Z pędzlem wśród zwierząt

Krowa jaka jest, każdy widzi. Ma wyglądać tak jak w rzeczywistości, z farbą porozlewaną tu i ówdzie. Żeby to zwierzę takie polskie było, a nie unijne. Ratuj, panie Piotrze! Krowę ratuj!

Krowa jaka jest, każdy widzi. Ma wyglądać tak jak w rzeczywistości, z farbą porozlewaną tu i ówdzie. Żeby to zwierzę takie polskie było, a nie unijne. Ratuj, panie Piotrze! Krowę ratuj!

Kliknij, aby powiększyćNo to do dzieła! - jak mawiał Adam Słodowy, który zawsze miał coś wcześniej przygotowane, więc ja też sobie przygotowałem: program Painter IX, tablet Wacom Intuos i poświęciłem godzinę wolnego czasu.

Zobacz również:

Dzisiejszy odcinek sponsorują następujące media: Detail Airbrush - fantastyczne cudeńko z kreską mocną, ostrą, gładką i kryjącą. Idealne narzędzie do prac w dużych powiększeniach - jest zawsze na górze i zawsze w kolorze, jaki sobie wybierzemy (w odróżnieniu od tuszu czy kredek). Użyję też całej gamy pędzli z Digital Watercolor.

Zaczynam od szkicu rys. 1. Dzięki pędzlowi Detail Airbrush uzyskuję w miarę precyzyjny rysunek, przygotowując go na podkolorowanie akwarelą. Stosując różne naciski piórka, osiągamy kreskę mocną i wyraźną.

W tej pracy zależy mi na przenikaniu kreski z farbą. Następnie wybieram pędzel Pure Water Brush - nakładam nim trawę i niebo, jednolitymi plamami z widoczną kropkowaną fakturą 2.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2

Pora jednak wrócić do naszej Mućki. Mamy już ją umiejscowioną w przestrzeni na zielonej trawce, a nad nią błękitne niebo. Urzędnika w kaloszach z teczką markujemy na czarno.

Czarny charakter, czarna kapota i czarne kalosze. Krowa ma budzić współczucie i zaufanie. Dlatego malujemy ją w ciepłych brązach z elementami czerwieni. Wzrok błagalny. Kilka ruchów pędzlem Detail Airbrush, bez zbędnej staranności - spotęguje to efekt nonszalancji 3. Wszystkie plamy nakładamy pędzlem Simple Water z działu akwareli. Zwracam uwagę na to, jak rozkłada się plama akwareli z przyciemnionym zaschniętym pigmentem na jej krawędziach. Stopień jego natężenia bądź rozmycia możemy kontrolować za pomocą dwóch parametrów: Diffusion - współczynnik rozmycia (jeśli ustawimy go na poziom zero, nasza plama będzie twarda i będzie miała ostre krawędzie) oraz Wet Fringe, który można opisać jako współczynnik wsiąkliwości w papier.

Jeśli będzie ustawiony wysoko, plama będzie sprawiała wrażenie, jakbyśmy malowali na papierze kredowym, z charakterystyczną ramką z wysychającego pigmentu. Akwarela rozpoznaje moc nacisku piórka tabletu, ustalając stopień krycia farby. Im mocniej naciśniemy, tym farba będzie ciemniejsza, ale też mocniej będzie uwydatniać fakturę powierzchni, na której tworzymy.

Wracamy do krowy, która ma już zaznaczone ciemniejszymi plamami cienie i ciemniejsze elementy fizjonomii. Znowu doskonale pomaga tutaj akwarela z mokrą krawędzią plamy. Posługuję się pędzlem Detail Airbrush.

Kilkoma ostrymi kreskami podkreślam elementy pyska i grę świateł w cieniach.

Żeby rozbić nudę i pustkę panującą na tym rysunku, kilkoma ruchami buduję gospodarstwo wiejskie, żywopłot dodający dynamiki i perspektywy oraz drzewo, które na razie pozostanie łyse, bo listowie doprawię akwarelą 4. Narzędziem Blur z palety Photo "oddalam" zabudowania. Pędzlem Pixel Airbrush traktuję niebo i trawę, żeby zmiękczyć i urozmaicić kolorystycznie. Dobrze jest co jakiś czas zmienić kolor na sąsiadujący w gamie. Tu możemy poszaleć, efekt jest widoczny od razu.

3Kliknij, aby powiększyć34Kliknij, aby powiększyć4

Rysunek z surowego i nudnawego stał się mięciutki i przytulny. Na tym etapie dodaję też krowie wymiona, o których na śmierć wcześniej zapomniałem 5.

Do pracy zostaje zaprzęgnięta znowu akwarela - pędzel Spatter Water tworzący plamy jakby nakrapiane 6. Z jego pomocą powstają liście drzewa oraz część ziemi graniczącej z horyzontem. Kilka tych plam niby niechcący ląduje też na krowim pysku. Krowie należy dorysować jeszcze bańkę na mleko 7, żeby było wiadomo, czego urzędnik domaga się od naszej bohaterki. Kilka jeszcze kresek na pysku, kilka źdźbeł trawy, dopieszczony urzędas i praca jest gotowa 8. Pozostaje pytanie: Kto w tym starciu zwycięży?

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6

Na koniec muszę wspomnieć o jeszcze jednym świetnym narzędziu - Gentle Wet Eraser. To rzecz niespotykana w rzeczywistości. Akwarela nie ma białej farby, bo tę funkcję pełni kolor papieru. Jeśli się o tym zapomni i niechcący zamaluje, to katastrofa. W naszej cyfrowej akwareli mamy jednak gumkę. Ba, mamy kilka rodzajów gumek - od ścierających do żywego, przez bardzo precyzyjne, delikatne, na efekcie sypanej soli kończąc. W trakcie tworzenia pracy co jakiś czas musiałem uzyskiwać białą kreskę z innych mediów niż akwarela. Suszyłem więc papier funkcją Dry Wet Layer, a następnie zmaczałem. Wszystko to czyniłem dla uzyskania pożądanych efektów (na mokrej warstwie niektóre media nie osiągną białego/jasnego koloru - będzie przezroczysty).

7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8

Wskazówka Bardzo przydatna funkcja w Painterze to Custom Palletes, dzięki niej możemy skompletować pod ręką wszystkie palety z wcześniej zadeklarowanymi parametrami. Zapobiegnie to ciągłemu rozwijaniu palety ze wszystkimi mediami.

Paletę można nazwać i zapisać do wykorzystania w późniejszych pracach. Za pomocą organizera utrzymamy w nich porządek oraz - jeśli zajdzie taka konieczność - możemy je wyeksportować do pliku.