Tęcza jak malowana

Tęcza zawsze wygląda malowniczo, ale nie zawsze chce pojawiać się w krajobrazie. Jednak nic straconego - od czego są komputery?

Tęcza zawsze wygląda malowniczo, ale nie zawsze chce pojawiać się w krajobrazie. Jednak nic straconego - od czego są komputery?

Tęcza to bardzo ciekawe zjawisko fizyczne. Gdy za plecami mamy jasne słońce, a przed nami pada deszcz, możemy zauważyć na niebie dwa kolorowe łuki. To obraz słońca odbity we wnętrzu kropel wody. Zjawisko fizyczne, które maluje na niebie kolorowe łuki, jest zmorą producentów obiektywów fotograficznych. To tzw. rozszczepienie lub dyspersja światła. Zachodzi za każdym razem, gdy światło pod kątem przechodzi z jednego ośrodka do drugiego: z powietrza do szkła, z wody do powietrza itp. Na granicy dwóch ośrodków promień świetlny ugina się pod pewnym kątem - tym większym, im mniejszą energię niesie promień. Energia jest ściśle związana z kolorem światła - z widzialnych promieni najmniejszą ma czerwone, największą niebieskie. Dlatego najmocniej ugina się czerwone światło, a najsłabiej niebieskie. Białe światło, które jest mieszaniną różnych barw i z tych powodów, po przejściu między dwoma ośrodkami zamienia się w kolorową wiązkę.

Zobacz również:

Gdy zjawisko takie zachodzi w obiektywie fotograficznym, mamy do czynienia z tzw. rozjechaniem się barw i w konsekwencji dostajemy nieostry obraz. Dlatego inżynierowie konstruując obiektywy dwoją się i troją, by zminimalizować dyspersję, stosując specjalne układy optyczne i różne rodzaje szkła.

Kolory w parach

Choć oczywiście najładniejsza jest naturalna tęcza, nie zawsze udaje się ją upolować tam, gdzie byśmy chcieli. Ale od czego są komputer i program graficzny. Tęczę zawsze możemy samemu namalować. By nasz fotomontaż był jak najbardziej zbliżony do ideału, warto poznać parę szczegółów dotyczących tego zjawiska.

Tęcze bardzo często występują parami. Dwa łuki mają wspólny środek. W pierwszym, wewnętrznym, barwy ułożone są w ten sposób, że czerwony jest na zewnątrz, a niebieski w środku. W drugim, większym łuku, jest na odwrót. Ten drugi powstaje na skutek dwukrotnego odbicia promienia świetlnego wewnątrz kropli wody - światło ulega normalnemu rozszczepieniu, ale obraz przez dwukrotne odbicie - odwróceniu. W bardzo dobrych warunkach, w bardzo czystym powietrzu można zobaczyć także trzeci łuk, a są ponoć tacy, którzy widzieli też czwarty. Te zjawiska są jednak bardzo trudne do zaobserwowania.

Istotne szczegóły

Natomiast jeszcze jedno zjawisko widać bardzo dobrze - między łukami tęczy jest wyraźnie ciemniej. To dlatego, że światło odbite w kroplach wody "zbiera się" w dwóch łukach tęczy. Ciemny pas zwany jest pasem albo łukiem Alexandra, na cześć greckiego uczonego, który 1800 lat p.n.e. opisał to zjawisko.

Dorysowując tęczę pamiętajmy też, że mniejszy łuk wymaga kąta widzenia ok. 84ş, czyli taki jak w aparacie na film 35 mm ma obiektyw 19 mm. Dlatego umieszczając łuk tęczy na obrazku nie przesadzajmy za bardzo z wielkością łuku, bo niewiele zdjęć jest zrobionych za pomocą aparatu z takim obiektywem. Toteż na większości zdjęć tęczy widać tylko drobny wycinek łuku - i niech tak zostanie, nawet na zdjęciach przerabianych w komputerze.

1 Czarne tło

Pracę rozpoczynamy od narysowania tęczy. Najpierw ustawiamy kolor tła na całkowicie czarny. Później tworzymy nowy dokument, wybierając polecenie "File->New->Blank file". Tworzymy dokument o wymiarach 30 x 30 cm i rozdzielczości 300 dpi. Jako zawartość tła (Bacground Contents) ustawiamy Background color.

Kliknij, aby powiększyć

2 Rysujemy tęczę

Teraz stosujemy narzędzie gradient (Gradient Tool). Wybieramy wypełnienie Transparent rainbow i rysujemy dwa tęczowe paski, rysując pionowe, krótkie kreski w okolicach dolnej krawędzi obrazu. Kreskę rysujemy od dołu do góry, bo dzięki temu czerwony kolor znajdzie się tak jak powinien - na zewnątrz tęczy.

Kliknij, aby powiększyć

3 Wyginamy tęczę

Poziome paski trzeba zamienić na łuki. Dokonujemy tego za pomocą filtra Współrzędne biegunowe. Uruchamiamy go poleceniem "Filter->Distort->Polar coordinates". Zaznaczamy polecenie "Rectangular to polar" i klikamy OK. Paski zmienią się na dwa tęczowe koła.

Kliknij, aby powiększyć

4 Czas na obraz

Otwieramy zdjęcie, w którym ma pojawić się tęcza. Na rysunku tęczy zaznaczamy prostokątny obszar z górnym łukiem. Naciskamy Ctrl-C, zaznaczamy okno z otwartym przed chwilą zdjęciem i naciskamy Ctrl-V. Na rysunku pojawi się nowa warstwa. W palecie warstw zmieniamy tryb mieszania z "Normal" na "Screen".

Kliknij, aby powiększyć

5 Ustawiamy tęczę

Aby łuk ustawić na rysunku wybieramy odpowiednią pozycję, po czym końce tęczy rozmywamy za pomocą gumki o dużej średnicy pędzla i przeźroczystości ok. 25%. Drugą część tęczy również lekko osłabiamy za pomocą gumki, by łuk wyglądał bardziej naturalnie.

Kliknij, aby powiększyć

6 Zachowujemy realizm

Za pomocą narzędzia Ściemnianie (Burn Tool) przyciemniamy pas między łukami tęczy. Potem rozmywamy warstwę zawierającą kolorowe łuki ("Filter-> Blur->Gaussian Blur"). Promień rozmycia ustawiamy na kilkanaście pikseli.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Tworzenia efektu tęczy

Poziom trudności: średni

Potrzebne umiejętności: operowanie warstwami

Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: komputer

Wskazówki

Kolory tęczy

Prawdziwa tęcza zawiera zawsze kolory w następującej kolejności: fioletowy, granatowy, błękitny, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. W mniejszym łuku fioletowy jest w środku, a w większym na zewnątrz.

Tęcza w ogrodzie

Tęczę możemy zaobserwować nie tylko podczas deszczu, ale także w czasie polewania ogrodu rozproszonym strumieniem wody w słoneczny dzień. W ten sposób możemy wykreować tęczę na zawołanie.