Chmury na zawołanie

Piękna, majowa pogoda. Niebo błękitne bez jednej chmurki, a my chcemy mieć na zdjęciu jakiegoś cumulusa. Co zrobić?

Piękna, majowa pogoda. Niebo błękitne bez jednej chmurki, a my chcemy mieć na zdjęciu jakiegoś cumulusa. Co zrobić?

Kliknij, aby powiększyćGdy amerykański magnat lotniczy i producent filmowy Howard Hughes w latach 20. zeszłego wieku kręcił film "Aniołowie Piekieł", uganiał się po całych Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu chmur, które mogłyby stać się tłem dla samolotów. Przypomniał to niedawno Martin Scorcese w filmie "Aviator", gdzie w postać magnata wcielił się Leonardo di Caprio. Scorcese miał do dyspozycji technikę, jaka była nieosiągalna dla Hughesa. Wiele scen w "Aviatorze" stworzono przy pomocy komputera. Gdyby Scorcese potrzebował chmur, nie musiałby szukać ich za pośrednictwem meteorologów. Dziś chmury można domalować w komputerze.

Zobacz również:

Nie będziemy porywać się na ambitne zadanie domalowania chmur do sekwencji filmowej, ograniczymy się jedynie do uzupełnienia brakującego motywu w zdjęciach krajobrazów. Cała operacja jest prosta. Sprowadza się do zaznaczenia i usunięcia nieba na zdjęciu i dodania go z innej fotografii.

Musimy pamiętać tylko o jednej rzeczy. Gdy fotografujemy odległe przedmioty, np. budynki, chmury powinny być ostre, a jeśli uzupełniamy tło w fotografii portretowej, niebo z reguły jest nieostre i takie musimy też wkleić.

1 Zaznaczamy niebo

Pracę rozpoczynamy od odblokowania warstwy z tłem. Klikamy dwa razy na kłódkę w palecie warstw, przez co otworzy się okno dialogowe "New Layer". Trzeba nacisnąć OK. Teraz za pomocą magicznej różdżki (Magic Wand) zaznaczamy stare niebo. Parametr Tolerance ustawiamy na 32 i zaznaczamy kwadrat przy opcji "Contignous".

Kliknij, aby powiększyć

2 Usuwamy stare

Zaznaczenie powiększamy poleceniem "Select->Modify->Expand", ustawiając parametr Expand By na 2 piskele. Delikatnie rozmywamy zaznaczenie poleceniem "Select->Feather" z parametrem 2 piksele. Naciskamy klawisz Delete (na klawiaturze). Za pomocą gumki usuwamy resztki starego nieba, których komputer nie zaznaczył automatycznie.

Kliknij, aby powiększyć

3 Wklejamy nowe

Otwieramy zdjęcie z nowym niebem, naciskamy sekwencję klawiszy Ctrl-A, Ctrl-C, przechodzimy do poprzednio obrabianego zdjęcia i naciskamy Ctrl-C. Przenosimy warstwę z niebem niżej. Wybieramy narzędzie do przenoszenia selekcji (Move Tool), naciskamy klawisze Ctrl-0 i dopasowujemy niebo do obrazka. Na koniec spłaszczamy wszystkie warstwy.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Wymiany tła na zdjęciu

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: selekcja obszarów, operowanie warstwami

Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: komputer