosu obiektów na danej warstwie (w tym konkretnym przypadku nie ma to większego znaczenia, gdyż wszystkie operacje odbywają się na jednej warstwie, jest to jednak dość istotne w pracy z dokumentami wielowarstwowymi).

Teraz pozostaje jedynie wyciąć żółty obiekt z zewnętrznego czarnego elementu - i końcówki skrzydeł mamy prawie gotowe. Prawie, ponieważ - jak widać na załączonym obrazku - krzywizny końcówek skrzydeł nie są gładkie. Nie pozostaje więc nic innego, jak ręczne poprawienie punktów kontrolnych 6.

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6