Imperium Kazy

KaZaA to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych programów do wymiany plików. Zawdzięcza to łatwej obsłudze, dużej wydajności i dużej ilości użytkowników.

KaZaA to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych programów do wymiany plików. Zawdzięcza to łatwej obsłudze, dużej wydajności i dużej ilości użytkowników.

Wybór komponentów dodakowych w instalacji KaZaA Lite Rewolucja jest obszerny i nie zawiera elementów Adware czy Spyware.Kliknij, aby powiększyćWybór komponentów dodakowych w instalacji KaZaA Lite Rewolucja jest obszerny i nie zawiera elementów Adware czy Spyware.Na dobry początek powinniśmy jednak zacząć od odpowiedzi na pytanie: Jaką wersję Kazy mam zainstalować? Pytanie wcale nie jest takie oczywiste, gdyż odmian jest dużo, tak samo jak zawartych w nich reklam i spywarów. Mielibyśmy zatem poważny problem z odpowiedzią, gdyby nie grupka polskich fanów Kazy. Nasi rodacy dokonali pewnych modyfikacji w oryginalnym programie, dodali parę przydatnych aplikacji i w efekcie powstała mutacja oryginalnej Kazy, czyli KaZaA Lite Rewolucja. To właśnie na tej wersji powinieneś działać, gdyż nie zawiera denerwujących reklam, wirusów i tym podobnych. Oprócz tego jest cała w języku polskim, co znacznie ułatwia konfigurację i obsługę. Oczywiście, są jeszcze inne wersje językowe, ale polska będzie dla nas najwygodniejsza. KaZaA Lite Rewolucja jest dostępna w wersji 2.6, czyli niewiele starszej od aktualnego oryginału, który jest w wersji 3.0, i tak naprawdę dużo nowego nie wnosi.

Zobacz również:

Instalację czas zacząć

Tym okienkiem zostaniesz powitany, uruchamiając KaZaA Lite Rewolucja.Kliknij, aby powiększyćTym okienkiem zostaniesz powitany, uruchamiając KaZaA Lite Rewolucja.Plik instalacyjny Kazy znajdziesz na płycie dołączonej do pisma albo na stronie www.kazaalite.pl. Instalacja programu jest zdecydowanie łatwiejsza niż instalacja oryginału. Jedynie podczas wyboru komponentów możemy się lekko zastanowić, jednak polecamy wybrać pełną instalację, gdyż wszystkie zawarte dodatki nie mają charakteru destrukcyjnego, a mogą jedynie pomóc w użytkowaniu Kazy.

W Kazie są dwa sposoby udostępniania zasobów: automatycznie i manualnie.Kliknij, aby powiększyćW Kazie są dwa sposoby udostępniania zasobów: automatycznie i manualnie.Przy pierwszym uruchomieniu pokaże się okno Opcje KaZaA Lite Rewolucja. Tutaj powinieneś wybrać zakładkę KaZaA Lite Rewolucja, gdzie należy wpisać swoje dane, czyli pseudonim, e-mail i kraj, z którego się łączysz. Możesz również ustalić, czy chcesz, by program się ładował przy każdym starcie systemu. Kolejnym krokiem do zakończenia podstawowej konfiguracji to znajdywanie zasobów, którymi chcesz się dzielić ze światem. Okno Pliki KaZaA Lite Rewolucja powinno się otworzyć po zatwierdzeniu danych osobowych, jeżeli się jednak tak nie stało, to wybierz w głównym menu Ustawienia, a potem "Udostępnij Wybrane Zasoby". W tym okienku masz do wyboru automatyczne (Kreator) bądź manualne (Lista folderów) wyszukiwanie plików na twoim komputerze. Uruchamiając kreator, wystarczy zaznaczyć, które dyski program ma przeszukać. Po tej operacji aplikacja wyświetli ścieżki, gdzie znajdują się przydatne pliki. Wtedy trzeba zaznaczyć, którymi folderami chcesz się podzielić, a którymi nie. Jeżeli zdecydujesz się na listę folderów, ukaże się cała zawartość twojego komputera, w której będziesz mógł bardzo dokładnie określić, które katalogi mają być współdzielone.

Jeżeli wolisz inną stronę startową, wystarczy wpisać tutaj jej adres.Kliknij, aby powiększyćJeżeli wolisz inną stronę startową, wystarczy wpisać tutaj jej adres.Zaznacz, którymi folderami chcesz się dzielić.Kliknij, aby powiększyćZaznacz, którymi folderami chcesz się dzielić.

Informacje

Strona WWW

http://www.kazaalite.pl

Plus Minus

+ Łatwa obsługa

+ Dużo użytkowników

+ Wiele dodatkowych narzędzi

- Zaśmiecona sieć

Ocena

KaZaA jest programem nie tylko dla początkujących, lecz również dla zaawansowanch użytkowników. Mimo lepszych aplikacji, nadal jest do polecenia.

Wydajniejsza konfiguracja to większa satysfakcja

Nieraz standardowe ustawienia to za mało, więc trzeba trochę dodać od siebie, aby wykorzystać w pełni możliwości twojego łącza internetowego.Kliknij, aby powiększyćNieraz standardowe ustawienia to za mało, więc trzeba trochę dodać od siebie, aby wykorzystać w pełni możliwości twojego łącza internetowego.Po podstawowych ustawieniach, możesz już zacząć przeszukiwanie sieci, jednak zanim dojdziemy do omawiania podstaw pobierania danych, zwrócimy jeszcze uwagę na pewne aspekty w konfiguracji, które mogą przyspieszyć ściąganie wymarzonych plików.

Kliknij, aby powiększyćWejdź, poprzez główne menu, w Ustawienia i znajdź Opcje KaZaA Lite Rewolucja. W nowo otworzonym oknie przejdź do zakładki Pobieranie. Możesz tutaj ustalić, w które miejsce mają się ściągać pliki. Standardowo jest to folder My Shared Folder, tam gdzie zainstalowałeś program, jednak jeżeli wolisz inną lokalizację, wystarczy ją tutaj wpisać. W tej samej zakładce możesz określić limit twoich transferów. Oczywiście nikt nie lubi ograniczać pobierania plików, z wyjątkiem osób z bardzo słabym łączem internetowym. Zalecamy zatem ustawić w "Maksymalna ilość plików pobieranych" wartość "bez limitu". Aby inne osoby nie blokowały twojego łącza w punkcie "Maksymalna ilość plików wysyłanych", wstawić "3". Dobrym pomysłem jest zoptymalizowanie wyszukiwania zasobów. W zakładce Zaawansowane jest pole "Maksymalna ilość wyników wyszukiwania". Tam wpisz "200". Od tej pory podczas szukania popularnych haseł, liczba wyników nie skończy się na 50, lecz dopiero na 200, co powinno usatysfakcjonować twoje potrzeby.

Akcelerator pozwoli przyspieszyć ściąganie plików.Kliknij, aby powiększyćAkcelerator pozwoli przyspieszyć ściąganie plików.Kliknij, aby powiększyć

Nie zbieraj śmieci

Może się okazać, iż do twojej kolekcji muzyki wkradły się tzw. śmieci, czyli elementy, które nie działają, albo nie są tym czym powinny być. W odnajdywaniu takich obiektów i usuwaniu ich pomaga program MP3Shield. Można go uruchomić przez wybranie z głównego paska menu podpunktu Narzędzia, a w nim MP3Shield. Aplikacja uruchomi się w tle i aby się do niego odwołać, trzeba nacisnąć na jego ikonkę w pasku zadań przy zegarku. W oknie programu należy wybrać opcję "Browse" i określić lokalizację, w której znajdują się twoje pliki MP3, po czym wcisnąć "Start scan", by rozpocząć poszukiwanie niepoprawnych danych. Następnie przejrzyj listę i niechciane pliki usuń przez "Delete file". Jeżeli nie jesteś pewny co do słuszności wyboru aplikacji, możesz wybrać "Play song", aby sprawdzić, czy dany plik rzeczywiście nie działa. Program MP3Shield jest jednak jeszcze bardziej wydajny, gdy współpracuje z włączoną Kazą. Wtedy na bieżąco będzie sprawdzać aktualnie pobierane pliki i pokazywał te, które są uszkodzone.

Przyspieszaj, ile się da

Dla ułatwienia organizacji ściągania danych, zaimplementowano w KaZaA Lite Rewolucja opcję akceleracji. Dostęp do tego narzędzia znajdziesz, wybierając Ustawienia z głównego menu, po czym otwierając Opcje Dodatkowe i z listy po lewej stronie wybierając Akcelerator. To właśnie tutaj optymalizujesz ustawienia przyspieszania ściąganych plików. W pierwszym punkcie "Czas pomiędzy cyklami" jest standardowo ustawiony na 600 s. Jednak jeżeli masz mało plików do ściągania, możesz ten czas skrócić np. do 300 s. Wtedy częściej będzie aktualizowana lista pobieranych plików. Również "Czas pomiędzy pozycjami" ustaw na 20 s. Przy opcji "Pomiń pozycję, jeśli prędkość jest mniejsza niż", zależnie od twoich wymagań, wstaw 5 Kb/s, jeżeli uważasz, że ściąganie z tą prędkością całkowicie cię zadowala. Gdy masz dobre łącze i według ciebie wartości poniżej 10 Kb/s są śmiechu warte, wpisz "10". Dla osób wychodzących z założenia, że "cokolwiek to lepsze niż nic", polecamy zmianę wartości na "2", gdyż poniżej tego pułapu będziemy naprawdę bardzo długo czekać na pobierany obiekt.

Ograniczony łączem

Pamiętaj, iż nawet najlepszy akcelerator świata nie przeskoczy bariery twojego łącza internetowego. Jeżeli masz np. 128 kb/s, to nie licz na transfery rzędu 20 Kb/s, gdyż jest to fizycznie niemożliwe.