eMule: hodowla i tresura Muła

eMule to aktualnie najpopularniejszy klasyczny program P2P, dlatego zdecydowaliśmy się zdradzić co nieco sekretów dotyczących hodowli tego jucznego zwierzęcia

eMule to aktualnie najpopularniejszy klasyczny program P2P, dlatego zdecydowaliśmy się zdradzić co nieco sekretów dotyczących hodowli tego jucznego zwierzęcia

Pierwszym w pełni dopracowanym i przyjaznym użytkownikowi programem P2P był, zdaniem większości, słynny Osiołek, czyli eDonkey. Próby wykorzystania mniejszych stworzonek, takich jak biedronka (eMesh), w roli zwierzęcia pociągowego, nie do końca się sprawdziły. eDonkey przetrwał zresztą do dziś (piszemy o nim dalej), ale powstał po drodze pomysł, by skrzyżować tę upartą bestię z łatwością obsługi - tak powstał eMule.

Zobacz również:

W momencie pisania tego artykułu dostępna jest wersja 0.45b programu, kolejne zmiany ulepszają jedynie detale, zamieszczone poniżej porady i wyjaśnienia nie zdezaktualizują się więc prędko.

Vademecum hodowcy

Instalacja przeprowadzona jest za pomocą dosyć klasycznego kreatora, nie nastręcza więc trudności. Możesz spokojnie zatwierdzić domyślne opcje - nieco zabawy czeka cię dopiero podczas wstępnej konfiguracji. Uwaga: na etapie instalacji i konfiguracji eMule nie wspiera w pełni języka polskiego, można go wybrać dopiero później.

Pierwsze kroki twojego Muła

Wstępna konfiguracja przeprowadzana jest również za pomocą kreatora. Tu jednak wypada wprowadzić pewne modyfikacje, dlatego przy niektórych zagadnieniach zatrzymamy się na chwilę. Po ekranie powitalnym następuje kolejny, w którym możesz wpisać nazwę użytkownika, widoczną dla innych osób korzystających z eMule. Poniżej znajdują się dwie opcje, dotyczące uruchamiania programu (domyślnie odznaczone). Pierwsza wymusza uruchomienie eMule wraz z systemem operacyjnym (nie zawsze jest to korzystne, ze względu na wybitne zdolności Muła do "zamulania" łącza internetowego), druga zapewnia, że program automatycznie podłączy się do jednego z serwerów (odradzamy, wyjaśnienie w dalszej części artykułu).

Przejdźmy dalej. Kolejne okno pozwala na skonfigurowanie niestandardowych portów TCP i UDP na użytek eMule. Nawet jeśli nie czujesz potrzeby wprowadzania zmian, dobrze, jeśli będziesz znał te porty, które ustawione są domyślnie. To kwestia współpracy z zabezpieczeniami systemu, o czym więcej w części poświęconej tresurze Muła. Przyciskiem "test ports" możesz sprawdzić, czy na ustawionych portach program jest w stanie połączyć się ze światem.

Następne okno zawiera dwie opcje, dotyczące priorytetów pobierania i wysyłania plików. To zagadnienie omówimy później, sugerujemy jednak, aby pozostawić tu domyślne ustawienia, podobnie jak w następnej zakładce dotyczącej sposobu wysyłki fragmentów plików.

Doszliśmy do ostatniego okna, w którym możesz określić, z jakich standardów wymiany plików ma korzystać eMule - szerzej o tym poniżej. Ponadto znajduje się tu domyślnie odznaczona opcja tzw. bezpiecznego podłączenia do serwerów. Nie ma ona nic wspólnego z bezpieczeństwem sieciowym jako takim, chodzi tu jedynie o weryfikację transakcji serwer-klient.

Środowisko naturalne Muła

eMule, jak przystało na porządne narzędzie do wymiany plików, działa w dwóch standardach P2P jednocześnie.

Po pierwsze, korzystasz z sieci serwerów regulujących połączenia między użytkownikami poszukującymi/posiadającymi dane pliki. Serwery nie zawierają tych plików, jednakże warto być podłączonym do takiego, który obsługuje największą liczbę klientów. Poza tym ważnym czynnikiem jest oczywiście "ping" - jeśli nawiązanie dialogu z serwerem zajmuje naszej maszynie zbyt wiele czasu, siłą rzeczy nawet największa baza użytkowników niewiele ci pomoże. Wszelkie informacje o serwerach znajdziesz w zakładce Serwery. Sugerujemy sortowanie listy wg wartości ping i dobieranie największego z najszybszych serwerów. Wybór serwera dokonywany jest banalnie - podwójnym kliknięciem lewego przycisku myszy. Teraz staje się jasne, czemu odradzaliśmy automatyczne podłączenie eMule do serwera w czasie jego uruchamiania - najprawdopodobniej i tak warto będzie wybrać inny.

Drugim systemem wymiany plików w eMule jest Kademila (w skrócie Kad), sieć rozproszona, w której za transakcję odpowiada jedynie oprogramowanie klienckie. W tym przypadku podłączenie się jest znacznie prostsze - w zakładce Kad znajduje się przycisk "Połącz".

Muł tropiciel

Narzędzie do wyszukiwania plików (zakładka Szukaj) jest w eMule niezwykle przyjazne, wręcz banalne w obsłudze. Jak w wyszukiwarce internetowej (np. Google) musisz jedynie choćby w przybliżeniu wiedzieć, czego szukasz i odpowiednio formułować zapytania za pomocą słów-kluczy. Wyszukiwanie odbywa się na cztery możliwe sposoby (pole wyboru "Metoda"): na serwerze, do którego aktualnie jesteś podłączony - Serwer, na wszystkich współpracujących ze sobą serwerach - Globalny (Serwer), w sieci Kademila - Kad Network i za pomocą interfejsu sieciowego stworzonego na potrzeby eDonkey - FileDonkey (Web).

Oczywiście masz też możliwość dokładniejszego sformułowania zapytania dla tej wyszukiwarki. W polu wyboru "Typ" możesz zawęzić poszukiwania do konkretnego rodzaju plików (rozpoznawanych w ramach standardowych rozszerzeń), np. audio, archiwów czy dokumentów. To dopiero początek... Dla wymagających istnieje możliwość ręcznego wprowadzenia granicznych wartości rozmiaru, uściślenie rozszerzenia pliku, czy minimalnej dostępności źródeł.

W ten sposób przechodzimy do kolejnego zagadnienia, czyli wspomnianej dostępności. Jako zasadę trzeba przyjąć, ze wyniki wyszukiwania należy sortować właśnie wg. parametru "Dostępność". Przy skąpej ilości źródeł może się okazać, że na pozyskanie pliku będziesz czekać miesiącami, a nawet i do końca świata. Zanim polecisz eMule'owi pobieranie danego pliku (podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy), upewnij się jeszcze, czy ktokolwiek posiada go w całości (parametr "zakończone źródła", wyrażony procentowo) - na upartego możesz zaryzykować, może z czasem sytuacja się poprawi. Bywa też, że program myli się w wyliczeniu na twoją korzyść.

<hr size="1" noshade>Przyciski nawigacyjne

Przyciski nawigacyjneKliknij, aby powiększyćPrzyciski nawigacyjne1. Przycisk służący do automatycznego połączenia/rozłączenia eMule z siecią, zalecamy metodę "ręczną" poprzez wybór serwera - patrz "Środowisko naturalne Muła"

2, 3. Zakładki sieci Kademila i sieci serwerowej eD2k - patrz "Środowisko naturalne Muła"

4. W tej zakładce możesz kontrolować postępy pobierania plików - patrz "Muł pociągowy"

5. Zakładka ukrywająca zaawansowaną wyszukiwarkę plików - patrz "Muł tropiciel"

6. Zakładka z listą plików udostępnianych innym użytkownikom sieci - patrz "Juki twojego Muła"

7, 8. Narzędzia do komunikacji z innymi użytkownikami eMule - patrz "Muł salonowiec"

9. Zakładka pełna statystyk działania eMule. Wspominamy o nim w kontekście zarządzania programu - patrz "Zdalne sterowanie Mułem"

10. Narzędzia do konfiguracji programu - patrz całość "Vademecum tresera"

11, 12. Dodatkowe kreatory i pomoc

<hr size="1" noshade>

Okno listy serwerów

Okno listy serwerówKliknij, aby powiększyćOkno listy serwerów1. Każdy serwer opisany jest: nazwą (a); adresem IP wraz z portem (b); krótkim opisem, z reguły będącym reklamą strony firmy udostępniającej serwer (c); wartością ping, na tej ilustracji daleką od rewelacji (d); ilością użytkowników, aktualną (e) i maksymalną (f) oraz liczbą współdzielonych przez nich plików (g); a także przypisaną przez ciebie ważnością, czyli preferencjami (h). Każda z tych kolumn może służyć do sortowania listy.

2. Jeżeli znasz adres jakiegoś serwera obsługującego eMule, a nieobecnego na liście, możesz go dodać, wpisując konieczne parametry. Masz też opcję pobrania listy serwerów ze strony WWW.

3. W każdej chwili możesz sprawdzić dane o serwerze i twoim kliencie w obu sieciach (eD2K i Kad).

4. Zakładka Informacja o serwerze zawiera też dane o twojej wersji programu i link do strony z nowymi wersjami eMule, zakładka Log zawiera historię połączeń z serwerami, w tym informacje o dokonanych nieudanych próbach podłączenia i przyczynach.

<hr size="1" noshade>Okno wyszukiwania plików

Okno wyszukiwania plikówKliknij, aby powiększyćOkno wyszukiwania plików1. Wyszukiwarka pozwala na dokładne sprecyzowanie zapytania za pomocą nazwy (a), typu pliku (b), metody poszukiwań (c), a nawet szczegółowych danych, np. za pomocą określenia rozmiaru plików (d).

2. Różne wyszukiwania możesz przeglądać, zmieniając zakładki.

3. Znalezione pliki możesz sortować wg nazwy (a), rozmiaru (b), dostępności w sieci (c), procentu kompletnych źródeł (d) i typu (e).

<hr size="1" noshade>