Zachować czy usunąć

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda ci usunąć, albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je naM. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni pakietem programów do edycji fotografii i filmów - Photoshop Elements 3.0 i Adobe Premiere Elements. Warunkiem przyjęcia fotografii do rubryki jest to, by była ona w formie elektronicznej. Prosimy podać też krotki opis oraz jakim aparatem została wykonana.

Jeśli masz zdjęcie, które szkoda ci usunąć, albo nie bardzo nadaje się do oglądania, prześlij je naM. Podpowiemy, czy da się je w jakiś sposób uratować. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni pakietem programów do edycji fotografii i filmów - Photoshop Elements 3.0 i Adobe Premiere Elements. Warunkiem przyjęcia fotografii do rubryki jest to, by była ona w formie elektronicznej. Prosimy podać też krotki opis oraz jakim aparatem została wykonana.

Mikroświat

Arkadiusz Pękalski

Kliknij, aby powiększyćPrzesyłam fotografię, którą z ciekawością poddam fachowej ocenie. Osobiście oceniałbym ją jako wartą zachowania. Zdjęcie wykonałem minionego lata, bez doświetlanią w trybie makro. Użyłem szkła powiększającego przystawionego do obiektywu. Początkowo zdjęcie miało tytuł "Nowa generacja, nowe pokolenie". Dobitniej jednak będzie chyba powiedzieć, że jest to świat, którego nie widzimy, a obok którego przechodzimy niemal codziennie.

Zobacz również:

WOJTEK: Nietypowa jak na zdjęcia makro kompozycja, dzięki której obraz jest bardzo dynamiczny. Wśród fotoreporterów zdjęcia robione "po przekątnej" od dawna mają opinię najmocniejszych. Oświetlenie od tyłu dodaje nastroju, a głębia ostrości akcentuje skalę świata, który widzimy. Odpowiednia ekspozycja czyni z płatków kwiatu jasne "niebo" nad światem mrówek. Dlatego tym bardziej zaskakuje prostota środków użytych do zrobienia zdjęcia. Po raz kolejny mamy dowód na to, jakie fotografie mogą powstawać, jeśli aparat jest jedynie narzędziem w realizacji dobrego pomysłu.

Werdykt: Zachować. Bezdyskusyjna nagroda.

Akt

Łukasz Gutowski

Kliknij, aby powiększyćNa załączonym zdjęciu starałem się domowymi sposobami uchwycić jeden z najpiękniejszych kształtów, jakie potrafią zainspirować. Myślę, że nie tylko dla fotografa jest nim linia kobiecego ciała. Zdjęcie poza usunięciem kolorów w Photoshopie nie zostało w żaden sposób "naruszone".

WOJTEK: Akt to jeden z najtrudniejszych gatunków fotografii - można powiedzieć, że to portret i krajobraz w jednym. Niestety, aby coś w tej dziedzinie osiągnąć, trzeba się napracować. Piękny czarno-biały akt nie powstanie niestety przez usunięcie kolorów w programie. Fotografia czarno-biała jest zapisem światła i obrazów, jakie to światło rysuje na ludzkim ciele. Na prezentowanym zdjęciu "światła" nie widać. Mamy jedynie prosty, płaski zapis pośladków i ud młodej dziewczyny. Takich zdjęć pełno w każdym atlasie anatomii i nie pretendują one do miana sztuki. Radzimy poćwiczyć z oświetleniem.

Werdykt: Usunąć. Poćwiczyć z oświetleniem modelki.

Podpatrywanie przyrody

Antonina Ciolczyk

Kliknij, aby powiększyćFotografią interesowałam się zawsze, ale dopóki nie kupiłam aparatu cyfrowego, nie fotografowałam owadów, ani przyrody. Zdjęcie motyla zrobiłam, gdyż urzekła mnie jego kolorystyka na tle kwiatów. Lubię też fotografować zachody słońca, ale chciałabym, aby Wasi eksperci ocenili to zdjęcie, ponieważ nie wiem, czy widok tych drzew po obu stronach zdjęcia nie psuje fotografii.

Kliknij, aby powiększyćWOJTEK: Oglądając zestawy zdjęć przysłane przez czytelników, zastanawiam się, ile z tych zdjęć jest kwestią przypadku, a ile powstało w wyniku wrażliwości autora. Tu mamy dwa zdjęcia jednej autorki, które dzieli od siebie przepaść. O motylu siedzącym na kwiatku można powiedzieć, że jest poprawny pod względem technicznym. Kolorowy kształt pośrodku kadru dobrze komponuje się z nieostrym tłem. Choć zdjęć takich widzieliśmy już miliony, można je zostawić. Zachód słońca - to świetna fotografia. Piękne kolory zachodu słońca najlepiej "oprawić" ciemną, wyraźną sylwetką. Tu mamy symetryczną kompozycję, która tylko dodaje zdjęciu uroku. Drzewa, horyzont i ciemne niebo doskonale akcentują grę kolorów.

Werdykt: Motyla zostawić, zachód wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie.

Szadź

Mirosław Golik

Kliknij, aby powiększyćPrzesyłam zdjęcie z prośbą o komentarz. Jednym znajomym się ono podoba, innym nie. Krytyczni są zwłaszcza ci, którzy sami siebie uważają za fachowców. Osobiście uważam, że to jedno z moich lepszych zdjęć.

WOJTEK: W prognozach pogody często można usłyszeć termin "mgły osadzające szadź". Pod tym prozaicznym określeniem kryje się jedno z najbardziej zachwycających zjawisk w przyrodzie. Autor tego zdjęcia trafił na dobrą porę dnia - niskie słońce to najlepsze oświetlenie, by wydobyć plastykę powierzchni ziemi. Tyle tylko, że nie był konsekwentny podczas komponowania kadru. Pierwszy plan wydaje się zbyt przeładowany. Za dużo tu niepotrzebnego bałaganu. Gdyby sfotografować jedynie dwa drzewa na brzegu rzeki i to co za nimi, zdjęcie byłoby dużo czytelniejsze. A biegnący ukośnie brzeg rzeki tylko dodałby dynamiki.

Werdykt: Mimo zastrzeżeń - zachować.

Mały port

Dawid Jewczynko

Kliknij, aby powiększyćNiedawno, po okresie przerwy, wróciłem do lektury ZOOM-a i zauważyłem dział "Zachować czy usunąć". Jest to świetny pomysł, gdyż w dobry sposób uzupełnia wiedzę zdobywaną z książek. Przesyłam moje dwa zdjęcia, które zrobiłem w małym porcie w Poole w Anglii. Napiszcie, co o nich sądzicie. Rady w książkach zaczynają się powtarzać, a ja chciałbym się nadal uczyć.

WOJTEK: Fotografujący miał do dyspozycji doskonałe światło. Niskie, popołudniowe słońce jest bardzo plastyczne - daje długie, mocne cienie, akcentując fakturę i kształt przedmiotów, a ciepłe kolory dodają uroku. Szkoda że na oglądanym zdjęciu tego światła praktycznie nie widać.

Widać za to, że autor nie mógł zdecydować się, co właściwie fotografuje: panoramę portu, ławkę, statki po prawej, czy jacht na dalszym planie? Gdyby zrobił kilka kroków w prawo i na zdjęciu umieścił jedynie ławkę albo pachołek cumowniczy - miałby prawdopodobnie fotografię dużo lepszą. Czasem "mniej znaczy więcej". Nasza rada: jeśli plan ogólny nie nadaje się do sfotografowania - trzeba skupić się na detalu.

Werdykt: Usunąć.

Ekspert

Wojciech Tkaczyński Redaktor miesięcznika Pozytyw. Wykładowca Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.